24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, czwartek 22 lipca. Wyż nad Polską. Upał i burze coraz bliżej

Pogoda na dziś, czwartek 22 lipca dla Polski

Pogoda na dziś będzie jeszcze przyjemna i letnia. Nie przyniesie nam groźnych zjawisk pogodowych, ani wysokich temperatur. Jednak powrót “męczącego lata” już coraz bliżej. Upał i silne burze pojawią się już niedługo. Dziś jeszcze jednak nie mamy się co martwić. Polska dostała się pod wpływ wyżu z zachodu Europy. W związku z obszarem podwyższonego ciśnienia dziś czeka nas sporo słońca. Do kraju napływa wciąż chłodniejsze powietrze morskie, dlatego temperatury będą przyjemne, nie będzie jeszcze upalnie. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na dziś, czwartek 22 lipca dla Polski. Poniżej mapa baryczna z widocznym układem wysokiego ciśnienia nad Polską (źrodło).

Pogoda na dziś, wyż nad Polską zapewni dobrą pogodę.

Pogoda na dziś. Ciepły, ale nie upalny dzień w Polsce

Tak jak wspomniałem we wstępie. Jesteśmy pod wpływem morskich mas powietrza o charakterze chłodnym. Jednak na skutek dziennego nasłonecznienia temperatury w Polsce są z każdym dniem wyższe. Już dziś w wielu miejscach kraju słupki rtęci wskażą 25 stopni Celsjusza. Jutro będzie jeszcze cieplej, na zachodzie kraju pojawić może się upał. Jednak o upałach w Polsce na stronie pojawi się specjalny wpis. To za około 2 godziny. Teraz zajmijmy się pogodą na dziś. Najcieplej będzie na wschodzie i w centrum kraju. Tutaj słupki rtęci wskazywać mogą do 25 stopni Celsjusza.

Temperatura na dziś. Pogoda w czwartek 22 lipca

Niewiele chłodniej na południu kraju, gdzie termometry wskazywały będą dziś do 22 stopni ciepła. Najchłodniej nad morzem. Tutaj tylko 20 kresek powyżej zera. W Polsce, podobnie jak wczoraj pojawi się silniejszy wiatr. Wiało będzie z kierunków północnych i zachodnich, a lokalnie porywy wiatru dochodzić mogą do 60 km/h. To już jest wiatr odczuwalne, który obniżał będzie temperaturę odczuwalną w Polsce. Dobrą wiadomością w pogodzie na dziś będzie biomet, który będzie korzystny. W skutek obszaru podwyższonego ciśnienia, barometry dziś w Polsce przekroczą 1020 hPa.

Czwartek z przelotnymi, lokalnymi opadami deszczu

Znajdujemy się pod wpływem wyżu, jednak nie oznacza to, że obędzie się całkowicie bez chmur i opadów. Czeka nas dziś przewaga słońca, lecz pojawią się również chmury. Czeka nas rozwój chmur kłębiastych w chłodnej, chwiejnej masie powietrza. W skutek podwyższonego gradientu nad krajem rozwiną się dziś chmury, z których lokalnie może popadać deszcz. Nie będą to opady intensywne. Burze dziś w Polsce nie wystąpią. Poniżej prognoza opadów na dziś wyliczona przez model SWISS-HD (źródło mapy).

Przelotne opady deszczu. Pogoda na dziś

Opady dziś pojawiać mogą się praktycznie w całym raju. Jednak największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia mamy dziś na południu, w centrum i na zachodzie Polski. Mniejsza szansa na przelotne opady na wschodzie i północnym wchodzie. Co ciekawe, w takich warunkach pojawiać mogą się lejki kondensacyjne, a nawet słabe trąby lądowe niezwiązane z burzą. Taka sytuacja zdarzyła się choćby wczoraj, gdy na Śląsku zaobserwowano trąbę nie związaną z komórką burzową. Pisaliśmy o tym tutaj. Podsumowując, czeka nas miły, letni dzień. Przyjemności lub pracy nie zakłóci nam upał, ani burze. Deszcz popadać może, ale tylko lokalnie i przelotnie.