Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na poniedziałek 27 marca 2023. Aktywny niż z południa. Opady deszczu i możliwy atak zimy

Pogoda na poniedziałek. Atak zimy w Polsce, silny wiatr

Niestety, nie mam dla Was dobrych wiadomości. Pogoda na poniedziałek przyniesie silne ochłodzenie w kraju. Do Polski dotrze aktywny niż z południa. W kraju wiał będzie silny wiatr. Jednym słowem, dziś czeka nas załamanie pogody w kraju.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Pięknie i jakże wymownie wygląda mapa synoptyczna na dzisiejszy dzień. W regionie Francji rozbudował się wyż. Na wschód od Polski przechodzi aktywny niż z południa. Pomiędzy tym ośrodkami utworzyła się droga dla adwekcji chłodnych, arktycznych mas powietrza z północy. Powietrze to jest chwiejne, co doskonale odzwierciedlać będzie dzisiejsza pogoda w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów, w chłodnej, chwiejnej masie powietrza wystąpią dziś burze śnieżne. Lokalnie o dużej intensywności. Wróćmy jednak do pogody w Polsce. Przeczytaj również: Śnieżyca w Polsce. Powrót zimy. Na długo?

Pogoda na poniedziałek. Mnóstwo opadów i silny wiatr

Już w godzinach porannych od południa do Polski wkraczać zacznie strefa opadów związana z aktywnym niżem z południa Europy. Na południu i w centrum kraju padał będzie deszcz. Lokalnie będą to opady intensywne.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza opadów dla Polski
Pogoda na poniedziałek. Prognoza opadów dla Polski

Wczesnym popołudniem strefa opadów związana z frontem dotrze na południowy wschód. Tutaj opady deszczu przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem, a bliżej wieczora opady samego śniegu. Lokalnie, na krańcach wschodnich pogoda na poniedziałek przynieść może atak zimy. O tym więcej napisze Arek w kolejnym dziś wpisie na portalu. Podczas gdy na południu i wschodzi opady związane będą z niżem, tak na zachodzie Polski możliwa jest konwekcja. Chmury kłębiaste na zachodzie kraju przynosiły będą opady śniegu. Będą to opady lokalne, jednak możliwe są dość silne, krótkotrwałe śnieżyce.

Prognoza wiatru dla Polski, poniedziałek 27 marca
Prognoza wiatru dla Polski, poniedziałek 27 marca

Pogoda na poniedziałek przyniesie dość silne porywy wiatru w części kraju. Podczas gdy na północy wiatr będzie słaby, tak na południu porywy wiatru sięgać mogą 70 km/h. To jest już wiatr silny i porywisty. W połączeniu z możliwymi opadami śniegu możliwe dziś są śnieżyce i zawieje śnieżne. To na południowym wschodzie. Jednak muszę powtórzyć moje słowa z wczorajszego wpisu. Dokładne określenie rodzaju opadów co do gminy nie jest proste w przypadku niżu z południa pod koniec marca. O tym, czy przez kraj faktycznie przechodziła będzie silna śnieżyca informowali będziemy za dnia.

Ochłodzenie od początku tygodnia w Polsce

Już wczoraj w Polsce zrobiło się chłodniej. Jednak silniejszy spływ chłodu do naszego kraju i w region rozpoczął się właśnie dziś. Dlatego też pogoda na poniedziałek nie przyniesie już temperatur powyżej 10 stopni Celsjusza na plusie.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury
Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury

Małe tego, po południu nigdzie w kraju termometry nie pokażą ponad 5 stopni Celsjusza. Wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek czeka nas mróz w Polsce. Nie będzie to mróz silny, jednak w nocy temperatury na nizinach spaść mogą do -5 stopni. W górach będzie jeszcze chłodniej. Około południa ciśnienie atmosferyczne w Polsce zacznie powoli rosnąć. Podczas gdy z rana w poniedziałek barometry pokazywały w okolicach 1000 hPa, tak wieczorem w poniedziałek będzie to już 1010 hPa. Na dobry początek dnia zapraszam jeszcze do działu z pogodą długoterminową. Tam czeka na Was świeża prognoza pogody na 16 dni. Jeszcze przed południem ja dopiszę w dziale pogodę na 5 dni dla Polski. Zapraszam serdecznie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk