POGODA na kwiecień 2019 r. Wybuch wiosennego ciepła, burze i epizody ze śniegiem

Dysponujemy już najnowszą prognozą modelu CFS na kwiecień 2019 r. Wskazuje ona, że miesiąc ten może zapisać się z dodatnią anomalią temperatury, jaka sięgnąć może od 1 °C do 2 °C. Oczywiście utrzymujące się odchylenie temperatury względem normy wieloletniej nie wyklucza epizodów z opadami śniegu. Kwiecień to również miesiąc, gdy przybywa burz.

Marzec przynosi nam zgodnie z prognozą sezonową modelu CFS bardzo wysoką dodatnią anomalię temperatury w całym kraju. Była to zasługa dobrze funkcjonującej strefowej cyrkulacji atmosfery z różnymi składowymi, nie brakowało zjawisk burzowych i wichur. Na froncie polarnym tworzyły się i formują się kolejne układy niskiego ciśnienia wraz z systemami frontów atmosferycznych.

Jednak Polska po przejściu frontu chłodnego dostała się pod wpływ silnej blokady antycyklonalnej. Nie oznacza to jednak, że w najbliższych dniach nie pojawią się opady deszczu. Te prawdopodobne są zwłaszcza na wschodzie. Dzisiaj padać ma przelotnie na Wybrzeżu, w nocy opady dotrą nawet do centrum i zachodu kraju. Ich natężenie ma być jednak marginalne.

Niemal cała Polska cieszy się dzisiaj pogodnym niebem. Chmur będzie jednak w kolejnych godzinach przybywać.

Na początku przyszłego tygodnia nastąpić może większy spływ chłodu, dlatego niewykluczone są opady śniegu i burze adwekcyjne.

Jaki trend na kwiecień?

Model CFS przewiduje, że w Polsce wystąpi dodatnia anomalia temperatury od 1 °C do 2 °C.

Ilość opadów będzie najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej. Wskazuje to na szanse z dłuższą dominacją wyżów barycznych

W kwietniu przybywa również burz. Bywają one niejednokrotnie dużo bardziej niebezpieczne niż marcowe. Chociaż trzeba przyznać, że bieżący miesiąc przyniósł dużo burz na obszarze Polski. Wkrótce przygotujemy podsumowanie pokazujące ilość wyładowań zarejestrowanych przez detektory w marcu 2019 r. Przewidywana konwekcja z burzami adwekcyjnymi na początku nowego tygodnia może nieco zmienić obszar z największym zagęszczeniem wyładowań.

Przykładowe prognozy temperatury powietrza na 2 m modelu CFS na kwiecień 2019 r. Oczywiście należy brać pod uwagę, że są one mocno orientacyjne. Zdarzać mogą się chłodniejsze dni, jednak panować mają temperatury dodatnie za dnia. Również nocami nie przewidywane są silne spadki temperatury. Oczywiście w tym miesiącu zdarzają się także przymrozki. W kwietniu występują także opady śniegu, zazwyczaj pojawiają się przy konwekcji w chłodnej masie powietrza, ale i nie tylko tylko.

Wkrótce kolejne informacje o spodziewanej sytuacji pogodowej w kwietniu 2019 r.