Wiatr blisko 200 km/h w Polsce. Cyklon Ulf przyniósł potężną wichurę. Są szkody wiatrowe i przerwy w dostawach prądu

Wiatr jest groźny od ubiegłej doby. Cyklon Ulf, zwany również orkanem Otto spowodował potężną wichurę. Poza górami najsilniej wiało na północy kraju, gdzie porywy przekraczały 100 km/h. W głębi kraju wiatr był słabszy, ale i tak w wielu regionach kwalifikujący się na pierwszy stopień zagrożenia. Na Śnieżce mieliśmy huraganowe porywy wiatru, które dochodziły do blisko 200 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Raport: Silny wiatr, stan na godzinę, 6.00 czasu urzędowego, 18.02.2023 r.

Silny wiatr w Polsce
Wiatr blisko 200 km/h w Polsce. Cyklon Ulf przyniósł potężną wichurę. Są szkody wiatrowe i przerwy w dostawach prądu

Niż Ulf znajdował już wczoraj u schyłku dnia w ostatniej fazie maksymalnej głębokości. Z zachodu na wschód przemieszczał się układ frontów atmosferycznych.

Sytuacja synoptyczna według BPM Wrocław, 18 lutego 2023, 00:00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

groźna pogoda
Silny wiatr wywołany dużą różnica ciśnienia, ponad 20 hPa gradient nad Polską oraz prąd strumieniowy

Silny wiatr w kraju. Są duże szkody materialne

Jeszcze dziś Polska znajduje się się w zasięgu oddziaływania zatoki niskiego ciśnienia aktywnego układu niskiego ciśnienia Ulf znajdującego się nad Łotwą i Estonią i przemieszczającego się dalej w głąb Rosji. Niż ten jednak szybko wypełnia chłodniejszym powietrzem nad lądem. Jednak w części południowej naszego kraju zaznaczy się dziś układ frontów atmosferycznych powodując wzrost zachmurzenia oraz opady, ale także nasilenie prędkości wiatru do skali wichury. Napływać będzie masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Znajdziemy się pod wpływem kolejnego niżu atlantyckiego o imieniu Volker.

Sytuacja synoptyczna na 18 lutego 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

silny wiatr
Silny wiatr w Polsce

Huraganowe porywy na Śnieżce, orkan na północy kraju, ale także w wielu krajach europejskich

Najwyższe porywy wiatru odnotowano w ciągu minionych 24 godzin na stacji w Rozewiu 125 km/h, Darłowie 116 km/h, Łebie 105 km/h, Karżniczka 103 km/h. Jedna w obszarach górskich porywy maksymalne zmierzono na Śnieżce 198 km/h, gdzie zaznaczył się bardzo silny dolno-troposferyczny prąd strumieniowy. Warto też zwrócić uwagę na maksymalny wiatr średni zanotowany na szczycie Karkonoszy, którego prędkość osiągnęła aż 155 km/h. Nad pozostałą częścią porywy w nocy i do chwili obecnej osiągają do 70 – 80 km/h, miejscami do 90 km/h, powodując lokalne szkody i przerwy w dostawach prądu.

Silny wiatr o skali huraganu na Śnieżce

Maksymalne porywy wiatru zmierzone na stacjach PSHM w Polsce

groźna pogoda w kraju
Silny wiatr w Polsce, 17/18 lutego 2023 r.

Maksymalne porywy zmierzone na wybranych stacjach IMGW-PIB, 18 lutego 2023 w Polsce

silny wiatr w Polsce
Groźna pogoda w kraju. Zmierzone porywy na niektórych stacjach

Groźna niżowa pogoda. Nadchodzi kolejny układ niskiego ciśnienia o imieniu Volker

W sobotę panować ma niżowa pogoda w całym kraju. Na przeważającym obszarze kraju prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, początkowo z rozpogodzeniami. Głównie na północy i północnym wschodzie przelotne opady deszczu. Jednak na Suwalszczyźnie początkowo również deszczu ze śniegiem. Gdzieniegdzie na południu i południowym zachodzie wielkoskalowe opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, możliwa akumulacja opadów 15 mm. W górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w wysokich partiach gór przyrost pokrywy zimowej do około 15 cm.

Zobacz też: Śnieżyca przejdzie przez Polskę. W regionie silny atak zimy. 30-50 cm śniegu za kilka dni. Zima wróci do Polski?

W najcieplejszym momencie dnia od 3°C na północnym wschodzie do 7°C w centrum i 10°C na południowym zachodzie. Z uwagi na jeszcze dość duży gradient baryczny. Wiatr umiarkowany i dość silny. Szczególnie na północy i wschodzie początkowo silny i bardzo silny od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 110 km/h na północy, do 85 km/h w centrum i na wschodzie oraz około 70 km/h na pozostałym obszarze, zachodni i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 170 km/h, później do 140 km/h, niewiele słabszy w Tatrach, bo do około 110 km/h i tam miejscami zawieje oraz zamiecie śnieżne.

Prognozowane porywy na 18 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda w kraju
Silny wiatr w kraju, fala silnego wiatru odsuwać ma się w drugiej części dnia na wschód. Jednak następna wkroczy po 12 nad dzielnice południowe i częściowo zachodnie dziś

Wyliczane porywy na 18 lutego 2023, 12 UTC dla Polski według niemieckiego modelu ICON

Groźny wiatr. W górach porywy ponad 100 km/h dziś

Prognoza porywów wiatru na 18 lutego 2023, 17 UTC dla Polski według niemieckiego modelu numerycznego

silny wiatr w Polsce
Niebezpieczna fala wiatrowa

Najnowsze prognozy pogody opublikujemy w kolejnych godzinach. Jednak kolejne „silne wietrzenie” na przeważającym obszarze Polski przypadnie na początek przyszłego tygodnia

Fanipogody.pl