Pogoda na poniedziałek 22 maja 2023. Burze odpuszczą. Piękne lato w Polsce

Uwielbiamy burze, więc w weekend pisaliśmy o nich całkiem sporo. Sobota i niedziela nie przyniosła bardzo groźnych zjawisk burzowych w kraju. Jednak konwekcja i wyładowania pojawiły się w kraju. Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że pogoda na poniedziałek burz nam już nie przyniesie. Przed nami jeden dzień odpoczynku. Korzystajmy z tego, ponieważ od wtorku pogoda pogorszy się.

Pogoda w poniedziałek. Jeszcze pod wpływem wyżu

Prognozę pogody na pierwszy dzień tygodnia rozpocznijmy od mapy z sytuacją synoptyczną w regionie. Mapie przyjrzę się z ciekawością, ponieważ „zaczyna się dziać” blisko Polski.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna w Europie

Na pogodę w Polsce wpływa wyż. Jeszcze dziś w pogodzie nad krajem będzie dość „nudno”, choć w żaden sposób nie mówię, że to źle. Wyż zapewni nam dziś mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Słabe opady pojawiać mogą się się na krańcach południowych. Nie mogą wykluczyć, że na pewno nie pojawią się burze. Jednak te, nawet gdy wystąpią to będą zjawiskami lokalnymi i nie bardzo gwałtownymi. Inaczej sytuacja będzie dziś wyglądać na zachód od Polski. W Niemczech obserwujemy płytki niż i związaną z nim linię zbieżności wiatru. Pogoda na poniedziałek przyniesie silne burze w Niemczech. Prawdopodobnie będę Wam o tym pisał w drugiej części dnia.

Dużo słońca i brak opadów w poniedziałek 22 maja
Dużo słońca i brak opadów w Polsce w poniedziałek 22 maja

U nas w kraju, tak jak pisałem powyżej. W zdecydowanej większości regionów mnóstwo słońca, a zachmurzenie, jeśli się pojawi, to będą to wiosenne chmury kłębiaste. Z ukłonem dla Arka, burze mogą pojawiać się na południu, ale szanse na to są dziś bardzo małe. Przeczytaj również: Potężmy upał do 45 stopni w maj. Zmiany prognoz pogody dla Polski

Termiczne lato w Polsce

Napływają do nas ciepłe masy powietrza. Dodatkowo w większości regionów od rana słońce nagrzewało będzie dolne partie troposfery. Dlatego też pogoda na poniedziałek przyniesie nam bardzo przyjemne, wysokie temperatury w Polsce.

Pogoda na poniedziałek. Wysokie temperatury w Polsce
Pogoda na poniedziałek. Wysokie temperatury w Polsce

Najcieplej dziś, podobnie jak wczoraj, na zachodzie kraju. Tutaj termometry sięgać będą 23-24 stopni, jednak prawdopodobnie nie będzie to dzień gorący. Powyżej 25 stopni może dziś pojawić się jedynie na Pomorzu Zachodnim. Podczas gdy iście letnie temperatury panowały będą na zachodzie Polski, nieco chłodniej w regionach wschodnich. Oczywiście na wschodzie temperatury będą również przyjemne, powyżej 20 stopni Celsjusza. Jednak tutaj należy zaznaczyć, że wschód kraju minimalnie chłodniejszy od dzielnic zachodnich. Lato zawitało nawet w góry, gdzie temperatury dziś również poszybują nawet powyżej 15 stopni Celsjusza.

Wiatr na południu kraju w poniedziałek 22 maja 2023
Słaby wiatr w dzielnicach południowych

Pogoda na poniedziałek przyniesie słabe porywy wiatru na południu kraju. Tutaj wiać może do 40 km/h. Nie będą to jednak porywy wiatru obniżające temperaturę odczuwalną. W przypadku wystąpienia burze, lokalnie powiać może do 60 km/h. Ogólnie można jednak uznać, że poniedziałek nie przyniesie nam silniejszego wiatru w Polsce. Ciśnienie atmosferyczne minimalnie spada. Jednak granica 1020 hPa zostanie przekroczona dopiero na wieczór. Już teraz zapraszam Was na kolejny mój wpis. Za kilka godzin w dziale z pogodą długoterminową ukaże się „Pogoda na 5 dni dla Polski”. Zachęcam do zapoznania się z wpisem, ponieważ będzie się działo w pogodzie w kraju.