W sobotę przeważający obszar Polski znajdzie się w ciepłym wycinku niżu. Napływać ma bardzo ciepła masa powietrza PPmc jak na listopad z południa i południowego wschodu. Jednak już w pierwszej części dnia nad zachodnimi dzielnicami naszego kraju znajdzie się strefa mało aktywnego frontu chłodnego, jaka związana będzie z niżem „HEINER”, który znad Niemiec przemieszczać ma się nad Danię i w dalszym ciągu pogłębiać.
Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Do godzin przed południowych lokalnie mogą utrzymywać się jeszcze mgły ograniczające widzialność poziomą do 300 metrów. Pewne prawdopodobieństwo słabych opadów deszczu jest w ciągu dnia na północnym zachodzie oraz w obszarach podgórskich Sudetów i Beskidów, miejscami opady deszczu, na Warmii i Mazurach lokalnie opady mżawki – informuje IMGW-PIB.
Prognozowana anomalia temperatury względem analogicznego okresu na wysokościach 2 metry i 850 hPa
Sytuacja synoptyczna na dzień 16 listopada 2019, 12 UTC
Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia przez modele numeryczne (ECMWF, SWISS-HD)
Prognozowane zachmurzenie oraz zjawiska. Na zielono zaznaczono deszcz, na żółto mgłę, natomiast zachmurzenie wyrażone jest w kolorze szarym
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Po incydencie sprzed kilku dni, w którym piorunem raniony został pracownik budowy, te wszystkie „burze nie wystąpią” brzmią dość kuriozalnie.
Żeby była jasność – nie mam tutaj pretensji do sztabu FaniPogody, tylko do tych wszystkich modeli numerycznych, którym (chyba, bo się nie znam) brakuje mocy obliczeniowej albo przeczucia.
Napisałem, co leżało na wątrobie.