Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr ponad 100 km/h i silne burze


W piątek pisaliśmy o możliwym silnym załamaniu pogody w Polsce pod koniec obecnego weekendu. Minęło kilka aktualizacji modeli numerycznych i te nadal prognozują dla Polski silny wiatr w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W sobotę w dzień silna wichura znajdowała się będzie nad Wyspami Brytyjskimi. Miejscami na północy regiony wiać może z prędkością przekraczającą 120 km/h. To jest wiatr o niszczącej sile. Bez problemu może wyrywać drzewa i zrywać dachy z zabudowań.

Wichury w sobotę spowodowane będą bardzo dużym gradientem barycznym po południowej i południowo-zachodniej części wielocentrycznego niżu z północy Europy. Z każdą godzina strefa wichur przemieszczała będzie się na wschód, by już w niedzielne popołudnie dotrzeć do naszego kraju.

Zanim jednak do tego dojdzie wichura da się we znaki mieszkańcom Krajów Beneluksu oraz Niemiec. We wspomnianych regionach powieje równie mocno co na Wyspach Brytyjskich. Silny wiatr przekroczy prędkość 110 km/h. Lokalnie może wiać jeszcze mocniej.

Model GFS na niedzielne popołudnie prognozuje niż wtórny, ale także duży gradient baryczny po południowej stronie niżu. Układ niżowy powstanie na tzw. froncie polarnym, w rejonie aktywnego prądu strumieniowego. Modele wciąć nie są zgodne co do dokładnego wystąpienia silnej wichury nad Polską. GFS widzi najsilniejszy wiatr w pasie Polski południowej. Od Ziemi Lubuskiej, przez Dolny Śląsk, a następnie Śląsk, Małopolskę, Ziemię Świętokrzyską, Lubelszczyznę i Podkarpacie. Zastrzegamy jednak. Do możliwego silnego incydentu wiatrowego zostało jeszcze kilkadziesiąt godzin. Może się okazać, że strefa silnego wiatru przesunie się o kilkaset kilometrów na północ (wtedy wichura nawiedzi także Polskę centralną).

Aktualizacja modelu GFS z dnia 22.02.2020, aktualizacja z 00 UTC, prognozowane porywy wiatru na popołudniem, wieczór i noc z niedzieli na poniedziałek

Silna wichura w Polsce bardzo prawdopodobna. Możliwe burze

Trzymając się jednak prognoz modelu GFS w nocy z niedzieli na poniedziałek w wielu miejscach Polski południowej, siła wiatru przekroczyć może 120 km/h. To bardzo silny wiatr. Pogoda w nocy z niedzieli na poniedziałek może być naprawdę groźna.

Również model ECMWF prognozuje fale silnego wiatru na południu naszego kraju, zwłaszcza wieczorem w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Załamanie pogody w Polsce, to również ulewy i burze

Niż wtórny wykształci swój własny system frontów atmosferycznych. Najpierw ciepłym wycinku napłynie znacznie cieplejsze powietrze, natomiast następnie wkroczy front chłodny wypierający cieplejszą masę powietrza. Wiele wskazuje, że na froncie chłodnym może powstać rozległa struktura liniowa zdolna do generowania silnych, niszczących porywów wiatru powyżej 100 km/h – 120 km/h. W tylnej części niżu napłynie znacznie chłodniejsza masa. Prognozowane są po północnej i północno-zachodniej stronie układu niżowego opady śniegu, zwłaszcza w nocy z niedzieli na poniedziałek.