Pogoda na niedzielę 12 marca 2023. Poprawa aury, choć możliwe burze śnieżne

Sobota przyniosła nam wszystko co możliwe w pogodzie na przedwiośniu. Mieliśmy i śnieżycę i opady marznące. Z rana w części kraju było ciepło, by po południu w wielu regionach panował już mróz. To wszystko doprawione zostało silnym wiatrem. Pogoda na niedzielę przyniesie stabilizację, jednak nie wszędzie będzie jeszcze całkiem spokojnie.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna dla Polski
Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Niż, który wraz z frontami atmosferycznymi mocno mieszał w pogodzie w ostatnich dwóch dniach, dziś jest już daleko na północnym wschodzie. Pod jego wpływem pozostanie jeszcze północny wschód kraju, ale szczegóły za chwilkę. Połowa kraju dostaje się dziś pod wpływ wyżu z centrum na południowym zachodzie Europy. Uspkojenie w pogodzie nie potrwa długo. Na Atlantyku „szykują się” na nas kolejne niże, które znów zmienią pogodą wraz z początkiem nowego tygodnia. Dziś jest jednak jeszcze niedziela i pogoda da nam odpocząć od dynamicznych zjawisk. Prawie w całym kraju. Prawie. Zobacz również: Wiosna nadejdzie do Polski. Temperatury do 20 stopni

Pogoda na niedzielę. Śnieżyce w części kraju. Możliwe burze

Wyżej wspomniałem, że część Polski pozostanie pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia z centrum nad Rosją. Do tego do Polski spływa dziś chłodniejsze, jednocześnie nieco chwiejne powietrze z północnego zachodu. Dlatego dziś w części kraju rozwiną się dziś chmury kłębiaste.

Pogoda na niedzielę. Opady deszczu i burze w części kraju
Pogoda na niedzielę. Opady i burze w części kraju

Powyżej prognoza opadów na niedzielę 12 marca. Podczas gdy w sobotę padało niemal w każdym zakątku Polski, tak dziś opady możliwe są jedynie w północno wschodniej ćwiartce kraju. Będą to opady pochodzenia konwekcyjnego. Ponieważ temperatury w wyższych partiach troposfery są ujemne, będą to opady śniegu i krupy śnieżnej. Najsilniej wypiętrzone chmury są w stanie generować wyładowania atmosferyczne. Możliwe są więc kolejne w ostatnich dniach burze nad Polską. Po południu i wieczorem zjawiska konwekcyjne powinny zanikać. Pogoda na niedzielę przyniesie rozpogodzenia. Słońce zza chmur wyjrzeć dziś może praktycznie w każdym miejscu w Polsce.

Silniejszy wiatr już tylko na wschodzie
Silniejszy wiatr już tylko na wschodzie

Strefa silnego wiatru odsuwać będzie się na wschód od Polski. Dlatego też pogoda na niedzielę przyniesie silniejszy wiatr już tylko we wschodniej połowie kraju. Porywy wiatru na północnym wschodzie sięgać dziś będą 60-70 km/h. W godzinach popołudniowych wiatr uspokoi się również na wschodzie.

Temperatury nad Polską. Walka wiosny i zimy nad Polską

Obserwując mapy temperatury na dzisiejszy dzień można odnieść wrażenie, że nad naszym krajem wciąż trwa walka wiosny i zimy. Podczas gdy na północnym wschodzie w najcieplejszym momencie dnia temperatury wciąż będą minimalnie dodatnie, na południowy zachód zacznie znów napływać cieplejsze powietrze i w dzień termometry pokazać mogą tu nawet do 8-10 stopni Celsjusza. W pasie centralnym Polski temperatury w okolicach 4-6 stopni powyżej zera.

Mróz wróci w niedzielę wieczorem
Mróz wróci w niedzielę wieczorem

Powyżej pokazałem prognozy temperatury na niedzielny wieczór. Zrobiłem to dlatego, by pokazać Wam, że do części kraju wieczorem jeszcze wróci mróz. Na północnym zachodzie noc z niedzieli na poniedziałek może być jeszcze całkiem chłodna, a temperatura spadnie w okolice -5 stopni Celsjusza. Od godzin porannych (w zasadzie to od wczoraj) rośnie wartość ciśnienia atmosferycznego. Po południu barometry w Polsce wskażą już powyżej 1010 hPa. Ciśnienia atmosferyczne będzie dziś pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Zapraszam Was dziś na prognozę pogody długoterminowej na 16 dni. Jeśli Arkowi uda się oderwać od łóżka (ehh ta grypa – zdrówka !) to przygotuje Wam tradycyjny, niedzielny wpis. Jeśli choróbsko pokona go i na niedzielę, to ja postaram się zapewnić Wam jeszcze jakąś pogodową rozrywkę na portalu 😉