Pogoda na niedzielę 16 kwietnia 2023. Znaczna poprawa aury. Temperatury wzrosną

Znajdujemy się jeszcze pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia. Jednak front atmosferyczny, który w dniu wczorajszym przynosił nam dużo opadów w wielu regionach kraju, dziś rozmywa się i traci aktywność. W związku z tym pogoda na niedzielę zacznie się poprawiać. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 16 kwietnia.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacja baryczną. Widać tu niże z południa kontynentu, które jeszcze dziś wpływać będą na pogodę w kraju. Na Atlantyku rozwinął się kolejny, silny cyklon, który przyniesie dość silne załamanie pogody na zachodzie kontynentu. Nad Rosją wciąż znajduje się wyż przynosząc na dalekim wschodzie Europy nadal ujemne temperatury. Przeczytaj również: Upał na południu Europy już raczej na stałe

Pogoda na niedzielę. Duży kontrast termiczny w kraju

Dziś Polska będzie dość mocno podzielona jeśli chodzi o temperatury powietrza. Podczas gdy na północy termometry wciąż wskazywały będą poniżej 10 stopni Celsjusza, na południowym wschodzie wartości temperatury osiągną nawet 16 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na 16 kwietnia dla Polski
Prognoza temperatury dla Polski na 16 kwietnia

Na krańcach północnych kraju, w najcieplejszym momencie dnia zaledwie 6 stopni Celsjusza. W tych regionach wciąż zalegało będzie zachmurzenie związane z zanikającym frontem atmosferycznym. Wysokie temperatury w południowej połowie kraju wynikały będą oczywiście z rozpogodzeń, a lokalnie nawet okresowo bezchmurnym niebem.

Coraz mniej opadów

Powyżej napisałem, że front atmosferyczny przesunął się na północ kraju i tam powoli tracił będzie dziś swą aktywność. Znajduje to potwierdzenie w skanie z radaru opadów Awiacja IMGW. O poranku deszcz pada na północy Polski, ale opady z każdą godziną będą tracić na intensywności.

Pogoda na niedzielę. Opady na północy kraju
Pogoda na niedzielę. Opady na północy kraju

Pogodnie i słonecznie będzie dziś w wielu regionach południowej połówki Polski. Potwierdzam, ponieważ byłem na porannym spacerze z psem i przykładowo w Lublinie szykuje się słoneczny, piękny dzień. Pogoda na niedzielę nie przyniesie silniejszego wiatru w Polsce. Tym samym wiatr nie będzie wpływał choćby na temperaturę odczuwalną. Poniżej prognoza siły wiatru wg. modelu ECMWF.

Prognoza siły wiatru na niedzielę
Prognoza siły wiatru dla Polski na niedzielę 16 kwietnia

Powoli, lecz systematycznie rośnie ciśnienie atmosferyczne. O poranku barometry w kraju wskazują nieco ponad 1010 hPa. Wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie to już ponad 1020 hPa. W związku z tym wpływ ciśnienia atmosferycznego na nasze samopoczucie będzie pozytywny. Spokojnej i udanej niedzieli. W kolejnych godzinach zapraszam do działu z pogodą długoterminową. Arek przygotuje dla Was prognozę na 16 dni dla Polski.