Pogoda na noc 9/10 lutego 2021 dla Polski. Możliwe rozpogodzenia, miejscami śnieg i silny mróz

W nocy z wtorku na środę Polska pozostanie w rozległym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Zalegać ma masa arktyczna. Na krańcach południowo-wschodnich zaznaczy się strefa frontowa, która przyniesie większe opady zimowe.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.02.2021, 00 UTC

sytuacja synoptyczna noc

Najwięcej chmur podczas nadchodzącej nocy będzie na południu i wschodzie. Duże i całkowite zachmurzenie z przelotnymi opadami śniegu, jak i też większymi przejaśnieniami również w centrum. Największe zimowe opady wystąpią na Podkarpaciu do 2-10 cm. Śnieżna konwekcja również na Pomorzu, gdzie możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej do 5-7 cm. Rozpogodzenia prawdopodobne są miejscami na zachodzie i północy oraz północnym-wschodzie. Na obszarach, gdzie najszybciej wypogodzi się, spodziewane są silne spadki temperatury. Istnieje prawdopodobieństwo rozwinięcia się mgieł marznących osadzających szadź, które powinny być jednak lokalne.

Prognozowana anomalia ciśnienia atmosferycznego względem okresu referencyjnego 1981-2010 na godziny poranne w środę. Północ Starego Kontynentu pozostanie pod wpływem rozległego wyżu, a pozostały obszar w zasięgu niżów barycznych.

anomalia ciśnienia

Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów dla Polski na noc z wtorku na środę. Niewykluczone, że na północy i miejscami zachodziepojawią się większe rozpogodzenia, co sprzyjać będzie radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła z planetarnej warstwy granicznej.

opady 1
opady 2
opady 3
opady 4

Najcieplej podczas nadchodzącej nocy na południu, gdzie termometry pokażą od -12°C do -5°C. Największych spadków temperatury spodziewamy się Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, jak i też na Dolnym Śląsku. To właśnie w tym ostatnim województwie niektóre modele sygnalizują prawdopodobne spadki temperatury do -19°C/-17°C. Zależne będzie to jednak od skali rozpogodzeń, które mogą nie być tak rozległe jak sugeruje to model numeryczny. Na zachodzie temperatura może wynieść od -20°C do -15°C, tutaj również silne spadki temperatury będą uwarunkowane tym czy wystąpią znaczne rozpogodzenia. Również w województwach północnych temperatura może wynieść od -19°C do -16°C. Natomiast w centrum i na wschodzie od -17°C do -10°C.

temperatura minimalna

Wiatr w nocy na ogół słaby. Silniejszy jedynie w Tatrach oraz na Podhalu do 80 km/h. Mocniej powieje również w Sudetach do 65 km/h.

Prognozowana prędkość wiatru na drugą część nocy z wtorku na środę według modelu ICON.

wiatr w nocy

Aktualna temperatura

Położenie opadów