Pogoda będzie dynamiczna. Prędkość wiatru do około 120 km/h, możliwe większe opady atmosferyczne

Pogoda w nocy z soboty na niedzielę okaże się dynamiczna. Prędkość wiatru sięgnie około 120 km/h w Sudetach, możliwe większe opady atmosferyczne.

Niżowy wzór pogody. Groźna aura w kraju

W sobotę Polska była pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia, który ulokował się nad Łotwą i Estonią i odsuwając się dalej w głąb Rosji. Jednak w części południowej kraju przemieszcza się kolejny układ frontów atmosferycznych, powodując wzrost zachmurzenia oraz opady, ale także wzrost prędkości wiatru. Dociera do Polski masa pochodzenia polarnomorskiego.

Pogoda okaże się mniej dynamiczna. Zmniejszył się gradient poziomy ciśnienia. Ciśnienie na poziomie morza, 18 lutego 2023, 20:00 czasu lokalnego w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

pogoda niżowa, 18 lutego 2023 w Polsce
Pogoda niżowa, 18 lutego 2023 w Polsce. Jednak zmniejszyła się jednak różnica ciśnienia i wiatr osłabł na przeważającym obszarze kraju w drugiej części dnia.

Niżowa pogoda w weekend na obszarze Polski

Sobota przyniosła dominacje niżowego wzorca pogody. Na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże. Jednak na północy, wschodzie i w centrum zdarzyły się większe przejaśnienia. Głównie na zachodzie i południu opady deszczu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym i tam mogła wystąpić akumulacja opadów do 10-15 mm. Szczególnie na północnym wschodzie i wschodzie miejscami słabe przelotne opady deszczu, mieszane lub mokrego śniegu. Jedynie w górach większe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prawdopodobny w wysokich partiach gór nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm.

Zobacz też: Wiatr blisko 200 km/h w Polsce. Cyklon Ulf przyniósł potężną wichurę. Są szkody wiatrowe i przerwy w dostawach prądu

Jednak w najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 5°C na północnym wschodzie, w okolicach 7°C w centrum do 11°C na południowym zachodzie. Z uwagi na początkowo duży gradient baryczny. Wiatr okazał się umiarkowany i dość silny, miejscami silny do 45 km/h, na północy i północnym wschodzie w porywach do 85 km/h, na południu i południowym zachodzie do 85 km/h, a na pozostałym obszarze kraju do 65 km/h, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do około 190-200 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Dlatego też wysoko w górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. Najsilniejszy wiatr wystąpił w pierwszej części dnia.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 18 lutego 2023, 18 UTC dla Polski

groźna pogoda, 18 lutego 2023 w polsce
pogoda niżowa w kraju

Pogoda. Temperatura maksymalna, 18 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM. Wystąpił podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Dane: IMGW-PIB

niżowy wzór pogody w kraju
Pogoda niżowa w sobotę, ciepło szczególnie na południu

Groźna aura. Najsilniej powieje jednak w nocy na obszarze Sudetów

Noc z soboty na niedzielę przyniesie głównie zachmurzenie duże i całkowite. Jedynie na północy okresami większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Gdzieniegdzie na północnym wschodzie lokalnie słabe przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Szczególnie na zachodzie i południu opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Punktowo o natężeniu umiarkowanym i tam możliwa akumulacja opadów do 12 mm.

Przeczytaj również: Śnieżyca przejdzie przez Polskę. W regionie silny atak zimy. 30-50 cm śniegu za kilka dni. Zima wróci do Polski?

Tylko w górach opady śniegu. Jednak w szczytowych partiach gór przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. W najchłodniejszej części nocy od -1°C, 0°C na północy, około 2°C nad morzem i 1°C w centrum do 5°C na południu. Jedynie w rejonach podgórskich 2°C, 5°C. Prędkość wiatru okaże się umiarkowana, porywisty, nad morzem okresami dość silny w porywach do 60 km/h. Dlatego też z uwagi na bliskość niżu początkowo na południu kraju przejściowo silny do 45 km/h w porywach do 85 km/h, z kierunków zachodnich. Jedynie w Sudetach porywy wiatru do około 120 km/h, w Karpatach do 90 km/h. Jednak wysoko w górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda. Temperatura powietrza na 19 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna niżowa pogoda w Polsce
Podział w pogodzie na cieplejsze południe, chłodniejszą północ

Wygląda na to, że przed nami okres zwiększonej dynamiki w pogodzie na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Jednak jeszcze bardziej precyzyjne prognozy numeryczne podamy już jutro. Dlatego też zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Fanipogody.pl

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC