Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 14 marca 2023. Front przyniesie załamanie pogody. Możliwe aktywne burze w Polsce

Pogoda na wtorek 14 marca. Załamanie pogody i burze w Polsce


Poniedziałek przyniósł nam wędrówkę frontów atmosferycznych nad Polską. Wtorek do południa przyniesie nam uspokojenie w pogodzie (poza wiatrem). Jednak po południu do Polski wkroczy kolejny front atmosferyczny. Przyniesie ochłodzenie i załamanie aury. Spójrzmy co przyniesie nam pogoda na wtorek w Polsce.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Jesteśmy dziś pod wpływem niżu z północy Europy. To właśnie z tym ośrodkiem związany jest front chłodny, który po południu przyniesie znaczne pogorszenie aury w kraju. Europa powróciła do cyrkulacji zachodniej, a ośrodek wysokiego ciśnienia został obecnie zmarginalizowany na dalekim wschodzie kontynentu. Przeczytaj także: Niszczące burze na zachodzie, dziś w kraju może być niebezpiecznie

Pogoda na wtorek. Silne ocieplenie, ale nie na długo

Dziś w Polsce zrobi się naprawdę ciepło. Temperatury w wielu miejscach w kraju przekroczą 15 stopnie Celsjusza. Poczujemy prawdziwy powiew wiosny. Poniżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment dnia dla Polski wg. modelu ECMWF.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

Wczesnym popołudniem będą w Polsce regiony, w których temperatura przekroczyć może 16 stopni Celsjusza. Niestety ten powiew wiosny nie potrwa długo. Po południu do kraju wkroczy z zachodu chłodny front atmosferyczny. Przyniesie on silne ochłodzenie, temperatura spadnie o ponad 10 stopni Celsjusza. To jednak po południu i wieczorem na zachodzie. Mieszkańcy centrum, południa i wschodu kraju cały dzień cieszyć się będą przyjemną, wiosenną temperaturą powietrza. O tym, czy w okresie całego tygodnia wiosna wyjdzie zwycięsko z batalii z zimą pisałem obszernie we wczorajszym wpisie z pogodą na 5 dni dla Polski.

Dynamiczna aura we wtorek w Polsce

Podczas gdy pogoda w poniedziałek była zła praktycznie w całym kraju, tak pogoda na wtorek da nam trochę odetchnąć od opadów. Przynajmniej we wschodniej połowie kraju. Jednak nie wszędzie dziś pogoda uspokoi się. Po południu, w regiony zachodnie dotrze chłodny front atmosferyczny przynosząc możliwe gwałtowne zjawiska pogodowe.

Pogoda na wtorek. Załamanie pogody dotrze z zachodu kraju
Pogoda na wtorek. Załamanie pogody dotrze z zachodu

Na ten moment wygląda, że po południu na zachodzie kraju przechodzić będą burze, które lokalnie mogą być dość aktywne. Jednak szczegółową prognozę dotyczącą burz wydamy dziś w oddzielnym wpisie w dziale z pogodą dla Polski. Burze czekają nas dopiero po południu. Jednak wciąż znajdujemy się w obszarze z podwyższonym gradientem ciśnienia. W związku z tym pogoda na wtorek przyniesie w Polsce silny wiatr.

Prognoza wiatru dla Polski na 14 marca
Prognoza wiatru dla Polski na 14 marca

Jak widać wiatr w Polsce wiał będzie dziś z dość dużą siłą. W górach porywy wiatru przekroczą 100 km/h. Na nizinach we wtorek wiało będzie ponad 70-80 km/h. Kolejna porcja silnego wiatru dotrze do kraju wraz z frontem atmosferycznym. Dlatego mocno wiało będzie również w nocy z wtorku na środę. Dziś mocno spadnie ciśnienie atmosferyczne. Przez cały dzień barometry pokazywały będą lekko poniżej 1000 hPa. Wieczorem ciśnienie powoli zacznie rosnąć. Przed nami kilkadziesiąt godzin ochłodzenia, ale spokojnie, pod koniec tygodnia wiosna wróci w nasz region. I to z dużym przytupem. Miłego dnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk