Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na sobotę 17 września 2022. Okluzja nad Polską. Niskie temperatury, burze i dużo deszczu

Pogoda na sobotę 17 września. Burze, deszcz i niskie temperatury

Witam Was w weekendowy poranek. Jeszcze przed poranną kawą sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na sobotę w Polsce. Do Polski z północnego zachodu wkroczył front okluzji. Przyniesie on sporo opadów w kraju. Jednak w części kraju jeszcze dziś przez większość dnia słonecznie. Zapraszam nasz szczegóły prognozy pogody na sobotę 17 września 2022. Zacznę standardowo od mapy synoptycznej Europy.

Pogoda na sobotę. Mapa synoptyczna Europy
Pogoda na sobotę. Mapa synoptyczna Europy

Na dzisiejszej mapie synoptycznej uwagę należy zwrócić na trzy ośrodki baryczne. Pierwszym jest niż QUEENIE znad Skandynawii. To właśnie z tym niżem związany jest front okluzji, który popsuje dziś pogodę w części Polski. Uwagę zwrócić musimy również na niże REILI I i REILI II, które obecnie „szaleją” w rejonie Włoch i Bałkanów. Niże te będą kierowały się w nasz region przynosząc silne wichury i ulewy na wschód od Polski. Trzecim ośrodkiem na który należy zwrócić uwagę jest wyż, który rozbudowuje się w regionie Wysp Brytyjskich. Przyniesie on znaczne zmiany w pogodzie za kilka dni, ale o tym nie w tym wpisie. Sprawdzamy co przyniesie pogoda na sobotę.

Front okluzji. Sporo deszczu i burze w części Polski

Pogoda w części kraju będzie dziś dynamiczna. Z północy spływa do nas chłodne, ale i chwiejne powietrze pochodzenia arktycznego. To właśnie w tych masach rozwijały będą się dziś chmury kłębiaste przynoszące przelotne, intensywne opady deszczu, a nawet burze. Wszystko to przy wspomaganiu okludującego frontu atmosferycznego.

Prognoza opadów deszczu i burz na sobotę
Pogoda na sobotę. Prognoza opadów

Podczas, gdy o poranku dużo słońca notujemy na wschodzie, w centrum i na południu, na północy Polski już dochodzi do rozwoju chmur kłębiastych. Lokalnie bardzo mocno pada deszcz. Blisko Polski występują już również burze. W kolejnych godzinach pogoda na sobotę przyniesie dynamiczny rozwój chmur kłębiastych w całym pasie północnym i zachodnim kraju. Wszędzie tu możliwe są intensywne, jednak przelotne opady deszczy pochodzące z konwekcji w chłodnych masach powietrza. W godzinach popołudniowych opady możliwe będą dziś również w centrum kraju. Do wieczora sporo chwil ze słońcem na wschodzie i południowym wschodzie. Jednak i tutaj nie można dziś wykluczyć przelotnych opadów deszczu.

Pogoda na sobotę. Rozpoczynamy spływ chłodu z północy

W ostatnich prognozach pogody wiele mówi się o silnym ochłodzeniu jakie przed nami. Proces spływu chłodnych mas powietrza w nasz region zaczął się tak naprawdę w piątek, a dziś trwa jego kontynuacja. Dziś nigdzie w Polsce termometry nie wskażą dwudziestu stopni Celsjusza. Poniżej prognoza temperatury na 17 września 2022 wg. regionalnego modelu numerycznego ECMWF.

Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury powietrza
Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury

Najwyższe (o ile można tak napisać) wartości temperatury na południowym wschodzie. Tu gdzie najwięcej chwil ze słońcem, słupki rtęci wzrosną dziś w okolice nawet 17-18 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach, w skutek większego zachmurzenia temperatury będą niższe. Jednak wszędzie w kraju temperatury będą na podobnym poziomie 14-16 stopni. Niestety temperaturę odczuwalną będzie dziś obniżał wiatr, który dziś nad Polską będzie wiał z całkiem dużą siłą. Spójrzmy jak silny wiatr przyniesie nam pogoda na sobotę.

Prognoza siły wiatru na sobotę 17 września
Prognoza wiatru na sobotę 17 września

Widzimy, że w większości regionów Polski wiatr wiał będzie z prędkością przekraczającą 50 km/h. Nie są to oczywiście porywy bardzo silne, czy niszczące. Jednak wiatr wiejący z taką siłą znacznie obniża komfort termiczny. Ciśnienie atmosferyczne nadal na dość niskim, ale stabilnym poziomie. Barometry w południe pokazywały będą ponad 1000 hPa. Od popołudnia ciśnienie atmosferyczne zacznie powoli rosnąć.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk