Pogoda na 5 dni dla Polski. Mróz ustąpi, idzie silne ocieplenie do 12°C

Pogoda na 5 dni dla Polski. Początek wiosny nie będzie ciepły. Modele numeryczne jasno sygnalizują, że średnia dobowa temperatura powietrza oscylować ma w okolicach 0°C. Nocami praktycznie w całym kraju mróz, miejscami nawet dwucyfrowy.

Pogoda. Chłodny początek wiosny

Prognozowana średnia temperatura powietrza w okresie od 20.03.2021 do 23.03.2021 według modelu GFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Pogoda na 5 dni. Średnia dobowa

Wyraźna zmiana czeka nas od wtorku, gdy do naszej części Europy zaczną docierać coraz cieplejsze masy powietrza. Średnia dobowa temperatura powietrza nie będzie jeszcze typowa dla wiosny, a bardziej dla przedwiośnia. Najchłodniej ma być na wschodzie, natomiast najcieplej na zachodzie.

Pogoda. Średnia temperatura w najbliższych 5 dniach.

Przyjrzymy się teraz średniej anomalii temperatury w okresie od 20.03.2021 do 25.03.2021, mając na uwadze stary okres referencyjny 1979-2000. Prognozy te porównamy z prognozą modelu ICON, mając na uwadze nowy okres referencyjny 1991-2020.

Jak widać tylko na północy i północnym-zachodzie temperatura oscylować w okolicach normy wieloletniej, natomiast na pozostałym obszarze Polski lekko poniżej normy wieloletniej. Cieplejsze masy powietrza znajdą się w tym czasie na Wyspach Brytyjskich, Islandii oraz Skandynawii, jak i też w Niemczech oraz w Danii oraz w Krajach Beneluksu.

Pogoda. Średnia anomalia w najbliższych 5 dniach 1979-2000 okres referencyjny.

Analizując wyniki modelu ICON, można dojść do wniosku, że najniższa temperatura wystąpi w sobotę i niedzielę, gdy anomalia temperatury sięgnie -6°C poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1991-2020. Spowodowane będzie to zaleganiem zimnego powietrza arktycznego w naszej części Europy. Istotne ocieplenie jest spodziewane w połowie przyszłego tygodnia na obszarze całej Polski.

Pogoda. Anomalia temperatury w okresie od 20.03.2021 do 26.03.2021.

Teraz przyjrzymy się minimalnym wartościom prognozowanym przez model GFS. Należy mieć na uwadze, że będą miejsca, gdzie temperatura może być niższa o kilka stopni od wyliczanej przez model amerykański. Dotyczy to szczególnie obszarów podgórskich i górskich, jak i też zastoiskach zimna.

Pogoda. Zimne noce w Polsce.

Pogoda. Niedziela z przejściem aktywnego frontu i silnym wiatrem

Jeśli chodzi o opady, to w najbliższych dniach będzie ich niewiele. Jednak w niedzielę z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front okluzji. Na froncie tym wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a miejscami również deszczu. Strefa opadów będzie wędrować od północnego-zachodu na południowy-wschód. Wyraźnie wzrośnie również prędkość wiatru. Na nizinach powieje do 50 km/h, a w górach do 100 km/h. Szczególnie silny wiatr jest prognozowany w Sudetach.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Front nad Polską

Strefa opadów wędrująca z północnego-zachodu na południowy-wschód jest bardzo dobrze widoczna na rycinach poniżej. Zaznaczony jest również kierunek wiatru przed i za frontem oraz natężenie opadów w kroku 3 godzinnym.

Opady w Polsce
Pogoda w Polsce
Pogoda w naszej części Europy
Pogoda w kraju

Pogoda. Niewielka ilość opadów na początku astronomicznej wiosny

Poniższa grafiki obrazują akumulacje opadów za okres od 20.03.2021 do 25.03.2021 według modeli GFS i ECMWF. Jak widać, największe opady wystąpią w niedzielę, kolejne dni na ogół bez opadów, gdyż znajdziemy się na ogół pod wpływem stabilnego wyżu, który jednak nie zawsze i wszędzie zapewni pogodną aurę, chociaż prognozy te zweryfikujemy w kolejnych dniach.

Pogoda. Sumy opadów do 25 marca 2021.
Pogoda. Opady w okresie od 25.03.2021.

Pogoda. Początek wiosny z pokrywą śnieżną na nizinach.

Należy również zwrócić uwagę na grubość pokrywy śnieżnej na początku przyszłego tygodnia. Widać doskonale, że po niedzielnym przejściu frontu praktycznie w całym kraju krajobrazy powinny się zabielić, utworzy się niewielka pokrywa śnieżna, która stopnieje w wielu miejscach w połowie nadchodzącego tygodnia, gdy temperatura wzrośnie do wyższych wartości.

Śnieg w Polsce

Ocieplenie będzie odczuwalne na zachodzie. Szczególnie w zachodniej połowie kraju. W okolicach środy temperatura w zachodniej części Polski przekroczy 10-12°C.

Znaczne ocieplenie w przyszłym tygodniu

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów według ECMWF w okresie od 20.03.2021 do 25.03.2021.

Temperatura, 20 marca 2021.
Temperatura 21 marca 2021.
Temperatura 22 marca 2021. Pogoda w Polsce
Temperatura 24 marca 2021.
Temperatura w Polsce, 25 marca 2021.

Na sam koniec sprawdźmy prognozowaną maksymalną temperaturę powietrza na 5 dni dla Polski. Model GFS jasno sygnalizuje, że na zachodzie temperatura osiągnie 11°C, ale wartości mogą być wyższe od prognozowanych o 1-2 stopnie. Najchłodniej ma w być w centrum do 7°C.

Pogoda. Wysoka temperatura.

Jeszcze cieplej może zrobić się pod koniec miesiąca, gdy temperatura może przekroczyć 20°C. Więcej o możliwej silnej adwekcji ciepła piszemy tutaj.

Źródło grafik: wxcharts.com, climatereanalyzer.org/, dwd.de, ventusky.com,