Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na poniedziałek 27 lutego 2023. Wyż nad Polską. Temperatura jeszcze nie rozpieści

Pogoda na poniedziałek. Wyż nad Polską. Brak opadów. Niskie temperatury


Witam w nowym tygodniu. Jest mi wesoło, ponieważ wchodzimy w ten okres roku, gdzie z każdym tygodniem bardziej czuć wiosnę. Już teraz wychodząc z psem na spacer o zmierzchu zaczynają być słyszalne ptaki. To dobry, nastrajający optymizmem na cały dzień znak. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na poniedziałek w Polsce. Zaczynamy tradycyjnie od sytuacji synoptycznej w Europie.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Wspaniale i przejrzyście prezentuje się mapa synoptyczna Europy na poniedziałek 27 lutego. Nad Wyspami Brytyjskimi pięknie widać centrum silnego wyżu, który będzie wpływał dziś również na pogodę w naszym kraju. Ciśnienie w centrum wyżu sięga 1040 hPa, a zasięgiem swym obejmuje on całą Europę Centralną, część wschodu i zachodu kontynentu. Pogoda na poniedziałek w Polsce naznaczona będzie właśnie obszarem podwyższonego ciśnienia.

Temperatury w poniedziałek jeszcze nie rozpieszczą

O tym, że czeka nas dziś poprawa pogody napiszę w dalszej części wpisu. Zacznę jednak od rzeczy mniej przyjemnych, czyli od temperatur powietrza dziś nad Polską. Niestety pogoda na poniedziałek nas nie rozpieści względem temperatur powietrza.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury
Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury

Jak widać, w najcieplejszym momencie dnia, tylko na zachodzie kraju termometry mają szanse zbliżyć się w okolice 5 stopni powyżej zera. Podczas gdy na krańcach południowych kraju panował będzie dziś mróz, na nizinach w centrum, na północy i wschodzie maksymalnie do 2 stopni powyżej zera. Widać więc, że pogoda na poniedziałek nie rozpieści nas pod kątem temperatury. Szczęśliwie praktycznie ucichł wiatr i nie będzie obniżał on temperatury odczuwalnej.

Wiatr tylko na południu Polski. Poniedziałek 27 lutego 2023
Wiatr nad Polską Południową. Poniedziałek 27 lutego 2023

Odczuwalny wiatr w poniedziałek pojawi się wyłącznie na południu Polski. W górach siła wiatru dochodzić może do nawet 70 km/h. Oczywiście nie będzie to wichura tak silna jaką obserwujemy obecnie na Atlantyku. Na pozostałym obszarze Polski wiatr praktycznie nieobecny, nie wpływający na odczuwalne temperatury powietrza.

Pogoda na poniedziałek. Bez opadów w kraju

Z tym „bez opadów” to trochę ryzykuję, ponieważ przed południem słabe, zanikające opady śniegu mogą jeszcze pojawiać się na południu Polski. Dla dobra mego autorytetu umówmy się, że takie słabe opady na południu nawet jak się pojawią, to nikomu nie powiecie i uznamy sprawę za niebyła 😉 Dość poniedziałkowych żartów. Na zdecydowanym obszarze kraju opady dziś nie będą występowały.

Pogoda na poniedziałek. Brak opadów w Polsce
Pogoda na poniedziałek. Brak opadów w Polsce

Na powyższej prognozie zachmurzenia widać nie tylko, że opady nad Polską nie wystąpią (pamiętajcie o naszej umowie, ciiii). Widać również, że od północy kraju postępować mogą rozpogodzenia. Chwile ze słońcem są dziś całkiem prawdopodobne w wielu regionach Polski Północnej i w centrum kraju. Kolejną pozytywną wiadomością jest, że pogoda na poniedziałek przyniesie nam bardzo wysokie wartości ciśnienia atmosferycznego. Po południu barometry w Polsce wskazywać będą dziś już ponad 1030 hPa. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na nasze samopoczucie, czego Wam i sobie na dzisiejszy dzień życzę. Zapraszam na stronę w kolejnych godzinach. Jeszcze przed południem opublikuję pogodę na 5 dni dla Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk