Pogoda na dziś, czyli na 13 grudnia 2019. Marznące opady rano, śnieg w górach i wiatr do 100 km/h. Burze nie wystąpią

W piątek Polska znajduje się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia ulokowanych nad Europą Zachodnią i Północnym Atlantykiem. Duża różnica ciśnienia sprzyjać będzie wietrznej aurze.

Od dłuższego czasu utrzymuje się cyrkulacja strefowa, powodująca dużą zmienność pogody w naszej części Europy. Utrzymujący się duży gradient ciśnieni nad Polską, co powodować ma wietrzną aurę w naszej części Europy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13 grudnia 2019, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się dziś zachmurzenie duże, ale prawdopodobne są większe przejaśnienia. Rozpogodzenia prawdopodobne są na obszarze woj. małopolskiego, ale także na Ziemi Świętokrzyskiej. Niewykluczone są one w woj. dolnośląskim i na Ziemi Lubuskiej.

Rozpogodzenia możliwe są również na obszarze woj. lubelskiego. Miejscami występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, natomiast w Karpatach i Tatrach możliwy śnieg.

Po polskiej stronie Tatr przyrost pokrywy śnieżnej wynieść może od 10 cm do 15 cm. W Karpatach powieje do 55 km/h, natomiast wysoko w Tatrach aż do 100 km/h, co powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Początkowo w godzinach porannych występować będą opady marznące w centrum i na północy kraju. Potem powinny zacząć zanikać.

Prognozowane zachmurzenie w piątek na obszarze Polski przez model SWISS-HD oraz zjawiska pogodowe (niebieski – śnieg – czerwony marznący deszcz – zielony – deszcz, natomiast pomarańczowy deszcz ze śniegiem)

Prognozowana temperatura powietrza w piątek, model SWISS-HD

Model ECMWF i typ pogody w piątek

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)