Siarczysty mróz -16 dziś w Polsce. Niedługo nawet +24 stopnie w kraju. Wiemy kiedy nadejdzie wiosna 2021

Wszyscy mamy już dość obecnej zimy. Czekamy na ocieplenie i nadejście prawdziwej, ciepłej i słonecznej wiosny. Obecny weekend to jeszcze chłód i mróz. Jednak jest szansa, że wiosna nadejdzie jeszcze w marcu. Czy czeka nas prawdziwy wybuch ciepła? Zapraszamy do wpisu.

Zimny weekend 20-21 marca

Niestety, obecny weekend nie przyniesie nadziei na szybkie nadejście ocieplenia. Pisząc o wybuchu, to zamiast wybuchu ciepła możemy dziś pisać jedynie o wczorajszym wybuchu wulkanu na Islandii i strachu przed powtórki z roku 2010. Odkładając jednak żarty na bok. Dziś mamy pierwszy dzień astronomicznej wiosny, a temperatura w Polsce z rana jest iście zimowa.

Mróz w Polsce. Kiedy nadejdzie wiosna?

W kalendarzu mamy 20 marca, a w górach temperatury na poziomie -16 stopni Celsjusza. Silny, dwucyfrowy mróz panuje również na północy Polski. Na Warmii i Mazurach termometry pokazywały z rana nawet -12 stopni Celsjusza. Niestety sobotni dzień nie przyniesie dużych wzrostów temperatury. Oczywiście, zrobi się cieplej jednak termometry wskażą co najwyżej kilka stopni powyżej zera. O pogodzie na dziś piszemy tutaj. Jutrzejszy dzień również nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Nadal będzie zimno, a temperatury przypominały będą bardziej te ze stycznia, niż końcówki marca.

Najniższa temperatura godzinowa w nocy 19/20 marca 2021 w Polsce na oficjalnych stacjach IMGW-PIB.

Kiedy ocieplenie? Czy wiosna nadejdzie w marcu?

Przeglądając mapy z wyliczeniami modeli numerycznych dotyczącymi temperatury w poszukiwaniu ciepła przewijać muszę jeszcze kilka dni w przód. Wydaje się, że dniem przełomowym w pogodzie będzie środa 24 marca. To właśnie podczas doby 24-25 marca pierwszy raz od wielu dni mróz w Polsce nie pojawi się zarówno w dzień jak i w nocy.

Kiedy ocieplenie w Polsce?

Na powyższej mapie rozkładu temperatury widać, że w środę 24 marca mróz zostaje wypchnięty na wschód Europy. Na zachodzie zaś temperatury wzrosną ponad 20 stopni Celsjusza. To właśnie z zachodu dzień za dniem napływało będzie do Polski coraz cieplejsze powietrze. Ciepło zrobi się we Francji, w kolejnych dniach również w krajach Beneluksu oraz w Niemczech. Słupki rtęci w tych krajach również pod koniec marca przekraczać zaczną 20 kresek na plusie. Podczas gdy obecny weekend to nawet -15 stopni w Polsce, tak weekend kolejny to nawet ponad 15 stopni na plusie. I jak tu nie pisać o prawdziwym „wybuchu ciepła” skoro temperatura w przeciągu kilku dni wzrośnie w naszym kraju o nawet 30 stopni?

Wysokie temperatury w Polsce na koniec marca

Czy to będzie już koniec zimy? Wiosna zostanie w Polsce na dłużej?

I tutaj mam dla Was dobre wiadomości. Otóż przeglądając modele długoterminowe widać, że trend z wysokimi temperaturami w Polsce utrzyma się na dłużej. Na mapach nie widać ponownych wędrówek arktycznych mas powietrza do regionu Europy Środkowej. W Europie ponownie wróci strefowa cyrkulacja powietrza. Do kraju docierały będą kolejne fronty atmosferyczne. Może prowadzić to do pogorszenia aury na dzień dwa. Jednak w szerszym zakresie dni widać, że będzie robiło się coraz cieplej. Poniżej prognoza temperatury nad Polską (źródło wxcharts.com – model GFS)

Wysokie temperatury w Polsce 1 kwietnia

Wiem, że 1 kwietnia to data dość specyficzna, lecz powyższa mapka nie jest żartem. Modele numeryczne widzą dla naszego kraju na początku kwietnia temperatury przekraczające 24 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju może zrobić się gorąco. Do tego w prognozach widać też coraz silniejsze burze w Europie i w Polsce. Co oczywiście nas jako zobligowanych łowców burz cieszy niezmiernie.