Pogoda atak całodobowego mrozu już w Polsce. Obserwujemy jednak w najnowszych odsłonach modeli numerycznych dużą i oczekiwaną od dłuższego czasu zmianę. Sprawdzamy, co prognozują zarówno modele europejskie i amerykańskie na kolejne tygodnie.
Pogoda. Atak mrozu dwucyfrowego w Polsce również w ciągu dnia. Utrzymuje się także pokrywa śnieżna w wielu regionach
W wielu regionach warunki pogodowe na początku drugiego tygodnia grudnia są charakterystyczne dla zimy termicznej. Utrzymuje się całodobowy mróz, jak i też zalega pokrywa śnieżna. Z północy i północnego-wschodu dociera zimne powietrze arktyczne. Najniższe wartości są obserwowane na stacjach IMGW-PIB na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu i Suwalszczyźnie, gdzie dociera główny strumień zimnej masy arktycznej, która uległa przetransformowaniu nad kontynentem.
Pokrywa śnieżna na 7.12.2021, 07 UTC dla wybranych stacjach IMGW-PIB dla Polski
Opady śniegu w ostatnich dniach były związane nie tylko z wędrówką niżów z południa Starego Kontynentu. Z zachodu na wschód przemieszczały się fronty. Głównie okluzji. Dominował wyraźnie obszar obniżonego ciśnienia, natomiast na górnych poziomach obecna jest od dłuższego czasu długa fala geopotencjalna rozciągająca się od Arktyki aż po Morze Śródziemne i północną część Afryki, która zbudowana jest z mocno wychłodzonej masy powietrza.
Na ogół opady śniegu były o charakterze wielkoskalowym, a na północy kraju szczególnie obfite i prowadzące do dużych utrudnień w ruchu drogowym, za które odpowiedzialny był bałtycki efekt morza. Pojawiły się nawet burze śnieżne.
Najwięcej śniegu zalega miejscami m.in na północy, jak i też północnym-zachodzie Polski. Obfite opady zimowe w pierwszej dekadzie grudnia zdarzyły się również na południu, południowym-wschodzie i wschodzie. Grubość pokrywy śnieżnej można sprawdzić również tutaj.
Pogoda. Atak mrozu w Polsce. Jest szczególnie silny na północy i północnym-wschodzie
Według poniższej mapy do Polski dociera zimne powietrze arktyczne z wysokich szerokości geograficznych. Już miniona noc była mroźna. Szczególnie na północy i północnym-wschodzie. Oczywiście największe spadki temperatury odnotowano w obszarach rozpogodzeń, jak i też mniejszej dominacji chmur niskiego piętra, które ograniczają zazwyczaj w porze nocnej wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Natomiast w ciągu dnia powodują słabszego jej nagrzewanie. Zazwyczaj przy utrzymującym się w półroczu chłodnym zachmurzeniu piętra niskiego i średniego, wahania temperatury nie są duże. Inaczej sytuacja wygląda, gdy spływa do naszych szerokości geograficznych zimna masa arktyczna, co przy słabym wietrze i długich zimowych nocach skutkuje silnymi spadkami temperatury.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 8.12.2021, 00 UTC dla Warszawy
Poniższa tabela prezentuje wybrane dane pomiarowe z głównych stacji, które należą przeważnie do IMGW-PIB. Widzimy, że miniona noc była szczególnie mroźna na Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach, gdzie panował dwucyfrowy mróz. Niewiele cieplej było na stacjach IMGW, które są położone wysoko w górach, czyli na Śnieżyce i Kasprowym Wierchu. Na przeważającym obszarze Polski nocne spadki temperatury były hamowane przez utrzymujące się zachmurzenie piętra niskiego oraz średniego.
Pogoda. Atak silnego mrozu. Ujemne odchylenie temperatury w najbliższy dniach. Może jednak nad południowy-wschód i wschód napłynąć cieplejsze powietrze
Zwróćmy następnie uwagę na prognozowaną anomalie temperatury w okresie od 7.12.2021 do 13.12.2021 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że w okresie od wtorku do czwartku największe ujemne odchylenie temperatury od normy klimatologicznej ma panować na północy i północnym-wschodzie. Czasem temperatura będzie niższa o nawet 7-9°C do analogicznego okresu grudnia w ubiegłych latach. Dopiero na początku drugiej dekady grudnia temperatura wzrośnie. Dodatkowo przejściowo nad wschodnią, centralną i południowo-wschodnią część kraju napłynie nieco cieplejsza masa powietrza z południa. Pojawią się także opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a gdzieniegdzie także deszczu marznącego i mżawki, prowadząc do gołoledzi i oblodzenia. Przynajmniej do początku przyszłego tygodnia temperatura w wielu regionach będzie poniżej normy wieloletniej.
