Pogoda na czwartek 9 marca 2023. Płytki niż, opady, burze i załamanie pogody w części Polski

Pogoda nas nie rozpieszcza. Wciąż znajdujemy się w obszarze wpływu zachodniej cyrkulacji powietrza. Raz po raz docierają do nas niże baryczne, które wraz z niesionymi frontami atmosferycznymi, negatywnie wpływają na zjawiska pogodowe. Pogoda na czwartek nie przyniesie zmian. Spójrzmy na mapę synoptyczną na 9 marca 2023.

Pogoda na czwartek. Mapa z sytuacją synoptyczną
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Przez rozległy obszar Europy przebiega linia frontu atmosferycznego. Front łączy niż z północnego wschodu kontynentu, z kolejnym aktywnym niżem atlantyckim, który w czwartek znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. W obrębie frontu dochodzi do zafalowań, tworzą się na nim płytkie, ale aktywne niże. Właśnie jeden z takich ośrodków utworzy się dziś w naszym regionie sprawiając, że pogoda na czwartek nie będzie najlepsza. Kolejny z takich niżów na froncie przyniesie zaskująco silne ocieplenie w części Polski w piątek.

Pogoda na czwartek. Płytki niż przyniesie dynamiczną aurę

Zanim jednak silne ocieplenie w piątek, to skupmy się na dniu dzisiejszym. Tak jak wspominałem, na południu kraju rozciąga się strefa frontu atmosferycznego. Na froncie dojdzie do wytworzenia się płytkiego niżu, który przyniesie dziś dynamiczną aurę w Polsce.

Pogoda na czwartek. Opady w części Polski
Pogoda na czwartek. Opady w części Polski

Powyższa mapa idealnie obrazuje prawie wszystko co przyniesie pogoda na czwartek w Polsce. Widać tu płytki niż, o którym wspominałem powyżej. Na mapie widniej strefa opadów śniegu, która przemieszczać będzie się dziś przez pas centralny Polski. Widać też intensywne opady deszczu na południu. W regionach południowych możliwe dziś są nawet burze. Sytuacja nie jest pewna z opadami śniegu. Wszystko zależy od granicy mas powietrza z ujemną temperaturą w wyższych partiach troposfery. Jeśli granica tych mas przesunie się nieco na północ, to dziś w całej centralnej i południowej Polsce padał będzie deszcz. Nawet jeśli przez centrum kraju przechodziła będzie śnieżyca (tak jak to widzą modele), to spadający śnieg nie będzie utrzymywał się na dłużej, a krajobrazy nie zabielą się. Przeczytaj również: Śnieżyca już nad Polską. Duży kontrast termiczny. Możliwe burze

Temperatura powietrza w czwartek 9 marca w Polsce

Czwartek będzie początkiem ocieplenia. Nie potrwa ono długo, jednak za około dobę na południu kraju termometry pokażą ponad 15 stopni Celsjusza. Pogoda na czwartek nie przyniosą aż tak wysokich temperatur, jednak w okolicach dziesiątek na krańcach południowych kraju możemy w dniu dzisiejszym zobaczyć.

Prognoza temperatury na 9 marca 2023
Prognoza temperatury na 9 marca 2023

Ciekawie wygląda rozkład temperatury nad Polską na dzisiejszy dzień. Podczas gdy na południu kraju będzie do 10 stopni, już w pasie północnym termometry wskazywały będą temperatury w okolicach zera. Podobnie jak w całej północnej połowie kraju, gdzie temperatury nadal będą iście zimowe. Różnica w pomiarach temperatury dziś nad Polską może wynieść nawet ponad 10 stopni Celsjusza. To rzadko spotykane na przedwiośniu, a dodam tylko, że w piątek różnica temperatury w kraju wynieść może nawet 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na czwartek. Prognoza siły wiatru
Pogoda na czwartek. Prognoza siły wiatru

Pogoda na czwartek przyniesie silniejsze porywy wiatru w Polsce. Najmocniej wiało będzie w górach, gdzie bardzo prawdopodobny jest wiatr halny. W wyższych partiach gór porywy wiatru znacznie przekraczać mogą 100 km/h, dlatego mimo wysokich temperatur powietrza wyprawa w góry nie będzie dziś najlepszym pomysłem. Odczuwalnie, do 50-60 km/h wiało będzie w całej Polsce Południowej oraz w centrum kraju. Dzisiejszy dzień dość spokojnie upłynie mieszkańcom północy Polski. Dziękuję zapoznanie się z prognozą pogody na dzisiejszy dzień. W kolejnych godzinach zapraszam na stronę główną. W planach jest fajny wpis dotyczący pogody w Europie. Mam również chęć przygotować dla Was pogodę długoterminową do końca marca, bo działo będzie się w pogodzie naprawdę dużo. Zapraszam do odwiedzania naszego portalu.