Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niebezpieczny cyklon na wschodzie. Przyniesie wichury >100 km/h, ulewy i burze. Silne załamanie pogody

Wichury i ulewy. Silne załamanie pogody na wschodzie

Do niecodziennej sytuacji pogodowej dochodzi obecnie nad Europą. Obecnie w rejonie Włoch dochodzi do rozwoju głębokiego niżu, który już dziś przynosi tam wichury oraz silne burze i nawałnice. W najbliższym czasie w regionie Bałkanów dojdzie do rozwoju kolejnego, tym razem płytszego niżu. Ośrodku te przyniosą bardzo dynamiczną pogodą w najbliższym okresie na wschodzie kontynentu.

Wichury, burze i nawałnice na południu

Niż REILI, bo taka otrzymał nazwę znajduje się obecnie w regionie północnych Włoch. Cyklon wciąż pogłębia się, a na wschód od niego powstaje już kolejny, płytszy niż, który otrzymał nazwę REILI II. Poniżej sytuacja baryczna obrazująca sytuację.

Niże te w najbliższych dobach utworzą obszar niskiego ciśnienia rozciągający się od Bałkanów, przez Rumunię, Ukrainę, po Białoruś. Na mapach synoptycznych na kolejne dni ośrodki te stworzą rozległy wir niskiego ciśnienia, który przyniesie wichury i ulewne opady deszczu. Już dziś REILI przynosi groźną pogodę we Włoszech i regionie. ESTOFEX wydał ostrzeżenia 2 stopnia przed burzami i nawałnicami. Włoskie, lokalne służby zdecydowały się wydać nawet lokalnie trzeci, najwyższy stopień zagrożenia.

Wichury, burze i nawałnice w regionie Włoch
Burze, wichury i nawałnice na południu Europy

Najsilniejsze zjawiska burzowe rozwiną się w regionie za kilka godzin. Jednak już teraz w regionie obserwujemy rosnącą aktywność burzową. Niektóre z komórek noszą już cechy superkomórek burzowych. Możliwe są nie tylko wichury, ale również gradobicia i nawalne opady deszczu. Pisząc o burzach należy również wspomnieć, że burze możliwe są dziś również w Polsce. Wpływ na to będzie miał inny ośrodek niskiego ciśnienia, a dokładniej QUEENIE z centrum nad Skandynawią. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań dziś na północy kraju.

Niż zacznie zbliżać się w nasz region

Z każdą godziną rozpoczynającego się weekendu niż będzie pogłębiał się sunąć jednocześnie na północny wschód. Jak to z niżami powstającymi na północy Włoch, niesie on ze sobą duże pokłady wilgoci. Zagrożeniem są więc nie tylko wichury wynikające z dużego gradientu ciśnienia. Europę Wschodnią czekają przede wszystkim ulewy i burze związane z przechodzeniem tego ośrodka.

Nie tylko wichury. Potężna ulewy na wschodzie kontynentu
Duże sumy opadowe w Europie. Niż przyniesie nie tylko wichury

Powyżej mapa z prognozą sum opadowych do wtorku 20 września. Doskonale widać jaką trajektorię dla niżu wyznacza model GFS. Wichury omówię za moment, tutaj skupmy się tylko na opadach. Najwięcej deszczu spadnie na Bałkanach, po czym bardzo wydajne opadowo chmury sunęły będą na północny wschód. ulewy spodziewane są w pasie od Węgier, przez Ukrainę, po Białoruś i zachód Rosji. Lokalnie spadnie ponad 100 mm deszczu na metr kwadratowy. To już bardzo pokaźne sumy opadowe mogące przynosić zalania. Wiele wskazuje na to, że najsilniejsze opady tylko „musną” południowo wschodnie regiony Polski. O tym pisałem w porannej prognozie pogody na weekend. Najsilniejszych opadów spodziewamy się we wschodniej Polsce w niedzielę. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać.

Wichury przejdą przez Europę. W Polsce również powieje mocniej

Dziś najnocniej wieje oczywiście blisko centrum niżu. W burzach we Włoszech, czy na Bałkanach porywy wiatru przekraczać mogą 100 km/h. Silne podmuchy wiatru występują również w naszym kraju. Związane jest to z niżem QUEENIE znad Skandynawii. Na północy kraju wiać może dziś do 70 km/h. Może nie są to silne wichury, jednak wiatr skutecznie obniżał będzie temperaturę odczuwalną. Jednak to nie w Polsce wiało będzie w najbliższym czasie najmocniej. Silne wichury uderzą przede wszystkim na wschodzie Europy. Poniżej prognoza wiatru na późne popołudnie na niedzielę.

Silny wiatr w niedzielę na wschodzie Europy
Silny wiatr w niedzielę na wschodzie

Widać, że w niedzielne popołudnie wiatr na wschód od Polski przekraczał będzie 80 km/h. U nas w kraju najsilniej wiało będzie na wschodzie i południu. W tych regionach w niedzielę po południu i w nocy z niedzieli na poniedziałek wiało będzie do 70 km/h. Jednak najsilniejsze wichury wystąpią dalej na wschodzie Europy na początku przyszłego tygodnia.

Niebezpieczne wichury w poniedziałek nad Rosją
Niebezpieczne wichur w poniedziałek nad Rosją

Powyżej prognoza wiatru na poniedziałek 19 września. Widać, że wichury na wschodzie niosły będą wiatr wiejący z prędkością ponad 100 km/h. Do tego na zachodzie Rosji przechodziły będą wspomniane powyżej silne ulewy. Bardzo prawdopodobne są również gwałtowne burze. Widać, że cyklon, który obecnie powstaje na południu Europy narobi niemałego zamieszania na wschód Polski. Pogoda w najbliższym czasie będzie na wschodzie niebezpieczna. Niestety my również odczujemy skutki niżu. Zwłaszcza w niedzielę jesień pokaże deszczowe, wietrze i pochmurne oblicze. Nie wiem czemu, ale wciąż nie mogę przywyknąć, że mamy drugą połowę września. Pogoda lepsza już raczej nie będzie 😉

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk