Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki ustąpią, nadejdzie duże ocieplenie. Większa dynamika w pogodzie dopiero w listopadzie na obszarze Polski


Pogoda długoterminowa na 16 dni. Przymrozki zaczną ustępować, nastąpi ocieplenie. Większa dynamika w pogodzie dopiero w listopadzie. Sprawdźmy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

Pogoda długoterminowa. Po krótkim i odczuwalnym ochłodzeniu, czeka nas silne ocieplenie

Wygląda na to, że ochłodzenie, które nadeszło pod koniec minionego tygodnia jest tylko chwilowe. Wraz z początkiem nowego tygodnia temperatura zacznie rosnąć. Pod koniec miesiąca w całym kraju okresami temperatura będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Pogoda długoterminowa na 16 dni.  Duże ocieplenie

Stabilne warunki pogodowe będą utrzymywać się przez wiele dni. Możliwe są jednak mgły i niskie chmury Stratus

Wygląda na to, przełom października i listopada przyniesie dominacje układów wysokiego ciśnienia. Będą to zarówno pojedyncze ośrodki wyżowe, jak i też rozległy wał wysokiego ciśnienia. Na północy i zachodzie Europy znajdą niże baryczne. Przez dłuższy okres czasu nie spadnie deszcz w Polsce. Nie zabraknie chwil ze słońcem, ale nocami i w godzinach porannych występować będą mgły i niskie chmury Stratus. Na ogół temperatura przez całą dobę będzie dodatnia. Aczkolwiek nocami na początku przyszłego tygodnia zdarzą się jeszcze przymrozki. Wzrost dynamiki w pogodzie nastąpi dopiero w pierwszej dekadzie listopada, kiedy to do głosu dojdą atlantyckie niże baryczne.

Takie widoki jak na fotografii poniżej są możliwe pod koniec października w wielu regionach Polski. Szczególnie w godzinach porannych, gdzie na skutek coraz silniejszej operacji słonecznej mgły i niskie chmury Stratus powinny się rozpraszać. Czasem jednak nieprzyjemne niskie zachmurzenie może utrzymywać się przez całą dobę, skutecznie hamując nocne spadki temperatury i utrudniając dzienny wzrost temperatury.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wyż baryczny

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

stabilny wał wysokiego ciśnienia

Pogoda długoterminowa. Przymrozki na początku przyszłego tygodnia na nizinach, potem temperatura przez całą dobę powinna być dodatnia

Wygląda na to, że przymrozki mogą się zdarzyć poza obszarami górskimi na początku przyszłego tygodnia w wielu regionach. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z przymrozkami przy gruncie. Spadki temperatury na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g nie będą częste. W drugiej połowie tygodnia przez całą dobę na nizinach temperatura ma być dodatnia. Jedynie w obszarach podgórskich i górskich prawdopodobne są ujemne wartości na termometrach.

Najnowsze prognozy wiązek modelu GFS zakładają, że na przełomie października i listopada czeka nas kulminacyjna fala ciepła, dzięki adwekcji powietrza z południowego-zachodu. Pod koniec weekendu Polska znalazła się pod wpływem wyżu znad Węgier. Następnie jednak w ostatnim tygodniu mijającego miesiąca przesunie się on nad Ukrainę. Dzięki temu rozpocznie się wcześniej omawiane wyraźne ocieplenie. Opady wkroczą do kraju od zachodu w weekend. Najprawdopodobniej stanie się w niedzielę, chociaż ECMWF przesuwa nadejście opadów na pierwsze dni nowego miesiąca.

Wiele wskazuje, że po weekendowym ochłodzeniu nie będzie śladu na mapach średniej anomalii temperatury na najbliższe 10 dni. Jest ona liczona, mając na uwadze stary okres referencyjny 1979-2000. Modele pogodowe wyraźnie sygnalizują, że przed nam ciepły okres synoptyczny, który rozpocznie się szczególnie w drugiej połowie ostatniego tygodnia października. Anomalia za najbliższe 10 dni wyjdzie powyżej normy wieloletniej.

temperatura znacznie powyżej normy

Wał wysokiego ciśnienia, okresami i miejscami może zgnić

Dominacja układów wysokiego ciśnienia będzie długa. Nawet do weekendu na przeważającym obszarze Polski nie spadnie deszcz. Jednak nie można wykluczyć, że okresami wystąpi zgniły wyż i słabe opady mżawki z podinwersyjnych chmur Stratus. Na wschodzie Europy stacjonować ma stabilny antycyklon, który nie będzie wpuszczał przez dłuższy okres czasu atlantyckich niżów barycznych. Zasadniczo w drugiej połowie tygodnia mamy mieć do czynienia z rozległym, stabilnym wałem wyżowym, który rozciągać ma się od Atlantyku aż po Rosję. W warunkach niewielkiego gradientu barycznego, możliwy jest rozwój smogu, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie silne osiadanie powietrza w wyżu. Czasem niskie chmury zalegające pod warstwą inwersji mogą nie rozpraszać się przez cały dzień.

https://youtu.be/3erg-PQ6yc8

Będzie to suchy okres synoptyczny. Są jednak rozbieżności pod kątem opadów między ECMWF i GFS

Poniższa prognoza pochodzi z modelu ECMWF na okres od 24.10.2021 do 1.11.2021, 12 UTC. Widzimy, że model europejski prognozuje suchy okres synoptyczny. Będzie to zasługa rozległego wału wysokiego ciśnienia. Jeśli niewielkie opady zdarzą się do końca miesiąca, to tylko z chmur niskich. Pewną niepewnością są obarczone prognozy na przyszły weekend, gdy to od zachodu według modelu GFS wkroczyć mają opady deszczu.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. suchy okres synoptyczny

Model GFS prognozuje szybsze ustąpienie wyżu. Według modelu amerykańskiego opady deszczu nasuną się dopiero w ostatni dzień października, natomiast 1 listopada 2021 padać ma na przeważającym obszarze Polski. Będziemy weryfikować kolejne aktualizacje modeli europejskich i amerykańskich.

Pogoda długoterminowa na 16 dni.  więcej opadów.

Według prognoz modeli numerycznych stabilny wał wysokiego ciśnienia wpływać ma na pogodę przynajmniej do końca października. Wraz z początkiem listopada sytuacja baryczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym powinna ulec zmianie i do głosu dojdą niże znad Atlantyku, wprowadzając wiekszą dynamikę w pogodzie. Spójrzmy jeszcze na prognozowaną maksymalną temperaturę powietrza na najbliższe 10 dni. Szczególnie w drugiej połowie najbliższego tygodnia temperatura w Polsce powinna przekroczyć 15°C. Na południu, zachodzie, centrum i wschodzie może być nawet 16°C/18°C.

Większa dynamika w pogodzie dopiero w pierwszej dekadzie listopada

Modele pogodowe prognozują stabilny wał wysokiego ciśnienia, który wpływać ma na pogodę przynajmniej do końca października. Wraz z początkiem listopada sytuacja baryczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym powinna ulec zmianie i do głosu dojdą niże znad Atlantyku, wprowadzając większą dynamikę w pogodzie. Spójrzmy jeszcze na prognozowaną maksymalną temperaturę powietrza na najbliższe 10 dni. Szczególnie w drugiej połowie najbliższego tygodnia temperatura w Polsce powinna przekroczyć 15°C. Na południu, zachodzie, centrum i wschodzie może być nawet 15°C/18°C. Najchłodniej ma być na północy i północnym-wschodzie.

Spoglądając jeszcze na mapę średniej temperatury na 10 dni widzimy, że średnia dobowa na przełomie października i listopada będzie typowa dla termicznej jesieni, a nawet będą to wartości powyżej normy wieloletniej, biorąc pod uwagę różne okresy referencyjne. Najwyższych wartości na termometrach spodziewamy się na zachodzie, południu i centrum, natomiast najniższych na północy i północnym-wschodzie.

Pogoda długoterminowa. GEFS również widzi dominacje ciepłych mas powietrza

Przejrzyjmy jeszcze mapy średniej anomalii temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g według modelu GEFS. Uwzględniony jest w tej sytuacji okres referencyjny 1981-2010. Dostrzegamy, że po ochłodzeniu, które nadeszło pod koniec mijającego tygodnia nie będzie już śladu. Zatem chłodniejszy okres synoptyczny jest przejściowy, natomiast przełom października i listopada powinien przynieść na ogół wartości powyżej normy wieloletniej. Okresami jednak musimy mieć na uwadze, że w tylnych częściach niżów w pierwszej dekadzie listopada mogą zdarzyć się spływy chłodniejszych mas powietrza. Jednak nie będą one długotrwałe.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 24.10.2021 do 29.10.2021 według GEFS, uwzględniając poprzedni okres referencyjny, czyli 1981-2010.

pogoda. duże ocieplenie

Dużo wskazuje, że przed nami bardzo ciepły przełom października i listopada. Wtedy to GEFS pokazuje na mapach „ciepłe barwy”, dlatego też spodziewamy się temperatury przeważnie powyżej normy wieloletniej. Upału w Polsce nie będzie, ale na południowym-zachodzie Starego Kontynentu jest on możliwy, o czym szerzej pisaliśmy w porannych wpisie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ocieplenie w Polsce

Do końca pierwszej dekady listopada nie widać, aby czekało nas długotrwałe ochłodzenie. Na ogół jednak temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Przeważnie temperatura w tym okresie powinna być powyżej normy wieloletniej.

pogoda długoterminowa. znaczny wzrost temperatury

Pogoda długoterminowa. Przez wiele dni warunki pogodowe będą stabilne. Będziemy musieli jednak uważać na mgły radiacyjne

Reasumując, po dynamicznym początku trzeciej dekady października, kiedy to Polskę nawiedziły wichury i burze. Czeka nas okres ze zwiększoną stabilnością warunków pogodowych. Wyż baryczny, a następnie w drugiej połowie ostatniego tygodnia wał wysokiego ciśnienia ciągnący się od Atlantyku na wschód przyczyni się do wystąpienia dni z dużą ilością słońca. Okresami jednak wyż może zgnić, przynosząc nieprzyjemne podinwersyjne zachmurzenie i mgły. Koniec października zapowiada się ciepły i na ogół bez opadów. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia nie grozi nam również silny wiatr.

mgły radiacyjne

Na sam koniec już spoglądamy jeszcze na prognozę wiązek modelu GFS na 16 dni. Dostrzegamy, że wraz z początkiem przyszłego tygodnia temperatura wzrośnie powyżej normy, następnie możliwe jest krótkie ochłodzenie. Jednak na przełomie października i listopada najczęściej ma być powyżej normy wieloletniej. Wyraźnie ochłodzenie w całym kraju jest prawdopodobne dopiero pod koniec 1 dekady listopada. Z uwagi jednak na odległy termin, wyliczenia modeli pogodowych mogą ulec zmianie. Poniższa rycina obrazuje wiązki dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają do naszej części Europy.

pogoda na 16 dni

Wygląda na to, że przełom miesięcy przyniesie temperaturę powyżej normy wieloletniej. Nawet w centralnej części Polski temperatura może przekroczyć 15/17°C. Optymistycznie wyglądają natomiast prognozy na pierwsze dni listopada, kiedy to dwucyfrowe temperatury mają być częste. Wzrosnąć może jednak zachmurzenie, okresami popadać może deszcz. O wszelkich zmianach w prognozach, będziemy informować na łamach naszego portalu.

długoterminowa pogoda. wiązki GFS na 16 dni