Pogoda na noc 24/25 października 2021. Wystąpią przymrozki, lokalnie prawdopodobna mgła w Polsce. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy na noc z niedzieli na poniedziałek.
Zmiana w pogodzie zaczęła następować już wczoraj z uwagi na rozbudowujący się od zachodu układ wysokiego ciśnienia. Pod koniec dnia zaczęła zmniejszać się różnica ciśnienia. Zaczęły zanikać również opady konwekcyjne, jak i też burze. W nocy z soboty na niedzielę przy bezchmurnym niebie. Występowały miejscami sprzyjające warunki do wystąpienia ujemnych wartości na termometrach przy adwekcji chłodnego powietrza arktycznego morskiego z północnego-zachodu. Szczególnie przy gruncie, ale punktowo ujemne wartości odnotowano na 2 metrach, czyli na standardowej wysokości pomiarowej. Lokalnie niewielki przymrozek pojawił się na stacjach meteorologicznych, które należą do IMGW-PIB. Najchłodniej było w Kłodzku -2°C, niewiele cieplej w Legnicy oraz Opolu -0,5°C, w Raciborzu i Lesznie -0,2°C, w Pile -0,1˚C. To efekt adwekcji masy arktycznej morskiej, braku chmur, jak i też długiej październikowej nocy.
Pogoda na noc. Polska w zasięgu wędrownego wyżu
Prognoza ciśnienia atmosferycznego na dzień 25.10.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Pogodę kształtować ma wyż z centrum nad Rumunią.
Niedziela przyniosła zdecydowanie bardziej stabilne warunki pogodowe niż sobota. Zmiana pogody spowodowana jest przemieszczaniem się mobilnego wyżu, który znad Europy Zachodniej przemieszcza się na wschód. Przyniósł on uspokojenie dynamicznych procesów pogodowych oraz niewiele chmur. Jednak do wschodniej części kraju docierała jeszcze chłodna masa powietrza, w masie napływającej z północnego-zachodu utworzyła się dzienna konwekcja, która była płytka i pod warstwą inwersji. Aczkolwiek do zachodniej części Polski zaczęło płynąć cieplejsze powietrze z południa, jak i też południowego-zachodu. W zachodniej części kraju, termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazały 11°C/13°C. Zdecydowanie niższe wartości na termometrach odnotowano we wschodniej części Polski, gdzie w najcieplejszym momencie było zaledwie 7°C. Od naszych zachodnich sąsiadów zaczęły docierać chmury piętra wysokiego, które fotogenicznie ubarwiły niedzielne niebo o zachodzie słońca.
W ostatni dzień weekendu zachmurzenie było na ogół małe i umiarkowane, na północnym wschodzie i wschodzie okresami duże chmurami kłębiastymi i piętra średniego oraz wysokiego. Najchłodniej od około 7°C na wschodzie, zdecydowanie wyższe wartości notowano do 12°C na zachodzie, natomiast rejonach podgórskich około 6°C. Wiatr był na ogół słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków zachodnich, na pozostałym obszarze południowy.
Lokalnie mgły marznące, przymrozki w obszarach rozpogodzeń
Podczas nadchodzącej nocy ma być przeważnie bezchmurnie lub zachmurzenie małe, na północy regionu początkowo miejscami umiarkowane. Gdzieniegdzie, głównie na wschodzie i w centrum kraju, utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, na Podkarpaciu i w Małopolsce lokalnie do 100m, punktowo marznące. Na drogach może być dlatego ślisko. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od -3°C na północnym wschodzie do 3°C na zachodzie i około 4°C nad morzem. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr na ogół słaby, południowy; w Sudetach wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-wschodni.
Prognozowana temperatura minimalna przy gruncie według SWISS-HD nad ranem w poniedziałek
Wyliczana minimalna temperatura powietrza nad ranem w poniedziałek według modelu SWISS-HD. Miejscami wartości mogą być niższe od prognozowanych przez model szwajcarski.
Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010 według modelu GEFS
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC