Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 21/22 sierpnia 2022. Falujący front, lokalne burze oraz umiarkowana i wysoka temperatura w Polsce

polska podzielona

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Modele prognozują utrzymanie się pofalowanego frontu atmosferycznego nad Polską. Podział w pogodzie na chłodniejszy zachód i cieplejszy wschód.

Pogoda kształtowana przez cyrkulacje wschodnią i południowo-wschodnią w dłuższym okresie w Polsce

Nie widać w krótkim i średnim horyzoncie większych zmian w pogodzie. Pogodą sterują dwa wyże. Pierwszy z nich rozległy i stabilny znad Federacji Rosyjskiej wpływa na pogodę we wschodniej połowie kraju, kolejny znacznie słabszy znad Azorów, sięga klinem zachodnich granic Polski. Jednak między tymi dwoma antycyklonami zalega niemal stacjonarna bruzda obniżonego ciśnienia, która łączy niż znad Morza Norweskiego z obszarem niskiego ciśnienia nad Bałkanami.

Oś tej bruzdy przebiega niemal południkowo od Zatoki Gdańskiej, przez środkowe regiony kraju po Dolny Śląsk i dalej na południe. Strefa zafalowanego frontu atmosferycznego rozciąga się dziś w pasie od mniej więcej wybrzeża, woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie oraz Górny Śląsk. Front poprzedzony jest linią zbieżności wiatru, w której z powodzeniem tworzą się burze. Dalszy ruch frontu jest blokowany przez wyż znad Rosji. Po wschodniej stronie zalega masa znacznie cieplejsza, natomiast po zachodniej dużo chłodniejsza. Prognozy wskazują jednak, że w kolejnych dniach front zmieni charakter na ciepły. Tuż za nim szerokim strumieniem zacznie płynąć ze wschodu, południowego-wschodu coraz cieplejsze powietrze i chwiejne o cechach zwrotnikowych.

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.08.2022, 18 UTC

Pogoda na noc 21/22 sierpnia 2022. Falujący front, lokalne burze oraz umiarkowana i wysoka temperatura w Polsce
Front pofalowany nad Polską dzieli naszą część Europy

Panuje niewielka różnica ciśnienia w naszej części Europy. Zwana również układem siodłowym

Charakterystyczna cyrkulacja, która jest nazywana czasem siodłem barycznym skutkuje, że nad wschodnie regiony kraju płynie ze wschodu ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Jednak nad zachodnie – dociera chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Na skutek dużych kontrastów termicznych są dogodne warunki do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji. W niedzielę burze były jednak znacznie słabsze niż sobotnie i formowały się w strefach zbieżności wiatru dolnego.

Jednak nad Rumunią i Węgrami formowało się kolejne zaburzenie falowe na froncie, migrując na północny zachód w niedzielę. Dostrzec go można było dziś na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni.

Nie ulega wątpliwości, że przyszłym tygodniu utrzyma się w naszej części Europy wyraźna cyrkulacja wschodnia z adwekcją gorących mas powietrza. Z przelotnymi opadami i burzami. Prognozy pogody należy śledzić codziennie, gdyż lokalne burze w tej ciepłej masie docierającej ze wschodu, południowego-wschodu będą formować się na przeważającym obszarze Polski. Dlatego zalecamy śledzić radary i detektory online i prognozy konwekcyjne.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

pogoda w polsce i lokalne burze
Burze i wysoka temperatura w Polsce

W nocy lokalnie mogą występować burze. Nie będą jednak tak groźne jak w ciągu dnia

Podczas nadchodzącej nocy zjawiska burzowe będą słabsze niż w ciągu dnia. Prognozuje się, że burze występować mają w pasie od Pomorza Wschodniego, Warmii i Mazur po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Z prognoz numerycznych wynika, że będą bardzo punktowo i słabo zorganizowane komórki, jednak na zachodzie wyznaczonej strefy nie można wykluczyć układów wielokomórkowych. Na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem może dochodzić do dużej akumulacji opadów, prowadząc lokalnie do podtopień. Szczyt aktywności burzowej przypadnie na pierwszą część nocy. Następnie intensywność zjawisk powinna stopniowo słabnąć, a burze stawać się coraz mniej liczne. Podstawowym zagrożeniem związanym z burzami będą intensywne opady deszczu, które punktowo mogą osiągać jeszcze około 20-35 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h. Początkowo możliwe są jeszcze opady drobnego gradu, do około 2 cm średnicy.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na wschodzie, z wyjątkiem Podkarpacia, zachmurzenie małe i umiarkowane. W pozostałej części kraju zachmurzenie na ogół duże, tylko nad morzem i na Pomorzu Zachodnim większe przejaśnienia. Opady deszczu i burze, głównie w pasie od Żuław i Warmii po Górny Śląsk i Małopolskę oraz Karpaty. Okresami opady o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana suma opadów do 30-35 mm. Miejscami na północy kraju mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy temperatura wyniesie od 14°C do 19°C, chłodniej lokalnie w kotlinach sudeckich i na Pomorzu, około 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz oraz wysoko w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 22.08.2022, 02Z według modelu ICON

Pogoda. Wysoka temperatura miejscami pod tropiki
Podział termiczny w nocy będzie wyraźny