Atak całodobowego mrozu. Szczególnie zimno na północy i północnym-wschodzie. W całym kraju termiczna zima
Spójrzmy na prognozowaną średnią temperaturę na okres od 7.12.2021 do 10.12.2021 według modelu GFS. Dostrzegamy, że na obszarze całej Polski utrzyma się termiczna zima. Na nizinach największe spadki temperatury zdarzą się na północy oraz północnym-wschodzie. Dużo jednak będzie zależeć od skali rozpogodzeń, jak i też przejaśnień, które przy adwekcji zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych, sprzyja silnym spadkom temperatury. Poniższa mapa ma bardziej charakter poglądowy, a w wielu miejscach wartości okażą się niższe od prognozowanych.
Pogoda. Atak całodobowego mrozu. Szansa na zmianę trendu dopiero z biegiem czasu w 2 dekadzie grudnia
Prawdopodobnie dopiero w przyszłym tygodniu wartości na termometrach zaczną rosnąć. Napływ coraz cieplejszych mas powietrza będzie najbardziej odczuwalny na zachodzie, chociaż z prognoz CFS, jak i też ECMWF wynika, że na przełomie 2 i 3 dekady grudnia, wartości powinny wyjść powyżej średniej klimatologicznej i możemy powrócić do termicznego przedzimia. Należy podkreślić, że podobny trend pokazują nam też wiązki modelu GFS. Są jednak modele, które sugerują nam przeciągający się chłód nawet po 14-15 grudnia 2021.
Wstępna prognoza średniej anomalii temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g na okres od 13.12.2021 do 20.12.2021 według modelu CFS
Również na okres świąteczny prognozy numeryczne wskazują na ogół wartości w normie i powyżej normy wieloletniej. Dopiero prawdopodobnie po świętach czeka nas dłuższy okres z ujemną anomalią temperatury. Wiele ośrodków meteorologicznych sygnalizuje zmianę trendu pod koniec mijającego roku w kierunku trwalszej zimy.
Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 20.12.2021 do 27.12.2021 według modelu CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Prawdopodobieństwo dużego ochłodzenia na przełomie 2021/22 jest znaczne. Wczoraj informowaliśmy o trendzie w pogodzie na zimę 2021/22, w której opisywaliśmy znaczne prawdopodobieństwo zimowych epizodów, które tylko okresami mogą być zakłócane przez cyrkulacje zachodnią.
Wstępna prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 27.12.2021 do 3.01.2022 według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Atak całodobowego mrozu. ECMWF również pokazuje najpierw duże ujemne odchylenie, a potem ocieplenie. Trwała zima może jednak powrócić na przełomie 2021/22
Praktycznie na sam koniec przestudiujemy jeszcze najnowszą aktualizacje modelu ECMWF na najbliższe tygodnie.
Pierwsza mapa z europejskiego modelu pokazuje nam średnie odchylenie temperatury w okresie od 6.12.2021 do 12.12.2021. Widzimy, że Polska w tym okresie powinna znaleźć się w chłodnych masach powietrza. Całodobowy mróz, okresami opady zimowe nie będą rzadkością. Te drugie zjawisko szczególnie częste będzie w drugiej części mijającego tygodnia.
Kolejna rycina jest na okres od 13.12.2021 do 19.12.2021 według modelu ECMWF, brany jest pod uwagę 20-letni okres klimatologiczny. Widzimy, że według europejskiego modelu wyraźne ocieplenie do całej Polski powinno nadejść w okolicach 13-15 dnia miesiąca. Nie są jednak całkowicie wykluczone epizody z napływem chłodniejszych mas powietrza, mrozem, jak i też opadami śniegu. Możliwe są nawet burze śnieżne. Przy cyrkulacji strefowej warunki pogodowe będą zmienne w naszej części Europy.
Następna grafika obrazuje nam prawdopodobne odchylenie temperatury w okresie od 20.12.2021 do 26.12.2021 według modelu ECMWF. Widzimy, że temperatura w tym okresie na przeważającym obszarze Polski może być w normie klimatologicznej, a na północnym-wschodzie lekko powyżej normy. Trudno jednak tak odległą prognozę uznać za wiarygodną. Obserwujemy na ten okres istotną różnice, jeśli chodzi o odchylenie temperatury od normy klimatycznej, spoglądając na wyliczenia amerykańskiego modelu klimatu CFS, jak i też europejskiego ECMWF. Różnice mogą wynikać z innych danych brzegowych zasilających modele, odmiennych okresów referencyjnych oraz odmiennych założeń fizycznych oraz matematycznych.
Interesująco są zwłaszcza prognozy ECMWF, jak i też CFS na przełom 2021/22 roku. Widzimy wtedy na mapach tego pierwszego modelu anomalie w normie klimatologicznej, jak i też poniżej normy. Zastrzegamy jednak, że nie można wykluczyć korekt obszarów oraz skali ochłodzenia na ten okres. CFS jest znacznie chłodniejszy i europejski model może pójść jego śladem.
Wkrótce więcej informacji o trendzie w pogodzie na kolejne tygodnie dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda. Atak całodobowego mrozu już w Polsce. Zima termiczna zapanowała w kraju. Będzie jednak gwałtowna zmiana”
Możliwość komentowania została wyłączona.