16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na sobotę 8 maja. Lepsza pogoda, ale pojawią się burze nad Polską

Pogoda na 8 maja. Burze nad Polską

Na pogodę w sobotę 8 maja największy wpływ będzie miał wyż atmosferyczny z centrum nad Węgrami i Bałkanami. W związku z oddziaływaniem wyżu pogoda w Polsce poprawi się. Z północnego zachodu do kraju spłynie chłodniejsza, chłodna masa powietrza morskiego. Stąd też na wschodzie kraju trochę gorsza pogoda. Zapraszam na prognozę pogody na sobotę 8 maja dla Polski.

Pogoda na sobotę. Umiarkowana temperatura w Polsce

Zacznę od chyba najnudniejszego dziś parametru pogodowego. Jest on nudny, gdyż praktycznie nie za wiele się zmienia w temperaturze nad Polską. Cieplejsze masy powietrza dotrą do nas dopiero jutro. Dziś na zachodzie kraju zrobi się minimalnie cieplej, ale nie jest to ocieplenie, które wzbudza we mnie jakieś większe emocje. Na zachodzie Polski w najcieplejszym momencie dni termometry wskażą 14 stopni powyżej zera. Nieco chłodniej, bo do 11 w pasie od Pomorza, przez Mazowsze po Małopolskę. Najniższe temperatury na wschodzie i północnym wschodzie, gdzie temperatura osiągnie dziś zaledwie 8 stopni powyżej zera. Poniżej mapa z prognozą temperatury na popołudnie wg. modelu GFS (źródło mapy tutaj).

Pogoda na sobotę. Sporo słońca, deszcz i burze na wschodzie

Na początku wpisu wspomniałem, że Polska dostaje się pod wpływ wyżu z południa. Podczas, gdy w większości regionów kraju pogoda poprawia się, na wschodzie występowały będą opady. W godzinach porannych opady pojawiają się między innymi na Lubelszczyźnie i Podlasiu. W kolejnych godzinach strefa tych opadów odsunie się na wschód, jednak na niebie powstawać zaczną chmury kłębiaste. Powstawać one będą dziś w chłodnej, chwiejnej, niestabilnej i chłodnej masie powietrza. Te najlepiej rozbudowane w pionie chmury niosły będą ze sobą opady deszczu o charakterze przelotnym. Nie można wykluczyć pojawienia się wyładowań atmosferycznych. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się dziś burz wystąpi po południu. Poniżej mapka z obszarem, w którym możliwe są burze. Poniższą mapę ostrzeżeń wydali Polscy Łowcy Burz. Burze w dniu dzisiejszym nieść mogą nie tylko opady deszczu, ale również krupę śnieżną, a nawet sam śnieg.

Pogoda na sobotę. Burze w Polsce wschodniej

Dostaliśmy się pod wpływ wyżu z południa. Dlatego też, pogoda w sobotę uspokoi się. Wiatr, który w ostatnich dniach był silny dziś straci na sile. Jednak to dopiero w godzinach popołudniowych. Przed południem mocno wiać będzie jeszcze w pasie od Szczecina, przez Łódź po Lublin i Rzeszów. Najmocniejszych porywów wiatru spodziewamy się na wschodzie, gdzie wiatr w porywach osiągnie przed południem 60 km/h. Najsłabiej wiało dziś będzie na południu Polski. Z każdą godziną wiatr będzie się uspokajał. Podczas przechodzenia burz, we wschodniej i północno wschodniej części kraju porywy wiatru mogą być silniejsze, lecz także nie będzie to wiatr groźny. Jeśli pragniesz dowiedzieć się co czeka nas w pogodzie w maju, to zapraszam do świeżego wpisu Arka. We wpisie szczegółowo opisana została pogoda długoterminowa na maj dla Polski.