Pogoda na noc z czwartku na piątek. Lokalnie słabe opady deszczu, gdzieniegdzie deszcz ze śniegiem i śnieg. Rozpogodzenia będą postępować od północy. Lekki mróz tylko na krańcach południowych.
Co ważne od czwartku obserwowana jest zmiana, wilgotnej i pochmurnej od kilku dni pogodzie. Układ wyżowy utrzymujący się wczoraj nad południowymi regionami kontynentu z równoleżnikową osią od zatoki Biskajskiej po Morze Czarne rozbudowuje się i umacnia w kierunku Wysp Brytyjskich. W piątek ciśnienie, w centrum wyżu sięgnie aż 1040 hPa, stanowiąc istotny element blokady cyrkulacji strefowej. Antycyklon jest rozbudowany aż do poziomu 200 hPa, czyli 12 km, sięga w ten sposób tropopauzy. W obrębie wyżu obserwowane są silne ruchy zstępujące. Jest to typowy zgniły wyż, w obrębie, którego osiada wilgotna masa polarno morska.
Pogoda. Zgniły wyż w polu ciśnienia, front chłodny wędrujący na południowy-wschód
Istotny wpływ na warunki pogodowe ma również niż ulokowany nad Federacją Rosyjską. Dalszy wzrost ciśnienia zachodniego wyżu i jego migracja nad Wyspy Brytyjskie skutkuje narastającym gradientem barycznym pomiędzy tymi dwoma tworami barycznymi. Zarówno na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni obserwujemy jak strefy zachmurzenia frontowego opływają pod północnej krawędzi antycyklon. Od północy nad wybrzeże nasunął się mało aktywny front chłodny. Tuż za nim napłynęła chłodna masa polarno morska. Jest to jednak przedsmak większego ochłodzenia, które czeka nas w weekend i na początku przyszłego tygodnia.
Anomalia w polu ciśnienia na dzień 17.12.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Dominacja zachmurzenia dużego i całkowitego. Rozpogodzenia postępujące od północy
W godzinach popołudniowych na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie całkowite z postępującymi od północy ku centrum rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu lub mżawki, z biegiem czasu od północy kraju zanikające. Głównie Podhalu możliwy opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Szczególnie w Bieszczadach mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od 4/6°C na południowym wschodzie i wschodzie, około 7°C w centrum, do 9°C na zachodzie. Gradient baryczny będzie narastał. Na ogół ma być jednak wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, północno-zachodni i zachodni. Szczególnie na wybrzeżu wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, a w górach w porywach do 65 km/h. Punktowo w Tatrach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 16.12.2021, 18 UTC dla Polski
Noc z czwartku na piątek przyniesie w kraju zachmurzenie duże z rozpogodzeniami postępującymi od północy. Głównie na wschodzie i południu miejscami słabe opady deszczu. Lokalnie w rejonach podgórskich opady deszczu ze śniegiem i śniegu, gdzieniegdzie deszcz ze śniegiem możliwy również na Podlasiu. Miejscami w Tatrach opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy od -2°C w rejonach podgórskich i 0°C miejscami na północy do 5°C na wybrzeżu; na przeważającym obszarze kraju około 2 °C. Lokalnie w rejonach podgórskich Karpat miejscami oblodzenie nawierzchni dróg. Różnica ciśnienia coraz większa. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni. Na wybrzeżu wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h i miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC