5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 9/10 października 2021. Będzie znów bardzo zimno. Przymrozki nie tylko przy gruncie w Polsce

pogoda na noc

Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Na przełomie 1 i 2 dekady października. pogodę w naszych szerokościach kształtuje silny układ wysokiego ciśnienia znad kontynentalnej Rosji i Białorusi. W mijającym tygodniu ciśnienie w centrum wyżu sięgnęło aż 1045 hPa. Antycyklon zaczął słabnąć w drugiej części dnia, ale dopiero od niedzieli zacznie wycofywać się coraz bardziej na wschód. Co istotne rozległy, kontynentalny wyż zablokował cyrkulacje strefową i ściągnął do sporej części Europy zimne masy kontynentalne znad Azji.

Pogoda na noc. Silna blokada antycyklonalna w naszej części Europy

Jednak co ważne po północnej i południowej stronie rozległej blokady wyżowej przebiega rozwój niżów i stref frontowych. Odległy niż, który nie wpływa jeszcze na pogodę w Polsce znajduje się w okolicach Islandii. Następnie przemieści się nad Skandynawie. W tym samym czasie przez Szkocję aż po Atlantyk. Obserwowana jest strefa zafalowanego frontu chłodnego, która była szczególnie dobrze widoczna na dziennych zobrazowaniach satelitarnych. Aczkolwiek zdecydowanie więcej chmur obserwowanych jest z niewielkim niżem ulokowanym nad Bałkanami i Półwyspem Apenińskim, gdzie obserwujemy aktywne burze. Nad cieplejsze wody rozległego Morza Śródziemnego napływa chłodniejsza powietrza, co prowadzi do wystąpienia stromego gradientu temperatury i rozwoju konwekcji. Zachmurzenie przemieszcza się na wschód w kierunku Morza Czarnego.

Znacznie aktywniejsza jest strefa zachmurzenia związana ze słabo gradientowym niżem w rejonie Półwyspu Apenińskiego i Bałkanów, gdzie obserwujemy intensywną działalność burzową. Jest ona podsycana i podtrzymywana napływem chłodu z północy nad ciepłe wody Morza Śródziemnego. Strefa jego zachmurzenia, zgodnie z cyrkulacją w środkowej troposferze przemieszcza się na wschód, nad Morze Czarne.

Sobota minęła w Polsce z pogodną aurę. Jedynie lokalnie na północy wzrastające miejscami do umiarkowanego. Po nocnych i porannych przymrozkach, temperatura szybko wzrosła. Najchłodniej było od 11°C na wschodzie i południowym wschodzie, około 13°C w centrum, do 16°C miejscami na zachodzie, Kujawach i Pomorzu; w rejonach podgórskich około 9°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, na południu i południowym zachodzie okresami porywisty, wschodni i południowo-wschodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 65 km/h.

Pogoda na noc. Suche powietrze kontynentalna nad Polską

Animacja satelitarna z drugiej części dnia, która obrazuje zachmurzenie widziane nad Polską w spektrum widzialny, okiem satelity geostacjonarnego. Widzimy, że niewielka ławica chmur pojawiła się na wschodzie i centrum. Pod koniec dnia większe zachmurzenie wystąpiło też na północy. Masa powietrza o cechach polarno kontynentalnych cechuje się niską zawartością pary wodnej, dlatego chmur jest niewiele i nie występują pod inwersją wyżu opady atmosferyczne.

Pogoda na noc 9/10 października 2021.

Podczas nadchodzącej nocy utrzyma się w naszej części Europy cyrkulacja wschodnia. Niebo będzie w dalszym ciągu bezchmurne w wielu regionach, tylko na zachodzie i nad morzem zachmurzenie małe, gdzieniegdzie umiarkowane. W drugiej części nocy i nad ranem termometry pokażą od -4°C na Podlasiu, Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat, około 2°C na przeważającym obszarze kraju, do 5°C nad morzem. Na przeważającym obszarze kraju spadek temperatury minimalnej przy gruncie do -2°C, a na północnym wschodzie do -9°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków wschodnich. Miejscami przebieg temperatury będzie inny od opisanego.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza przy gruncie w godzinach porannych, 10.10.2021. Miejscami wartości będą o kilka stopni niższe od wyliczanych przez model szwajcarski.

temperatura minimalna przy gruncie

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 10.10.2021, 00 UTC obrazuje jaką drogę pokonało suche, kontynentalne powietrze zanim dotarło do Polski. Dostrzegamy, że mamy do czynienia z cyrkulacją wschodnią, a masa powietrza dociera do nas znad Azji. Szczególnie istotne w tym przypadku są najniższe wysokości izobaryczne 925 hPa i 850 hPa. Mają one duży wpływ na temperaturę przy ziemi.

Pogoda na noc 9/10 października 2021. trajektoria wsteczna mas powietrza