Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc z 30/31 stycznia 2021. Mróz -15°C, zanikające opady śniegu w Polsce

W środkowej i górnej troposferze dalej dominuje rozległa zatoka wypełniona chłodniejszym powietrzem. Początkowo na południowym-wschodzie i wschodzie zaznaczy się wypełniający niż “OLAF” z układem frontów atmosferycznych odsuwający się na wschód. Od północnego zachodu rozbudowuje się klin wyżu znad Morza Norweskiego. Tuż za frontem zacznie napływać coraz chłodniejsza i suchsza masa powietrza o cechach arktycznych.

Topografia baryczna poziom 500 hPa (około 5500 m.np.g) wraz z kierunkiem, prędkością i przepływem mas powietrza oraz geopotencjałem.

Zatoka chłodu

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.01.2021, 00 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.01.2021

W pierwszej części nocy największe opady zimowe występować będą m.in na wschodzie. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 2-8 cm. Silny “efekt morza” utrzyma się na północy. Śnieżyce konwekcyjne są prognozowane m.in na Pomorzu oraz na Warmii i na tym obszarze punktowo prognozowana akumulacja pokrywy śnieżnej do 10-15 cm. Prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych z chmur Cumulonimbus będzie marginalne. Wynikać ma to ze słabej rozbudowy pionowej chmur kłębiasto-deszczowych.

Zachmurzenie na ogół duże i całkowite, chociaż w drugiej części nocy wraz z napływem coraz suchszego powietrza prognozowane są rozpogodzenia w centrum, zachodzie i północy. Nad ranem pogodnie może być okresami na wschodzie, południowym-wschodzie i północnym-wschodzie. Lokalnie przez całą noc możliwe są opady śniegu, które tracić będą na intensywności i stopniowo zanikać.

Opady zimowe
Śnieg w Polsce
Śnieg w Polsce 3

Najcieplej podczas nadchodzącej nocy na północy, gdzie termometry pokażą od -5°C do 1°C. Najwyższe wartości nad samym morzem. Na zachodzie od -14°C do -7°C. Szczególnie duże spadki temperatury wystąpią w obszarach rozpogodzeń i słabego wiatru. W centrum od -15°C do -8°C. Na wschodzie od -10°C do -6°C. Na południu od -14°C do -6°C.

Prognozowane wartości minimalne temperatury powietrza na godziny poranne w niedzielę, 31 stycznia 2021. Miejscami na termometrach zanotowane zostaną wartości niższe od prognozowanych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów, gdzie wypogodzi się najszybciej i wystąpi słaby wiatr.

Minimalna temperatura, ICON

Wiatr ma być przeważnie słaby i umiarkowany potęgujący odczucie chłodu Najsilniej powieje w centrum, wschodzie i południu w pierwszej części nocy do 30-50 km/h. Wysoko w górach do 80 km/h. Najsłabszy wiatr prognozują modele na zachodzie i częściowo północy. Po przejściu frontu kierunek wiatru w całym kraju ulegnie zmianie na zachodni, północno-zachodni. Nad ranem w niedzielę wiatr ma być słaby praktycznie w całym kraju oprócz dzielnic północnych. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć.

Prędkość i kierunek wiatru

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów