Pogoda na noc 4/5 lutego 2021. Silny mróz. Nawet -17°C oraz opady śniegu w Polsce

W nocy z czwartku na piątek początkowo na południu zaznaczy się front chłodny, za którym napływa zimne powietrze arktyczne. Tuż za strefą frontową rozbudowuje się wyż z centrum znad Morza Norweskiego. Od dzielnic północnych postępować mają wyraźne rozpogodzenia, co związane będzie z napływem coraz suchszego powietrza znad Skandynawii, tam gdzie chmur niskich ma być niewiele, to spodziewane są największe spadki temperatury. Najchłodniej będzie na północy, natomiast najcieplej na południu, gdzie chmur powinno być najwięcej i zalegać powinna jeszcze nieco cieplejsza masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.02.2021, 00 UTC

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla miasta Warszawa na godziny poranne w piątek. Obrazuje ona jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do naszej części Europy. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

trajektoria wsteczna

Nadchodząca noc przyniesie najwięcej chmur w południowej części kraju. Tam też spodziewane są największe opady o charakterze zimowych. Na ogół będzie to deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Niewielkie opady śniegu są prawdopodobne w woj. lubelskim oraz w województwach na północy kraju. Od drugiej części nocy z północy na południe postępować będą wyraźne rozpogodzenia, co sprzyjać będzie silnemu wypromieniowaniu ciepła w północnej i północno-wschodniej części kraju. Lokalnie możliwe mgły o charakterze marznącym osadzające szadź. Gdzieniegdzie po dziennych i wieczornych opadach dojdzie do oblodzenia dróg i chodników.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju oraz miejsca wystąpienia opadów atmosferycznych w nocy z czwartku na piątek.

Zachmurzenie i opady
Opady i zachmurzenie 2
Opady i zachmurzenie 3

Noc z czwartku na piątek przyniesie największe spadki temperatury na północy i północnym-wschodzie kraju. Na tym obszarze Polski termometry pokażą od -17°C do -9°C. Najniższych wartości spodziewamy się na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Dwucyfrowy mróz możliwy też na Kujawach oraz Pomorzu i Mazowszu. Na południowym-wschodzie i wschodzie od -9°C do 0°C. Najchłodniej ma być na obszarze woj. lubelskiego, a najcieplej na Podkarpaciu. W pasie dzielnic południowych przeważnie od -2°C do 0°C, a na zachodzie od -5°C do -1°C. Spodziewany jest duży kontrast termiczny między północą a południem.

Prognozowana temperatura na godziny poranne w piątek, gdy wystąpić mogą największe spadki temperatury.

Temperatura

Wiatr w nocy na ogół słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. Najsilniej powieje początkowo na południu i wschodzie do 30-60 km/h, ale z każdą godziną strefa silniejszego wiatru ma odsuwać się na wschód. Nad ranem wiatr ma być słaby. Szczególnie na północy, gdzie przy bezchmurnym niebie, słabym wietrze oraz adwekcji zimnego powietrza znad Skandynawii wystąpią największe spadki temperatury. W związku z rozbudową klina wyżowego ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur

Źródło map: DWD, meteologix.com, meteomodel.pl, ventusky.com