Pogoda na noc z wtorku na środę. Będzie silny, dwucyfrowym mróz w Polsce. Miejscami wystąpi mgła marznąca. Sprawdzimy, co prognozuje modele numeryczne na najbliższe kilkanaście godzin.
Pogoda na noc. Zimne powietrze arktyczne obecne nad Polską
Co istotne zimne powietrze pochodzenia arktycznego napływa do Polski z północy u północnego wschodu, obejmując minionej nocy i dzisiaj a także jutro obszar całego kraju, sięgając również nad Czechy, Słowację, Węgry i Austrię. We wtorek w wielu regionach naszego kraju temperatura była niższa niż w poniedziałek. Dwucyfrowy mróz utrzymywał się przez większą część dnia na północnym-wschodzie. Nieco cieplej, bo do -1/-3℃ było na południu kraju. Aurę kształtował dziś silny wyż, który stanowi w naszej części Europy element blokady cyrkulacji strefowej, to w wielu regionach zachmurzenie było duże i całkowite. Nieznaczne opady występowały szczególnie na południu i północnym-wschodzie. Jedynie na północy pojawiły się większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Wiatr z północnych i wschodnich kierunków, potęgował dziś w wielu regionach odczucie chłodu. W naszej części Starego Kontynentu panuje termiczna zima.
Sytuacja synoptyczna na 8.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Wyż znad Skandynawii i Rosji ściąga do Polski zimne powietrze arktyczne z północy i północnego-wschodu
Główne centrum antycyklonu znad Półwyspu Skandynawskiego powoli przesuwa się wschód. W kierunku Federacji Rosyjskiej, lecz nadal nad naszym regionem rozbudowuje się na południe jego klin. W środę i czwartek będzie odsuwany na północny wschód przez zatokę aktywnego niżu znad Wysp Brytyjskich. Natomiast nad Bałkanami przejawia swoją aktywność układ niżowy a strefy zachmurzenia związanych z nim frontów przemieszają się nad Ukrainę i Rosję.
Nieco cieplej zrobi się w drugiej połowie bieżącego tygodnia. Kiedy to od zachodu będziemy dostawać się w zasięg wypełniającego się niżu atlantyckiego. Jednak wpływ wyżu znad Rosji utrzyma się przynajmniej do przyszłego tygodnia. Głównie na wschodzie, północnym-wschodzie.
We wtorek szczególnie na południu kraju było zachmurzenie duże. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie zdarzyły się symboliczne opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały -4°C do 0°C na przeważającym obszarze kraju, chłodniej na północnym wschodzie od -11°C do -6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków północnych, na zachodzie południowo-wschodni i wschodni.
Noc z wtorku na środę przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast na północy oraz południowym zachodzie również z rozpogodzeniami. Szczególnie w centrum oraz na południowym wschodzie miejscami słabe opady śniegu. W kotlinach sudeckich lokalnie marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą miejscami -14°C, -12°C miejscami na północy i na obszarach podgórskich, około -7°C w centrum, do -4°C, -3°C na zachodzie i południu. Spadki temperatury będą zależne od przejaśnień i rozpogodzeń. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i w Karpatach porywisty, z kierunków wschodnich.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 8.12.2021 nad ranem według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC