Pogoda na noc 30/31 października 2021. Lokalnie przymrozek, w górach i na obszarach podgórskich silny halny. Na szczytach Tatr i w Sudetach porywy do 120 km/h.
Sobota była przedostatnim dniem października, przynosząc wysokie temperatury jak na drugi miesiąc jesieni. Weekend przynosi w Polsce na ogół pogodna aurę. Jedynie miejscami na niebie mogły pojawić się chmury lodowe Cirrus. Maksymalna temperatura w ciągu dnia sięgnęła aż 14-20°C. Aczkolwiek na południu kraju, gdzie występuje nieznaczny efekt fenowy sięgnęła 19-21°C . Październikowe dni są krótkie, dlatego też okres wysokiej temperatury jak na październik nie jest długi. Najwyższe wartości są notowane około popołudnia. Aczkolwiek już wieczorem wraz z niższym górowaniem Słońca nad horyzontem temperatura szybko spada. W porze nocnej temperatura nie jest niska jak na tą porę roku, temperatura spada do około 5 stopni i tylko lokalnie w kotlinach, przy ciszy wypromieniowanie obniża w okolice 2-3 °C, a gdzieniegdzie w zastoiskach chłodu chwyta niewielki przymrozek.
Złota polska jesień w Polsce
Późne Babie Lato przynosi wyż, który znajduje się na wschód od Polski w warstwach środkowej troposfery. W polu przyziemnym natomiast jego centrum ulokowane jest nad południową częścią Rosji, w rejonie doliny Wołga. Pomimo dominacji wyżu utrzymuje się umiarkowany gradient ciśnienia. W dalszym ciągu jesteśmy pomiędzy głębokim niżem atlantyckim znajdującym się na zachód od Polski i wyżem ze wschodu. Niedziela przyniesie stopniowe zmiany w pogodzie, ale w dalszym ciągu na obszarze naszego kraju nie będzie padać. Pojawi się za to w wielu regionach więcej chmur piętra średniego, a nawet gdzieniegdzie niskiego. Szczególnie w północnej części kraju. W pierwszy dzień listopada od zachodu rozpocznie się wędrówka frontu z zachodu na wschód, przynosząc wzrost zachmurzenia, opady i silniejszy wiatr.
Niż znad Atlantyku zbliża się do Europy. Przyniesie już na początku listopada zmianę
Dużo większa dynamika w pogodzie jest obserwowana nad Oceanem Atlantyckim. Znaczna ilość chmur różnego piętra jest widoczna na froncie polarnym, który szybko przemieszcza się znad Oceanu nad zachodnią i południową Europę. Do północno-zachodnich wybrzeży Hiszpanii nasunął się aktywny niż, gwałtownie się pogłębiając przeleci przez Biskaje. Natomiast już w nocy z soboty na niedzielę ulokuje się w okolicach Irlandii z ciśnieniem 978 hPa i tendencją do dalszego spadku ciśnienia. Dopiero w poniedziałek front tego niżu dotrze do zachodniej części Polski. Dlatego też spodziewamy się istotnej zmiany warunków pogodowych. Przed strefą frontową w poniedziałek pojawi się zdecydowanie silniejszy, porywisty wiatr z południa. Jednak na nizinach nie spełni on kryteriów dla wichury.
Pogoda na noc. Wysoka temperatura. Silny halny w górach
Podczas nadchodzącej nocy w wielu regionach naszego kraju będzie bezchmurnie lub wystąpi zachmurzenie małe. Jedynie na zachodzie umiarkowane. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 3°C do 8°C, natomiast na obszarach oddziaływania wiatru halnego miejscami około 10°C/11°C. Niższe wartości na południowym wschodzie, od 0°C do 2°C, natomiast w kotlinach karpackich od -3°C do -1°C. W dalszym ciągu na przeważającym obszarze Polski wiatr będzie słaby i umiarkowany. Głównie na Przedgórzu Sudeckim oraz południu Opolszczyzny dość silny i silny, od 25 km/h do 45 km/h, z kierunków południowych. Natomiast na Pogórzu Karpackim porywy wiatru do 65 km/h, na Przedgórzu Sudeckim oraz południu Opolszczyzny do 80 km/h, wysoko w Sudetach do 110 km/h, w Tatrach do 120 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 31 października 2021, 05Z według modelu ICON. Miejscami wartości będą niższe od prognozowanych.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC