Upał 32 stopnie powróci w listopadzie. Pogoda sprawi wielką niespodziankę w Polsce

Upał pojawił się w Europie w październiku. Wiele wskazuje na to, że pogoda przyniesie nam jeszcze duże zaskoczenie na początku listopada i w końcówce października. Upał może powrócić na kontynent. Wiadomo, że w Polsce nie mamy co spodziewać się aż tak wysokich temperatur. Jednak wiele wskazuje na to, że w kraju również zrobi się bardzo ciepło. Oczywiście, do tego terminu jeszcze kilka dni, lecz przyjrzymy się modelom numerycznym pod tym kątem. Pod koniec wpisu sprawdzimy również jak nadchodzące ocieplenie wpłynie na pogodę w Polsce. Czy w związku z napływem cieplejszych mas powietrza czeka nas ciepły listopad w kraju? Zapraszam do wpisu pogodowego. Będę starał się utrzymać go w raczej ciepłej atmosferze 😉

Był upał, jest ochłodzenie

Początek trzeciej dekady października przyniósł prawdziwe uderzenie lata w Europie. Maksymalne temperatury w poszczególnych krajach opisywałem w tym miejscu. Wspomnijmy tylko, że 20 października 25 stopni było u naszych południowych sąsiadów. Natomiast w Polsce najcieplej było w Legnicy, gdzie słupki rtęci wzrosły ponad 23 kreski.

Ochłodzenie, ale upał jeszcze powróci do Europy

Sytuacja ta zmieniła się 21 października, kiedy to do Europy Centralnej dotarły fronty atmosferyczne związane z niżem HENDRIK. Za frontem chłodnym w nasz region spływać zaczęło bardzo chłodne powietrze z północy. Przyniosło nam to bardzo chłodny weekend. Temperatury w drugiej części nocy i o poranku spadały w wielu miejscach kraju w okolice zera przynosząc przymrozki. Podobnie chłodny poranek czeka nas jeszcze jutro, po czym czeka nas powrót ciepła do Europy. Pogoda zaskoczy przynosząc upał na południu kontynentu.

Upał powróci w listopadzie

Niesamowicie w pogodzie nad Europą zapowiada się pierwsza połowa listopada. Spójrzmy na animację prognoz temperatury mas powietrza na wysokości 850 hPa.

https://youtu.be/p4J_-Zsx3LE

Widać tu, że już w ostatnich dniach października do Europy od południa powróci napływ ciepłych mas powietrza z południowego zachodu. Upał powróci na Półwysep Iberyjski. W pierwszym tygodniu listopada model GFS prognozuje dla południa Hiszpanii i Portugalii temperatury powietrza na poziomie 29 stopni Celsjusza. Biorąc poprawkę na niedoszacowania temperatury dla tego modelu, zakładamy, że na Półwyspie Iberyjskim pojawić mogą się temperatury na poziomie 30-32 stopni. To niebywały upał jak na listopad. W jedenastym miesiącu roku już zdarzało się, że Hiszpania przeżywała choćby atak zimy, a tu takie zaskoczenie. Poniżej wyliczenia modelu GFS na ostatni dzień października.

Wiele wskazuje na to, że ciepło zawita również w głębi kontynentu. Upał oczywiście to nie będzie, jednak i tak zrobi się bardzo ciepło jak na końcówkę października – początek listopada. Model GFS pokazuje, że temperatury w Niemczech sięgać będą 20 stopni Celsjusza. Zobaczmy zatem jakich temperatury spodziewać możemy się w naszym kraju.

Jak ciepło będzie w Polsce?

Przed nami chłodny dzień i noc z niedzieli na poniedziałek. Jednak we wpisie zajmujemy się końcówką października i początkiem listopada. Dla tego okresu prognozy wyglądają obiecująco. Okazuje się, że pogoda sprawi prawdopodobnie miłą niespodziankę i zrobi się ciepło. Na południu kraju wręcz bardzo ciepło.

Powyżej prognoza (model ECMWF) temperatury na piątek 29 października. Widać, że temperatury w południowej części kraju wzrosną nawet do 16-17 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, jednak i tutaj wartości temperatury w dzień będą dwucyfrowe. Jeszcze cieplej zapowiada się długi weekend wraz z 1 listopada. Wtedy to na południu kraju możemy na termometrach ujrzeć nawet 19 stopni Celsjusza. W tym samym czasie upał powróci na południe Europy. Nie będą to temperatury zbliżające się do 40, jednak pamiętajmy, upał wedle definicji występuje wtedy, gdy słupki rtęci pokazują 30 kresek lub więcej. Właśnie takie temperatury wystąpią na przełomie miesięcy w Hiszpanii, Portugalii, czy Turcji.

Podsumowując, do umawianego we wpisie terminu pozostał tydzień. To sporo jak na prognozy pogody, zwłaszcza w tak dynamicznym okresie jaki przed nami w drugiej części nadchodzącego tygodnia. Mam jednak nadzieję, że aktualne wyliczenia modeli GFS i ECMWF sprawdzą się. Jeśli ten scenariusz pogodowy sprawdzi się, to na południe Europy wróci upał, a my w Polsce podczas długiego weekendu cieszylibyśmy się naprawdę wysokimi temperaturami.