Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze w chłodnej masie pojawią się nad Polską. Wiatr do 85 km/h, lokalnie opady gradu i krupy lodowej. Gdzie jest burza, 16 września 2022

burze w kraju

Burze mogą wystąpić dziś i w kolejnych dniach nad Polską. Porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie wystąpią opady gradu i krupy lodowej. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze, 16 września 2022 w naszej części Starego Kontynentu.

Burze w piątek i sobotę nad Polską. Początek większego ochłodzenia

Dziś nasz kraj jest na peryferiach głębokiego układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Szczególnie wpływa on na warunki pogodowe w północnej części Polski. Na północy kraju, na Wybrzeżu zaznaczy się obecność drugorzędnego frontu atmosferycznego. Najgroźniejszy wiatr związku z bliskością cyklonu ma występować na wybrzeżu w kolejnych godzinach, co ma mieć związek z dużą różnicą ciśnienia. Mogą tam także występować rozproszone burze.

Prognoza sytuacji barycznej na 16.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

front okluzji na północy może nadejść

W piątek burze możliwe są głównie wybrzeżu, gdzie zaznaczać ma się coraz wyraźniej adwekcja chłodniejszej masy powietrza z zachodu i północnego zachodu, nawet o cechach arktycznych morskich. Dlatego też wzrośnie niestabilność w tym rejonie i może skutkować wystąpieniem pojedynczych wyładowań. Jednak na obszarze podstawowym zagrożeniem okaże się silny wiatr osiągający w porywach nawet 85 km/h. Aczkolwiek będzie on wynikał w głównej mierze z dużego gradientu ciśnienia w związku z bliskością niżu znad Skandynawii. W zasięgu konwekcji opady deszczu nie powinny przekraczać 10-15 mm. Jednak możliwa będzie kumulacja opadów do około 20-25 mm. Gdzieniegdzie możliwy opad krupy lodowej. Burze, o ile powstaną, są spodziewane przede wszystkim na północy woj. pomorskiego. Można je śledzić online.

Burzowa prognoza na piątek (IMGW-PIB)

Burze w chłodnej masie pojawią się nad Polską. Wiatr do 85 km/h, lokalnie opady gradu i krupy lodowej. Gdzie jest burza, 16 września 2022

Prognoza konwekcyjna na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska, autor prognozy, Szymon Walczakiewicz

burzowa prognoza
Prognoza burzowa na sobotę według Szymona Walczakiewicza

Opady deszczu sięgną maksymalnie 15-20 mm. Zjawiska konwekcyjne pojawić się mogą zarówno w ciągu dnia jak i w nocy i będą przemieszczać się w kierunku wschodnim.

Dynamiczna sobota na większym obszarze kraju

W sobotę burze mogą pojawić się na jeszcze większym obszarze Polski. Będą spowodowane obecnością wilgotnej i chwiejnej masy powietrza pochodzenia arktycznego. Mają być to na ogół rozproszone komórki burzowe. W czasie ich przechodzenia wzrośnie prędkość wiatru do 50-70 km/h. Pojawią się opady deszczu i drobnego gradu oraz krupy z uwagi na nisko położony poziom kondensacji chmur. Najwięcej ma być ich w godzinach południowych i popołudniowych, kiedy to chwiejność okaże się najwyższa.

Wstępna prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)

burzowa sobota
Liczne burze adwekcyjne w sobotę nad Polską

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz