Pogoda na niedzielę 26 lutego. Zanikające opady śniegu. Całodobowy mróz w kilku regionach

W sobotę pogoda nad Polską była dynamiczna. Przez kraj przechodziły burze śnieżne i intensywne opady deszczu, lokalnie o charakterze marznącym. Pogoda na niedzielę przyniesie uspokojenie. Aktywny niż, który mieszkał w pogodzie ostatniej doby oddala się nad Rosję. Polska dostaje się pod wpływ wyżu, którego centrum znajdzie się dziś nad Wyspami Brytyjskimi.

Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Zwróćcie proszę uwagę na lewą część powyższej mapy synoptycznej. Widać tam potężny, głęboki cyklon atlantycki. Ciśnienie w jego centrum spadło poniżej 950 hPa. Wichura jaką niesie ten ośrodek baryczny przekracza 170 km/h. Szczęśliwie niż ten nie zagrozi w żaden sposób mieszkańcom Europy. Wróćmy do Polski. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na niedzielę. Przeczytaj również: Atak zimy w Japonii. Kolejne nawalne opady śniegu

Spływ chłodniejszych mas powietrza do Polski

Jednym ze skutków przechodzenia niżu na wschód od kraju jest spływ chłodniejszych mas powietrza z północy w nasz region. Dlatego też pogoda na niedzielę przyniesie spadki temperatury względem dni poprzednich.

Pogoda na niedziele. Prognoza temperatury
Pogoda na niedziele. Prognoza temperatury

Dziś najcieplej na zachodzie kraju, ale są to wartości dużo mniejsze niż choćby w ostatnim tygodniu. Termometry w Polsce pokażą dziś maksymalnie do 4 stopni Celsjusza. W pasie od Podlasia przez Lubelszczyznę, po Małopolskę prawdopodobnym jest, że mróz (choć słaby) utrzyma się całą dobę. Rano i po zmroku temperatura w całym kraju spadnie i ujemne temperatury dotyczyły będą już wszystkich regionów Polski. Ponieważ spływ chłodu z północy jest znaczny, noc z niedzieli na poniedziałek będzie dość mroźna.

Prognoza wiatru na niedzielę
Prognoza wiatru na niedzielę

W pierwszej części dnia temperaturę odczuwalną będzie obniżał wiatr. Praktycznie w całej Polsce porywy wiatru w niedzielę przekraczać będą 50 km/h. Podczas gdy z rana wiało będzie dość mocno, po południu wiatr szybko będzie się uspokajał. Dostawać zaczniemy się pod wpłw wyżu z zachodu, dlatego też gradient ciśnienia zacznie spadać, a co za tym idzie wiatr w Polsce ucichnie.

Pogoda na niedzielę. Zanikające opady. Ciśnienie w górę

Tak jak wspominałem powyżej, aktywny niż, który przyniósł nam złą pogodę w sobotę dziś oddala się już na wschód i południowy wschód. Dlatego też zjawiska pogodowe w dniu dzisiejszym nie będą tak dynamiczne jak wczoraj. O wietrze już pisałem, teraz spójrzmy na prognozę opadów na niedzielę dla Polski.

Pogoda na niedzielę. Prognoza opadów dla Polski

W wyniku dość dużego jeszcze gradientu pionowego temperatury w części kraju powstawały dziś będą jeszcze chmury kłębiaste. Największe prawdopodobieństwo opadów w niedzielę na zachodzie i północy Polski. Opady, nawet jeśli dziś w kraju wystąpią, to nie będą to opady intensywne. Raczej przelotne i zanikające opady śniegu na północy i może opady mieszane na południowym zachodzie.

Na koniec warto napisać kilka zdań o ciśnieniu atmosferycznym. Pogoda na niedzielę przyniesie bardzo silny wzrost ciśnienia. Dzień zaczniemy na poziomie niewiele wyższym od 1000 hPa. W niedzielny wieczór barometry wskazywały będą już 1020 hPa, więc wzrost ciśnienia będzie bardzo duży. Powinno pozytywnie wpłynąć to na nasze samopoczucie. Zapraszam w kolejnych godzinach na stronę główną portalu. W dziale pogody dla Świata pojawi się wpis o silnej wichurze z Atlantyku. Arek wyda również pogodę długoterminową na 16 dni dla Polski. Będzie się działo jeszcze dziś u nas na portalu. Zapraszam.