Mróz pojawił się w Europie i Polsce. W naszej części Starego Kontynentu temperatura obniżyła się do -10°C przy gruncie. Sprawdzimy, gdzie ostatniej nocy i o poranku było najchłodniej. Weźmiemy pod uwagę dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB, jak i też z innych stacji.
Mróz w Europie, przymrozki w Polsce. Najzimniejsza noc od początku sezonu jesiennego w kraju
Ubiegła noc była najchłodniejszą od początku sezonu jesiennego. Napływa do nas zimne, kontynentalne powietrza, a w warunkach bezchmurnego nieba następuje szybkie radiacyjne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Wartości poniżej zera odnotowano nie tylko przy gruncie, ale również na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g. Najniższe wartości odnotowano na tzw. mrozowiskach, gdzie spadki temperatury były blisko dwucyfrowe.
Najchłodniejszym miejscem w Polsce okazała się w nocy z piątku na sobotę Kotlina Orawsko-Nowotarska. Gdzie temperatura przy gruncie spadła do -9,8°C. Natomiast na standardowej wysokości 2 m.n.p.g zanotowano -7,9°C.
Przyczyna nocnych i porannych przymrozków w półroczu chłodnym jest złożona. Jednym z najważniejszych czynników okazuje się cyrkulacja wschodnia. Po zachodniej stronie wyżu napływa do nas dlatego zimne i cechujące się niską wilgotnością względną powietrze o cechach polarno kontynentalnych. Brak chmur w ciągu skutkuje dość szybkim nagrzewaniem planetarnej warstwy granicznej. Jednak wieczorem i w nocy, gdy zanika operacja słoneczna. Spadek temperatury jest szybki, a w drugiej części i nad ranem obserwujemy przymrozki. Jednym z powodów są także długie, październikowe noce.
Zdjęcia satelitarne w spektrum widzialnym zdradzają nam, że sobota była bezchmurna na przeważającym obszarze Polski. Więcej chmur pod koniec dnia zaczęło pojawiać się na północy, ale nie wystąpiły z nich opady atmosferyczne. Niewielka ławica chmur pojawiła się również częściowo w centralnej części kraju.
Dane pomiarowe z wybranych stacji pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego dla wysokości 2 m.n.p.g
Temperatura minimalna przy gruncie odnotowana została na przeważającym obszarze Polski. Przymrozki przygruntowe pojawiły się również na północy i zachodzie kraju. To nie koniec jednak chłodnych nocy, gdyż jeszcze zimniejsza okaże się noc z soboty na niedzielę, gdy obszar spadków temperatury będzie jeszcze większy.
Mróz. Polska pod wpływem kontynentalnego wyżu i cyrkulacji wschodniej
Należy dodać, że stosunkowo rzadka sieć pomiarowa IMGW-PIB powoduje, że niejednokrotnie różnica o nawet 2-5 km skutkuje, iż wartości na termometrach są inne niż na oficjalnych stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Największe spadki temperatury są notowane najczęściej w obniżeniach terenu. Przed nami zimny przełom 1 i 2 dekady października. Do poniedziałku pozostaniemy w zasięgu adwekcji chłodnego powietrza kontynentalnego ze wschodu. Następnie od wtorku wzrośnie dynamika w pogodzie, pojawią się opady, a w górach i na obszarach podgórskich niewykluczone są większe opady deszczu ze śniegiem i śniegu.
Anomalia w polu ciśnienia, 9.10.2021, 18 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Temperatura minimalna na wybranych posterunkach IMGW-PIB jest do prześledzenia, gdy klikniemy w link tutaj.
Najniższa temperatura godzina 8/9 października 2021. Wizualizacja J. Lewandowski, meteoprognoza.pl, dane: IMGW-PIB.
Mróz w Europie. Kolejna noc z następnymi przymrozkami w Polsce
Najbliższa noc również będzie chłodna, a miejscami wartości będą niższe od prognozowanych przez modele o wysokiej rozdzielczości. Przygruntowe przymrozki tym razem zdarzyć mogą się w niemal całej Polsce.
Jeszcze chłodniej niż na standardowej wysokości pomiarowej 2 m, będzie przy gruncie, gdzie model SWISS-HD prognozuje spadki poniżej zera na przeważającym obszarze Polski. Noc ma być bezchmurna, a wiatr słaby, co w połączeniu z adwekcją ze wschodu, sprzyjać ma silnym spadkom temperatury po zachodzie słońca.
2 komentarze do “Mróz w Europie i Polsce. W naszej części Starego Kontynentu temperatura spadła do -10°C przy gruncie (MAPY PRZYMROZKÓW)”
Możliwość komentowania została wyłączona.