Pogoda na noc z wtorku na środę. Niska temperatura, lokalna mgła w Polsce, występować będą zanikające opady konwekcyjne
Wczoraj w wielu regionach Polski utrzymywały się chmury Cumulus (kłębiasto-warstwowe). Występowały one zwłaszcza na północy i centrum kraju. Natomiast nad południu Polski nadciągały chmury średnie z rozwoju konwekcji nad południowo środkową Europą, więc przy takim zachmurzeniu nie obserwowaliśmy dni gorących na ogół. Nocami temperatura obniżała się miejscami nawet poniżej 10-14 stopni.
Pole wyżowe wpływa na pogodę w Polsce
Przeważający obszar Polski jest dziś pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem znad Wysp Brytyjskich. Na północnym-wschodzie wspomaganie na skale synoptyczną zapewniła zatoka w polu geopotencjał odsuwająca się na wschód. Dlatego też pojawiło się wymuszenie pionowych ruchów wstępujących. Konwekcja objawiała się wystąpieniem opadów deszczu. Burze nie okazały się intensywne. W centrum kraju miejscami również pojawiły się konwekcyjne opady, lecz chmury okazały się za słabo rozbudowane w pionie, aby móc wygenerować wyładowania atmosferyczne.
Pogoda. Prognozowane ciśnienie na 10.08.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Inwersja w wyżu nie jest silna, dlatego pojawiły się opady i burze
W dalszym ciągu nad Morzem Północnym i północnymi Niemcami ciśnienie atmosferyczne wzrasta do 1033 hPa, centrum antycyklonu przesuwa się nad Morze Bałtyckie. Jedynie na północnym-wschodzie pojawiły się dziś burze i opady. Jutro natomiast burze prawdopodobne są na krańcach południowych i południowo-wschodnich.
Porywy w burzach nie przekraczały 50-55 km/h. Znaleźliśmy się dziś w wilgotnej i ciepłej masie pochodzenia polarno morskiego. Nie będą one jednak długotrwałe. Wieczorem atmosfera się stabilizuje, dlatego też kolejne burze po zachodzie słońca nie powinny się rozwijać.
Zmieniać zacznie się kierunek napływu mas powietrza na wschodni, południowo-wschodni. Napływać ma wilgotna i ciepła masa z rejonu Morza Czarnego. Początkowo burze w drugiej części tygodnia pojawiać mają się głównie we wschodniej połowie kraju.
Noc z wtorku na środę wystąpi zachmurzenie małe lub umiarkowane. Warunki pogodowe nie będą dynamiczne. Jedynie na północnym-wschodzie początkowo miejscami duże i zanikające przelotne opady deszczu. W drugiej połowie nocy miejscami krótkotrwałe mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 8°C do 13°C, nad morzem około 14°C, w rejonach podgórskich lokalnie 6°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni, na wschodzie północny.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 10.08.2022, 02Z według modelu ICON EU – RUC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC