Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wir polarny dalej silny, lecz zacznie słabnąć, opady śniegu, mieszane i deszczu oraz burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Cyrkulacja strefowa, opady śniegu i deszczu, śniegu oraz burze.

Wiele wskazuje, że w najbliższych tygodniach do Polski nie nadejdzie śnieżna i mroźna zima. Wir polarny jest w dalszym ciągu w dobrej kondycji. Z tego powodu cyrkulacja strefowa będzie wykazywać się wysoką aktywnością przynajmniej do końca lutego i początku marca. Okresami możliwy jest silny wiatr, opady deszczu ze śniegiem, okresami śniegu oraz deszczu. Nie ma jednak szans na utworzenie się stałej, wielotygodniowej pokrywy śnieżnej na nizinach. W polskich górach natomiast przybędzie śniegu w piątek, gdy spaść może od 5 cm do 15 cm na obszarze Polski południowej.

W kolejnych tygodniach wir polarny będzie słabnąć z przyczyn naturalnych i ma ulegać rozpadowi. Nie wpłynie on jednak znacząco na przebieg warunków pogodowych i nie oczekuje się, aby śnieżna i mroźna zima przyszła do Polski. W listopadzie wiele portali w Polsce straszyło możliwym nagłym ociepleniem stratosfery spowodowanym zakłóceniem w wirze polarnym, co według licznych serwisów miało doprowadzić do wystąpienia śnieżnej i mroźnej zimy. Informacje te okazały się bzdurą i słynna „zima trzydziestolecia” zapisze się jako bardzo ciepła.

Anomalia temperatury w okresie od 1.02.2020 do 19.02.2020 sięga ponad 5 stopni na obszarze Polski, zatem jest to odchylenie temperatury ekstremalne względem okresu referencyjnego 1981-2010.

meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.02.2020 do 19.02.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010.

meteomodel.pl

Przebieg temperatury na obszarze Polski od początku lutego do 19 dnia miesiąca robi wrażenie. Cały czas temperatura utrzymuje się powyżej normy za sprawą dużej aktywności cyrkulacji strefowej.

meteomodel.pl

Wiele wskazuje, że cały luty może zapisać się jako ekstremalnie ciepły. Do końca miesiąca nie widać szans na silny spływ chłodu.

meteomodel.pl

Średnia anomalia temperatury sięgnie do 26 lutego ponad 5 stopni na obszarze Polski.

meteomodel.pl

Na przełomie lutego i marca wskaźnik NAO w dalszym ciągu przyjmować będzie dodatnie wartości. Co warto dodać od 1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Wir polarny pod koniec zimy słabnie, ale nie ma już większego wpływu na mróz i śnieg na przykład w Europie. Dane statystyczne wskazują, że najchłodniejszy i najbardziej śnieżny jest styczeń, który w tym roku był bardzo ciepły. Najchłodniejszy okres zimy już za nami i wiele wskazuje, że zima 2019/2020 zapisze się w historii pomiarów w Polsce i wielu miejscach Europy jako rekordowo ciepła.

Spowodowane jest to dużą aktywnością cyrkulacji atlantyckiej charakteryzującej się przemieszczaniem niżów znad Atlantyku wraz z frontami. Pewien wpływ ma również ocieplenie klimatu.

Indeks Oscylacji Arktycznej osiąga ponownie rekordowe wartości, dlatego utrzymuje się cały czas duża aktywność cyrkulacji strefowej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.02.2020, 12 UTC

Średnia anomalia temperatury wyniesie od 4 °C do 5 °C na obszarze Polski w najbliższych 10 dniach względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Średnia temperatura dobowa wyniesie około 4-5 °C w Polsce.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia na najbliższe 10 dni. Pozostawać będziemy pod wpływem cyrkulacji cyklonalnej związanej z niżami przemieszczającymi się znad Atlantyku. Przejściowo zaznaczyć mogą się kliny wyżowe.

Prognoza pogody na najbliższe 5 dni dla Polski według (IMGW-PIB)

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

W przyszłym tygodniu temperatura przekroczy ponad 10 stopni w wielu rejonach Polski.

Temperatura w najbliższych 16 dniach będzie powyżej normy wieloletniej według wiązek modelu GFS.

Nie zabraknie opadów atmosferycznych z powodu dużej aktywności cyrkulacji strefowej. Okresami dokuczać będzie nam silniejszy wiatr, a lokalnie prawdopodobne są burze.

Najnowsze informacje pogodowe na portalu fanipogody.pl

Położenie opadów i chmur tutaj

Aktualna temperatura w Polsce tutaj