Pogoda. Dziś w ciągu dnia przeważający obszar Polski znalazł się pod wpływem wyżu. Należy dodać, że hamowany był rozwój konwekcji z powodu rozbudowującego się klina wyżu z rejonu Alp, co skutkowało pojawieniem się inwersji oraz suchych warstw w środkowej troposferze.
Na górnych poziomach Polska będzie na peryferiach rozległego, wypełniającego się niżu znad Morza Północnego. Natomiast w polu przyziemnym pogodę kształtować będzie mobilny układ wysokiego ciśnienia. Należy jednak dodać, że w drugiej części nocy nad krańce zachodnie nasunie się zatoka niskiego ciśnienia. Cieplejsza masa powietrza zalegać ma na południowym-wschodzie. Natomiast główny front zalegać ma na południowy-wschód od naszego kraju.
Niewielka chwiejność termodynamiczna pojawi się na krańcach północnych. Zaznaczy się na tym obszarze napływ chłodniejszego powietrza do środkowych warstw troposfery nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego, co spowoduje rozwój konwekcji. Energia dostępna drogą konwekcyjną ma być niewielka, dlatego na ogół mają być to pojedyncze komórki burzowe. W czasie przechodzenia ośrodków konwekcyjnych. Głównym zjawiskiem okażą się opady deszczu do 10 mm. Prawdopodobieństwo opadów gradu ma być na niskim poziomie. Burze nad samym morzem możliwe są przez całą noc. Na pozostałym obszarze troposfera będzie stabilna i nie będzie warunków do rozwoju chmur burzowych.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Pogoda. Spokojna noc w kraju
W wielu regionach najbliższa noc będzie pogodna. Aczkolwiek na północy i północnym-zachodzie pojawi się więcej chmur. Niewykluczone są przelotne opady deszczu. Nad samym morzem niewykluczone są burze o niewielkim natężeniu. Gdzieniegdzie mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 300 metrów. Termometry wskażą przeważnie od 12°C do 16°C. Chłodniej tylko na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich.
Prognozowana minimalna temperatura w Polsce według ICON, 02Z, 10 sierpnia 2021
Prognozy numeryczne wskazują, że zdecydowanie groźniejsze burze wystąpią we wtorek. Niewykluczone są zorganizowane struktury wielokomórkowe, jak i też superkomórki burzowe. Szczególnie silne zjawiska burzowe są prognozowane popołudniu i wieczorem, o czym szerzej piszemy tutaj. Ponownie spodziewamy się lokalnych szkód wiatrowych oraz gradowych.