20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Silny mróz w Polsce i Europie. Nawet -22 stopnie mrozu na wschodzie

Mróz w Polsce i Europie

Środa jest kolejnym dniem, gdy w wielu regionach Europy za pogodę odpowiada silny wyż znad Rosji. Wiąże się to z bezchmurnym niebem, w związku z czym temperatury podczas nocy bardzo szybko spadają. W wielu miejscach Europy nocami panuje silny mróz.

Silny mróz w Polsce

Silny mróz na południu Polski

Podsumowanie nocnych i porannych mrozów zacznijmy od Polski. Prawie w całym kraju mamy do czynienia z mrozem. Wyjątkiem są krańce Polski północno zachodniej, gdzie panują minimalnie dodatnie temperatury. Oczywiście największy mróz notowany był na wschodzie i południu kraju. Na Suwalszczyźnie o 5 rano termometry wskazywały -7 stopni Celsjusza. Nieznacznie cieplej, do -5 w pasie od Mazowsza po Lubelszczyznę. Największy mróz dzisiejszego poranka panuje w górach i na obszarach podgórskich. W Tatrach i na Podhalu słupki rtęci spadły do nawet -12 stopni Celsjusza. To już silny mróz w Polsce. Miejscami w zastoiskach zimna było jeszcze chłodniej.

Potężny mróz w Europie

Najniższa temperatura godzina z 1/2 grudnia 2020 w Polsce. Dane: opracowanie J. Lewandowski, IMGW-PIB.

Potężny mróz na wschodzie Europy

Strefa mrozów rozciąga się w Europie od północnych Włoch i wschodniej Francji. Strefa mrozów obejmuje Niemcy Polskę i wszystkie regiony na wschód i północ od naszego kraju. Bardzo duże mrozy panują między innymi na Bałkanach, czy w Rumunii, gdzie słupki rtęci spadły poniżej -10 stopni Celsjusza. Nawet do -16 stopni pokazują z rana termometry w Skandynawii. Jednak zdecydowanym biegunem zimna była dziś rano Rosja, gdzie termometry wskazywały nawet -22 stopni mrozu.

Równie chłodna będzie jeszcze nadchodząca noc z środy na czwartek. Mróz w Polsce znów sięgać może jeszcze -12 stopni na południu kraju. Jednak już w czwartek i w nocy z czwartku na piątek cyrkulacja powietrza w naszym regionie ulegnie zmianom. Do kraju napływać zacznie cieplejsze powietrze. W weekend zrobi się naprawdę ciepło. Szczegóły o nadchodzącym ociepleniu w tym wpisie.