Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Siarczysty mróz poniżej -20°C, może spaść nawet 50 cm śniegu w Polsce


Nie ulega wątpliwości, że wkraczamy w coraz chłodniejszy okres synoptyczny w naszej części Europy. Już dziś nad przeważający obszar Polski napływa powietrze arktyczne-morskie. Zima będzie noc z czwartku na piątek, o której więcej piszemy tutaj. W najbliższych 10 dniach utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe. Prognozowany jest dlatego w dalszym ciągu duży kontrast termiczny. Możliwe będą większe opady zimowe, opady marznące i silne spadki temperatury. Całodobowy mróz powinien wystąpić okresami w całym kraju.

Pogoda. Największy mróz na północnym-wschodzie i wschodzie

Prognozowane średnie odchylenie anomalii temperatury na wysokości 2 metrów dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych względem starego okresu referencyjnego 1979-2000 na najbliższe 10 dni. Widać wyraźnie, że największa ujemna anomalia wystąpi na północy, a zwłaszcza na północnym-wschodzie, a najmniejsza na południu i zachodzie Polski.

Anomalia

Pogoda. Całodobowy mróz wystąpi w całej Polsce

Spójrzmy na prognozowaną średnią dobową temperaturę powietrza na okres od 4.02.2021 do 14.02.2021. Miejmy jednak na uwadze to, że model GFS może zawyżać temperaturę powietrza, co może mieć przełożenie na prognozę na najbliższe 10 dni. Zwłaszcza na wschodzie, centrum, północnym-wschodzie może być chłodniej niż prognozuje to model amerykański.

Średnia dobowa

Pogoda. Wyż znad Skandynawii ściągnie we współpracy z niżem zimne, arktyczne powietrze

Jeśli chodzi o prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych, to można dostrzec, że wyraźny wpływ na pogodę będzie mieć wyż, którego centrum znad Morza Norweskiego przesunie się nad Skandynawię. Istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się niżu z rodowodem śródziemnomorskim. Dominować ma napływ powietrza arktycznego. Zarówno morskiego, jak i też kontynentalnego. Na krańcach południowych okresami cieplejszego polarnomorskiego. Przy bezchmurnym niebie na wschodzie, północnym-wschodzie prawdopodobne są spadki temperatury poniżej -20°C nocami. Dwucyfrowy mróz może jednak wystąpić też w innych rejonach kraju, ale nie powinien być tak silny.

Wyż Skandynawski

Poniższa grafika przedstawia prawdopodobne minimalne wartości prognozowane przez amerykański model GFS. Tak jak wspominaliśmy, miejscami te wartości będą o kilka stopni niższe. Szczególnie przy bezwietrznej aurze oraz braku chmur niskich.

Temperatura minimalna

Pogoda. Zbliżone prognozy modelu CFS i ECMWF

Prognozowane anomalie tygodniowe w okresie od 3.02.2021 do 17.02.2021 według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS.

CFS prognoza
CFS prognoza 2

Dla porównania prezentujemy wyliczenia modelu europejskiego ECMWF, który przedstawia w zbliżony sposób prognozowany obszar największej ujemnej anomalii temperatury do 14 lutego 2021.

ECMWF 1
ECMWF 2

Na sam koniec spójrzmy jeszcze na orientacyjne prognozy grubości pokrywy śnieżnej do 14 lutego 2021 dla Polski. Widać wyraźnie, że śnieżna zima w tym czasie panować będzie najprawdopodobniej w całym kraju. Najwięcej śniegu zalegać ma na południu, wschodzie i częściowo w centrum. W okolicach 8 lutego 2021 do Polski może dotrzeć niż śródziemnomorski, jaki prawdopodobnie przyniesie silną śnieżycę w naszej części Europy. Lokalnie możliwe będą zawieje i zamiecie śnieżne, opady marznącego deszczu, deszczu lodowego, a także umiarkowane, silne opady wielkoskalowe o charakterze zimowym.

Pogoda. Orientacyjne prognozy grubości pokrywy śnieżnej do 14 lutego 2021 dla Polski

Prognoza orientacyjna grubości pokrywy śnieżnej według ECMWF
prognoza grubości pokrywy śnieżnej według GFS

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Źródło grafik: climatereanalyzer.org/, tropicaltidbits.com/, ECMWF, meteologix.com