Burze pojawią się nad Polską. Wystąpi krótka niebezpieczna wichura i zamiecie pyłowe. Prawdopodobne gradobicia oraz silny wiatr

Niebezpieczne burze są prawdopodobne w czwartek na obszarze Polski. Spodziewana krótka wichura i zamiecie pyłowe. Oczekiwane gradobicia i silny wiatr. Sprawdzamy, co prognozują modele numeryczne.

Burze w Polsce. Niebezpieczne warunki pogodowe wystąpią w kraju

Do Polski dociera z południowego-zachodu bardzo ciepła masa pochodzenia polarno morskiego. W środkowej i górnej troposferze dominuje kierunek wiatru zachodni, północno-zachodni. Nad północno-zachodnimi dzielnicami zaznaczy się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Odpowiedzialny będzie za niego ośrodek niżowy ulokowany na Płw. Skandynawskim.

Energia dostępna drogą konwekcyjną nie przekroczy dziś 800 J/kg na północnym-zachodzie. W związku z nasilonym poziomym przepływ mas powietrza, pojawią się podwyższone pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-1 km i 0-6 km. Powstać może kilka burz o wysokim natężeniu. Pewnym ograniczeniem okaże się słabe wznoszenie. Będzie one obecne zwłaszcza w nocy ze środy na czwartek. Do jutrzejszego poranka nad Polską pojawić mogą się głównie izolowane ośrodki burzowe, które w warunkach silnego wiatru i znacznego pionowego ścinania wiatru, przyjąć mogą formę superkomórek burzowych, jak i też układów wielokomórkowych. W środowisku istotnie nasilonego przepływu, możliwe jest utworzenie się struktur o charakterze liniowym. Najsilniejsze burze są możliwe w drugiej części na północnym-zachodzie, gdzie wspomaganie zapewnić może zafalowanie, które uformuje się na froncie chłodnym. Podstawym zagrożeniem okazać mogą się związane z konwekcją porywy wiatru do około 90-100 km/h. Najgroźniejsze burze są możliwe w północno-zachodniej części Polski.

Prawdopodobne superkomórki burzowe w Polsce

W burzach superkomórkowych możliwe są opady gradu o średnicy dochodzącej do 2-3 cm. Nasilony przepływ, skutkować ma szybką wędrówką ośrodków burzowych. Tor superkomórek burzowych może być wyraźni odchylony względem innych burz, które jednak nie powinny być liczne. Burze są możliwe dziś po południu oraz w nocy ze środy na czwartek.

Prognoza burzowa na środę i noc ze środy na czwartek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska – Skywarn Polska

burze pojawią się nad Polską. Pojawi się krótka wichura i zamiecie pyłowe. Prawdopodobne gradobicia i silny wiatr

Pogoda w czwartek, 12 maja 2022. Zamiecie pyłowe, burze w Polsce

Wysokie temperatury pozostaną z nami do czwartku. Wtedy to najwyższe temperatury przesuną się do dzielnic centralnych, wschodnich i południowych. Powietrze zostanie jednak szybko wyparte przez przesuwający się front o charakterze chłodnym z północnego-zachodu na południowy-wschód. Przejście frontu zaznaczy się wyraźnym wzrostem prędkości wiatru, lokalnymi burzami z gradem. Z uwagi na sprzyjające warunki możliwe są również zamiecie pyłowe, ograniczające w znacznym sposób widzialność.

Najdłużej stabilnymi warunkami pogodowymi w czwartek cieszyć będą się mieszkańcy wschodniej, południowo-wschodniej Polsce. Strefa frontowa migrować ma z północnego-zachodu na południowy-wschód. Wypieranie powietrza cieplejszego ma być dynamiczna. Podczas przechodzenia zatoki i frontu o charakterze chłodnym wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru do 60-80 km/h. Nie będzie to jednak długotrwała wichura, które znamy głównie z półrocza chłodnego. Lokalne szkody wiatrowe są możliwe. Prędkość wiatru powyżej 90-100 km/h zdarzyć może się głównie w Sudetach oraz wysoko w Tatrach.

Prognozowane porywy wiatru na 12.05.2022, 12 UTC według ECMWF

burze. Niebezpieczne burze pojawią się nad Polską.  silny wiatr

Kluczowe w kontekście rozwoju czwartkowych burz okaże się rozwinięcia zafalowania, które urosnąć może do postaci płytkiego niżu. Na skalę synoptyczną wspomóc może one rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Pierwsze burze uformować mogą się już w godzinach przedpołudniowych. W godzinach po południowych konwekcja wychodzić ma poza Polskę, kierując się do naszych wschodnich sąsiadów. Możliwe jest powstanie superkomórek burzowych z wiatrem do 95 km/h oraz gradem. W związku z nasilonym przepływem mas powietrza, chmury burzowe nie przyniosą dużych sum opadowych. Burze jednak mogą być niebezpieczne.

Prognoza sytuacji barycznej na 12.05.2022, 12 UTC według DWD

silny wiatr, a nawet burze

Spełnione zostaną miejscami kryteria dla wichury, gdyż porywy wiatru mogą osiągnąć 70 km/h, a nawet przekroczyć 80 km/h, skutkując lokalnymi szkodami w drzewostanie w czasie przechodzenia frontu. Lepiej nie parkować w czwartek samochodów pod drzewami, gdyż pod naporem silnego wiatru mogą się one łamać.

Wyliczane maksymalne porywy wiatru na 12.05.2022, 22 UTC według modelu ICON

burze i silny wiatr w kraju

Cyrkulacja strefowa wpłynie na pogodę w Polsce

Zasadniczo w drugiej połowie mijającego tygodnia warunki pogodowe kształtować ma głównie cyrkulacja strefowa. Przez nasz kraj przebiegać ma dodatkowo odcinek prądu strumieniowego. Kontrast termiczny w półroczu ciepłym między północą a południem Starego Kontynentu jest mniejszy, dlatego też przepływ mas powietrza nie będzie tak wyraźny. Wymiana masy powietrza przez nasilony przepływ będzie szybka i dynamiczna, co zaznaczy się głównie wzrostem prędkości wiatru i zmianą kierunku na północno-zachodni. Niewykluczone, że front chłodny przybierze formę katafrontu. Tuż za frontem następować ma gwałtowna poprawa pogody.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 12.05.2022, 09 UTC według ECMWF-HRES

12 maja 2022, gwałtowne porywy wiatru

Front chłodny zakończy więc krótki epizod z zaleganiem bardzo ciepłego powietrza pochodzenia polarno morskiego. Niebezpieczna pogoda da się jednak we znaki. Tuż za frontem napłynie chłodniejsza masa polarna z północnego-zachodu. W piątek ochłodzi się już w całym kraju. Dominować mają w czwartek opady pochodzenia konwekcyjnego, które są typowe dla półrocza ciepłego i dodatkowo mocno nierównomierne. Najgroźniejsze i najlepiej zorganizowane burze wystąpią nad Białorusią i Ukrainą.

Zjawiska konwekcyjne możliwe w czwartek we wschodniej połowie kraju

Burze, które się pojawią się będą lokalne, więc opady będą ograniczone obszarowo. Najgroźniejsze zjawiska w czwartek są możliwe na wschodzie i południowym-wschodzie. Wygląda jednak, że najgwałtowniejsze ośrodki burzowe rozwiną się już za naszą wschodnią granicą państwową. Istnieje duże ryzyko zamieci pyłowych, gdyż gleba jest mocno wysuszona, co spowoduje szybko wzrost zanieczyszczeń PM10, gdy pojawi się silny wiatr. Zamiecie pyłowe są możliwe jutro szczególnie w dzielnicach północnych, zachodzie oraz w centrum. Lokalnie jednak w sprzyjających warunkach możliwe są w całym kraju, obniżając widzialność do kilkudziesięciu metrów i stwarzając duże zagrożenie w ruchu drogowym. Będzie więc lokalnie bardzo niebezpiecznie, więc apelujemy do kierowców o dostosowanie prędkości do warunków na drogach.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)

niebezpieczne burze na wschodzie

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 12.05.2022, 12 UTC według ECMWF

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I NIEBEZPIECZNYCH BURZ TUTAJ.