Pogoda na poniedziałek 24 kwietnia. Front nad Polską. Burze i spadek temperatury. Początek ochłodzenia

Rozpoczynamy ostatni tydzień kwietnia. Nie będzie to dobry tydzień jeśli chodzi o aurę, a pogoda na poniedziałek będzie dopiero wstępem do niekorzystnych warunków pogodowych. Dziś nad Polską przemieszcza się front atmosferyczny. Przyniesie on dość sporą dynamikę w pogodzie w kraju. Spójrzmy na mapę baryczną.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Nad Bałtykiem przemieszcza się kolejny niż. Przynosi on atak zimy i śnieżyce na południu Skandynawii. To właśnie z tym niżem związany jest front atmosferyczny, który namiesza dziś w pogodzie w kraju. Silny wyż, który zapewniał nam dobrą aurę w miniony weekend odsuwa się już na wschód jednocześnie słabnąć. Z zachodu do Europy zbliża się rozległy niż. Dziś jednak nie ma większej potrzeby się nad nim rozpisywać.

Pogoda na poniedziałek. Burze w Polsce

Front atmosferyczny, który dziś przemieszczał będzie się nad Polską jest frontem aktywnym. W związku z tym przyniesie on dynamiczne zjawiska atmosferyczne. Dziś wystąpią burze w Polsce. Zjawiska konwekcyjne możliwe będą już przed południem na zachodzie Polski.

Pogoda na poniedziałek. Burze nad Polską
Pogoda na poniedziałek. Burze nad Polską

Wczesnym popołudniem zjawiska burzowe będą występować także w centralnym pasie Polski. Do wieczora spokojnie i bez opadów tylko na wschodzie Polski. W pozostałych regionach kraju praktycznie wszędzie pojawić mogą się opady deszczu i burze. Więcej o konwekcji w poniedziałek napisze Wam Arek w prognozie konwekcyjnej.

Dziś rozpoczyna się ochłodzenie

Wraz z frontem atmosferycznym, do kraju nadciągają chłodniejsze masy powietrza. Dlatego też dziś na zachodzie kraju będzie już znacznie chłodniej. Podczas gdy temperatury na wschodzie Polski nadal przekraczały będą 20 stopni Celsjusza, na zachodzie termometry wskażą niewiele powyżej 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury
Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury dla Polski

Jeszcze dziś nie zrobi się w kraju bardzo chłodno. Jednak pogoda na poniedziałek będzie początkiem chłodniejszego okresu w regionie. W związku z przechodzeniem dość aktywnego frontu atmosferycznego, dziś w kraju wiał będzie silniejszy wiatr. Będzie on obniżał temperaturę odczuwalną w kraju. Siła wiatru dziś w Polsce osiągnie maksymalnie 60-65 km/h. Silniejszego wiatru spodziewamy się dziś praktycznie w całej Polsce. Jednak po południu na zachodzie Polski wiatr zacznie się uspokajać.

Prognoza siły wiatru w Polsce na 24 kwietnia
Prognoza wiatru dla Polski

Ciśnienie atmosferyczne spada, jednak dziś wartość ciśnienia nie spadnie jeszcze poniżej 1005 hPa. Za kilka godzin zapraszam Was do działu z prognozą długoterminową. Tam opublikuję prognoza pogody na 5 dni dla Polski.