Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 2 sierpnia. Więcej słońca, ale opady nie zanikną całkowicie

Prognoza pogody na wtorek 2 sierpnia

Pogoda na wtorek to jeszcze więcej słońca i wyższe temperatury w kraju. Dostajemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Jednak w części kraju jeszcze wędrował będzie zanikający system frontów. Mogą pojawić się przelotne opady. Burze we wtorek raczej już nie wystąpią, a nawet jeśli wystąpią na południu, to będą to zjawiska mało dynamiczne. Zapraszam na prognozę pogody na wtorek 2 sierpnia dla Polski.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Poniżej mapa synoptyczna Europy. Widać, że nasz region dostał się pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia. Mapa dostępna na dwd.de pokazuje, że system frontów, który wczoraj przemieszczał się przez kraj zaniknął niemal całkowicie.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Ośrodki niżowe królują na północy kontynentu przynosząc tam gorszą pogodę i ulewy. Nas to jednak w dniu dzisiejszym nie dotyczy. Prawie w całym kraju czeka nas wyżowa pogoda, mnóstwo słońca i przyjemne, letnie temperatury powietrza.

Coraz cieplej w kraju

Skoro zacząłem o temperaturach, spójrzmy co pogoda na wtorek przyniesie w tym względzie. Mam dla Was same dobre wieści w temacie temperatury na wtorek. W kraju nie pojawi się jeszcze upał. Temperatury będą wysokie, ale nadal zapewniające komfort termiczny. W całej Polsce słupki rtęci wskażą dziś w okolicach 24-26 stopni.

Pogoda na wtorek. Temperatury powietrza w Polsce
Temperatury w Polsce we wtorek 2 sierpnia

Nieco chłodniej w górach i nad samum morzem. Jednak temperatury również w tych regionach będą przyjemne. Na krańcach południowych i północnych kraju również powyżej 20 stopni Celsjusza, co w ostatnich dniach wcale nie było takie oczywiste. Na powyższej mapie prognozy temperatury widać plamy z niższą temperaturą w centrum kraju. Sprawdźmy co oznaczają te obszary na mapie temperatur.

Pogoda na wtorek. Mnóstwo słońca, ale lokalnie jeszcze deszcz

Pomimo, że znajdziemy się dziś w obszarze podwyższonego ciśnienia, front atmosferyczny wędrujący wczoraj przez kraj jeszcze będzie obecny w regionie. Front zanika i traci na aktywności. Jednak w obszarze jego oddziaływania możliwe są dziś jeszcze słabe opady. Największe prawdopodobieństwo na pojawienie się chmur i zanikających opadów mają dziś mieszkańcy pasa od centrum po południe kraju. Zaznaczam jednak, opady jeśli się nawet pojawią, będą to opady słabe i zanikające.

Pogoda na wtorek. Burze nad Polską mogą wystąpić, lecz będą to zjawiska mało dynamiczne
Pogoda na wtorek. Słabe burze możliwe w Polsce

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana na dzień dzisiejszy przez Polski Łowców Burz. Kolega Artur Surowiecki prognozuje dziś możliwość wystąpienia bardzo słabych burz na południu i południowym wschodzie (tam gdzie obecny będzie jeszcze zanikający system frontów). Burze dziś, nawet jeśli wystąpią będą miały raczej charakter izolowanych komórek opadowych mogących generować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Dzisiejsze burze w kraju nie powinny być groźne. Ciśnienie atmosferyczne wciąć rośnie. Dziś barometry pokażą ponad 1015 hPa, by w nocy z wtorku na środę było to już 1020 hPa. Zawsze świeże wiadomości pogodowe znajdziesz na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk