Pogoda na zimę 2023/24. Siarczysty mróz poniżej -20°C, groźne wichury, burze i śnieżyce w Polsce

Pogoda długoterminowa na zimę 2023/24. Siarczysty mróz poniżej -20°C możliwy, będą też wichury, zimowe burze i śnieżyce. Sprawdzamy, jak wyglądają prognozy numeryczne z kilku ośrodków meteorologicznych. Przyjmie ramy czasowe od 1 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r., a więc od początku do końca meteorologicznej zimy.

Pogoda na zimę 2023/24 dla Polski

1 grudnia 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna zima, natomiast zakończy się 28 lutego 2024 r. Wpis będzie oparty danymi z trzech modeli – CFS, CanSIPS oraz ECMWF. Zobrazują nam one możliwy trend w pogodzie na nadchodzący nieubłaganie sezon zimowy 2023/2024.

Model CFS prognozuje wstępnie, że grudzień 2023 r. powinien być cieplejsze niż zwykle w naszej części Europy. Temperatura w tym okresie powinna być w skali miesięcznej powyżej normy wieloletniej. Średnie miesięczne odchylenie temperatury sięgnąć może około 0.75C do 2°C.

Prognoza orientacyjna miesięcznej anomalii temperatury na grudzień 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu klimatycznego z Ameryki Północnej

pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na zimę 2023/24 – wyliczenia CFS

Niżowa pogoda może dominować w ostatnim miesiącu 2023 roku. Aktywny Atlantyk w prognozach wielu modeli

Model CFS zakłada możliwy niżowy wzór pogody przez większość czasu nad Europą. Polska może znaleźć się przeważnie pod wpływem cyrkulacji atlantyckiej, która charakteryzować ma się dynamicznymi warunkami pogodowymi. Zaznaczyć mogą się też wyże z północy i wschodu. Możliwe są wichury, częstsze opady deszczu, czasem również śniegu z uwagi na możliwość spływu chłodnych mas powietrza z północy. Będą też okresy ze zgniłymi wyżami, mgłami marznącymi i podinwersyjnymi chmurami stratus i stratocumulus.

Prognoza wstępna średniej wartości ciśnienia na poziomie morza na grudzień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy

pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Prawdopodobnie pole wyżowe nie obejmie Polski na dłużej

Wilgotny grudzień możliwy

Dodatkowy wzór zachodni w prognozach sezonowych sugeruje, że grudzień 2023 może zapisać się jako miesiąc w normie wieloletniej bądź z możliwością przekroczenia gdzieniegdzie normy opadowej. Przeważać mają głównie opady deszczu, nieco rzadziej śniegu z uwagi na zaleganie cieplejszych mas polarnych. Śnieg padać ma tylko w epizodach, co nie powinno stwarzać korzystnych warunków do dłuższego zalegania pokrywy śnieżnej na nizinach niż przez kilka dni, a nawet. do około tygodnia czasu na nizinach w niektórych rejonach Polski.

Prognoza średniej wartości ciśnienia na grudzień 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda niżowa
Niżowy wzór pogody w prognozach

Nieco cieplejszy na ostatni miesiąc 2023 roku jest model CanSIPS, sugerując miesięczną anomalię znacznie powyżej normy klimatycznej, przekraczając nawet 2°C. Spodziewamy się jednak wyraźnych zmian w prognozach tego modelu amerykańskiego na 12 miesiąc roku.

Prognoza miesięczna anomalii temperatury na grudzień 2023 r. według CanSiPS dla Europy i obszarów przyległych

ciepły koniec roku
Koniec roku ciepły według Cansips

Dodatkowo z wyliczeń modelu CanSIPS wynika, że ilość opadów w grudniu 2023. może być w normie wieloletniej, natomiast na zachodzie powyżej normy. Musimy mieć jednak na uwadze, że prognozy sezonowe cechują się umiarkowaną sprawdzalnością, natomiast najsłabszym elementem są właśnie prognozy opadów.

Prognoza miesięczna anomalii opadów na grudzień 2023 r. według modelu CanSIPS

wilgotny grudzień 2023 r.
wilgotny grudzień według Cansips na zachodzie

Co więcej model CFS, podobnie jak amerykański model CanSIPS wskazuje dominacje pogody niżowej. Niże baryczne będą związane z głównie z cyrkulacją strefową. Niejednokrotnie mogą pojawić się wydajne opadowo niże związane z cyklonami znad Morza Śródziemnego. Warunki pogodowe mogą być zmienne, okresami i miejscami także niebezpieczne, przynosząc nawet silne opady zimowe na nizinach i wyżynach.

Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na grudzień 2023 r. według modelu amerykańskiego CanSIPS

niżowa aura
Niżowa pogoda w Polsce możliwa

Ciepły styczeń przeważa w skali miesięcznej według modeli amerykańskich

Następnym miesiącem analizowanym w prognozach sezonowych będzie styczeń 2024. Z klimatologicznego punktu widzenia jest to najchłodniejszy miesiąc w roku, kiedy to mamy największe prawdopodobieństwo niskich temperatur, które utrzymują się dłuższy czas. Jednak postępujące zmiany klimatyczne powodują, że coraz częściej jest to miesiąc ciepły. Zerkniemy, jak widzą ten przedostatni miesiąc meteorologicznej zimy modele sezonowe.

Zobacz też: Potężna śnieżyca uderzy w weekend na północy Europy

Wstępnie model CFSv2 widzi styczeń 2024 jako miesiąc ciepły względem normy wieloletniej. Nie wyklucza to jednak okresowych ochłodzeń i spadków temperatury poniżej średniej klimatologicznej. Z prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że na początku przyszłego roku temperatura może być wyższa o nawet 2-2.5°C od normy wieloletniej w skali miesięcznej. Pomimo takiej prognozy zimowych ochłodzeń i większych opadów zimowych nie da się całkowicie wykluczyć, lecz prawdopodobnie będą one tylko w epizodach i przewaga łagodnych mas powietrza może być wyraźna.

Prognoza miesięczna anomalii temperatury na styczeń 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda dlugoterminowa. Ciepła zima
Styczeń 2024 r. prawdopodobnie powyżej normy termicznej

Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na styczeń 2024 r. według CFS dla Europy i obszarów przyległych

cyrkulacja strefowa atmosfery
Wilgotny styczeń sugeruje możliwą dominacje cyrkulacji strefowej atmosfery

Chłodny wariant jedynie z CanSIPS, który nie musi się sprawdzić

Kolejnym modelem, który nam przedstawi wstępny trend na styczeń 2024 okaże się model amerykański CanSIPS. Zakłada on temperaturę poniżej normy wieloletniej. To są jednak odległe prognozy, które z pewnością mogą ulec dużym zmianom.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na styczeń 2024 r. według CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na styczeń 2024 r.
CanSIPS jedynie zimny na styczeń 2024 r., ale ta prognoza nie musi się sprawdzić

Dodatkowo nasz drugi analizowany model pogodowy pokazuje dominacje wzorca niżowej pogody. Z częstszym napływem chłodniejszych mas powietrza o cechach polarnych i arktycznych. Jeśli taki trend się sprawdzi, to wzrośnie zagrożenie większymi opadami śniegu, jeśli nie zostanie zablokowana na dłużej strefowa cyrkulacja atmosfery. Przy dynamicznej cyrkulacji strefowej zimy są ogół ciepłe, lecz ze zmiennymi warunkami pogodowymi, ale taki trend w oparciu o CFS nie jest pewny i może być chłodniej, niż wynika z prognoz modelu klimatu CFS.

Prognozowana miesięczna anomalia ciśnienia na styczeń 2024 według modelu CanSIPS, biorąc pod uwagę okres bazowy 1981-2010

Ponadto ilość opadów model CanSIPS zakłada wilgotny początek 2024 roku. Jest jednak spore prawdopodobieństwo przekroczenia normy opadowej, jeśli pojawią się aktywne niże z wydajnymi opadowo strefami frontowymi. Jest szansa, że w chłodnych masach powietrza padać będzie obficie śnieg.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na styczeń 2024 r. według modelu CanSips dla Europy

pogoda na styczeń 2024 r. według cansips
Najwięcej opadów na południu i wschodzie według CanSIPS, ale to wstępne prognozy

Cyrkulacja zachodnia może mieć duży wpływ na pogodę w lutym 2024 r.

Jednam ostatnim miesiącem analizowanym przez nas w prognozach sezonowych okaże się luty 2024. Zatem będzie to więc ostatni miesiąc meteorologicznej zimy, która trwać ma do 28 lutego 2024. Astronomiczna zima potrwa do początku 3 dekady marca 2024. Większych zmian nie widzimy w prognozach miesięcznych anomaliach temperatury co sugeruje nam na dominacje cyrkulacji strefowej w miesiącach zimowych. Czasem też wystąpi cyrkulacja południkowa z wędrówką niżów z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Ochłodzenia zimowe, jeśli się pojawią, to nie będą długotrwale. Na nizinach także nie przewiduje się długich okresów z zaleganiem pokrywy śnieżnej z uwagi na adwekcje ciepłych mas powietrza.

Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na luty 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

niżowa pogoda
niżowa pogoda w lutym 2024 r. może dominować

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na luty 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na luty 2024 r.
Ciepły ostatni miesiąc zimy według modelu CFS

Pogoda. Wilgotny model amerykański na koniec meteorologicznej zimy 2023/24 wstępnie

Dostrzegamy ponownie niżowy wzór pogody co sugeruje nam możliwość groźnych warunków pogodowych na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Niże znad Atlantyku i południa Europy mogą często dawać się we znaki mieszkańcom Polski, przynosząc opady, silny wiatr, a nawet okresowe lokalne burze.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych na luty 2024 r.

pogoda na luty 2024 r.
Wilgotny i deszczowy ostatni miesiąc meteorologicznej zimy według CFS

Dostrzegamy ujemne odchylenie miesięczne w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy w prognozach CanSIPS. Pomimo tego sezonowe prognozy mogą ulec dużym zmianom, przynosząc nawet spadek temperatury do wartości poniżej normy. ECMWF i CFS pokazują, że ostatni miesiąc meteorologicznej zimy okaże się ciepły.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych na luty 2024 r.

temperatura powyżej normy
Temperatura powyżej normy

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury według CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych na luty 2024 r.

Zimny jedynie CanSIPS i ten wariant nie musi się sprawdzić dla lutego w skali miesięcznej

Severe Weather Europe opracował specjalną prognozę opadów śniegu na podstawie danych ECMWF dostarczonych w ramach projektu Copernicus-EU. Pokazuje ona średnią anomalię opadów śniegu w okresie 3 miesięcy (grudzień-luty).

Prognoza anomalii opadów śniegu dla Starego Kontynentu według ECMWF

mniej śniegu
Mniej śniegu niż zazwyczaj zimą w Polsce i Europie

W Europie widzimy głównie opady śniegu poniżej normyj, z wyjątkiem części Skandynawii i regionu alpejskiego. Odzwierciedla to dominujący wzorzec zachodni, przynoszący więcej wilgoci i mniej zimna z północnego Atlantyku.

Prognoza średniej anomalii temperatury na 2 m w okresie od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych

temperatura powyżej normy
temperatura powyżej normy

Zima może okazać się ciepła, ale nie unikniemy całkowicie ataków zimy

Konkludując, przed nami zima, która może być ciepła. Napływać będą do Polski prawdopodobnie łagodne masy powietrza o cechach polarnych. Co prawda jest możliwość zimowych ochłodzeń, lecz nie powinny być one długie i dotkliwe z opadami śniegu i długotrwałego większego mrozu. Częste przechodzenie ośrodków niżowych związanych z cyrkulacją zachodnią może prowadzić do zmiennych i niebezpiecznych dla zdrowia, życia i mienia warunków. Atlantyk może rządzić pogodą w nadchodzącym sezonie zimowym, przynosząc temperatury powyżej normy. Nie można jednak wykluczyć, że w pewnym momencie zimy dojdzie do blokady wyżowej, co ściągnie zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych i przyniesie dwucyfrowy mróz nocami i większy śnieg.

Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem. Wpis ma charakter orientacyjny.

Fanipogody.pl