Pogoda na jutro, czyli na 12 grudnia 2019 dla Polski. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Burze w Europie

Pogoda na 12 grudnia 2019 dla Polski. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie w czwartek.

W czwartek nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki wieloośrodkowego niżu, jaki ulokowany będzie nad Morzem Norweskim. W zachodniej części Polski zaznaczy się wpływ frontu okluzji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12 grudnia 2019, 12 UTC

12 grudnia prognozowane jest w wielu miejscach Polski zachmurzenie duże, okresami całkowite. Lokalnie możliwe większe przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Na północnym wschodzie kraju w pierwszej części dnia możliwe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W zachodniej połowie RP pogodę kształtować będzie front okluzji atlantyckiego niżu „SIRO” z centrum na wschód od Islandii. Prognozowane są tam opady deszczu, punktowo deszczu ze śniegiem w chłodniejszym sektorze powietrza, a przejściowo i lokalnie mokrego śniegu. Niewykluczone, że lokalnie na drogach i chodnikach zrobi się ślisko.

Wieczorem w czwartek z powodu spadku temperatury poniżej 0°C mokre nawierzchnie będą ulegać oblodzeniu, ślisko – ostrzega Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognozowany obszar i stopień zachmurzenia, ale także opady w czwartek. Na zielono deszcz, czerwono marznący deszcz, niebieski śnieg, natomiast na pomarańczowo deszcz ze śniegiem. Natomiast kolorem żółtym zaznaczone są mgły

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia w czwartek, model SWISS-HD dla obszaru Polski

Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. Najsilniej wiać będzie na południu Polski z kierunków południowych. W Karpatach nawet do 70-90 km/h.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

IMGW-PIB