Pogoda na noc ze środy na czwartek. Pojawią się opady i burze nad Polska. Ostatnia noc z przymrozkami we wschodniej połowie kraju.
Pogoda się zmienia. Najpierw ciepły front, jutro chłodny nad Polską
Podczas nadchodzącej nocy strefa frontu ciepłego ma powoli migrować w kierunku centrum Polski. Nad zachodnią i południowo-zachodnią częścią kraju zaznaczy się lekko niestabilna masa polarnomorska. Konwekcja przybierze charakter uniesiony, dlatego też nie przewiduje się szczególnie niebezpiecznych zjawisk w obrębie konwekcji. W strefie frontu ciepłego i za frontem ciepłym rozwijać mają się zjawiska burzowe Spodziewane są niewielkie układy wielokomórkowe lub pojedyncze komórki. W burzach możliwe są silne silne opady deszczu, do 15 mm. Z uwagi na uniesiony charakter konwekcji, w mniejszym stopniu zagrożeniem ma być silny wiatr do około 60 km/h. Ośrodki burzowe mają przemieszczać się z zachodu na wschód. Śledzić je można online.
Burze mogą występować przez całą noc punktowo na zachodzie. Na wschodzie słabnący wyż przyniesie kolejne przygruntowe przymrozki
Aktywność burzowa w środę okazała się niska nad Polską. Rozwój burz natomiast był obserwowany głównie nad Niemcami i Czechami. Jest szansa, że z biegiem godzin lokalne komórki burzowe pojawią się w zachodniej części kraju. Dziś jedyna burza zarejestrowana przez detektory wyładowań została odnotowana na Dolnym Śląsku, w rejonie Jeleniej Góry. Przewiduje się jednak w kolejnych godzinach wzrost aktywności burzowej na zachodzie kraju.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)
Burze podczas najbliższej nocy będą rozwijać się w umiarkowanie ciepłej masie pochodzenia polarnego. Zdecydowanie jednak wyższa aktywność burzowa wystąpi w czwartek i w nocy z czwartku na piątek. Szczególnie w początkowej fazie konwekcja może być lepiej zorganizowana. Szerzej o zbliżającym się załamaniu pogody, które związane będzie z frontem chłodnym pisaliśmy dziś na łamach naszego portalu.
Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego, głównie na zachodzie kraju. Dlatego też tam miejscami przelotne opady deszczu i możliwe lokalne burze. Możliwa wysokość opadów do około 15 mm, na zachodzie kraju. Natomiast w kotlinach sudeckich możliwa mgła ograniczająca widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy od 1°C, 4°C na północnym wschodzie i wschodzie, około 8°C, 11°C w centrum, do 14°C, 16°C na południowym zachodzie kraju i Helu. Jedynie na Podlasiu i Lubelszczyźnie oraz miejscami Mazowszu przygruntowe przymrozki do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i zachodzie okresami porywisty, nad morzem do 55 km/h, wschodni i południowo-wschodni. W czasie możliwych burz w porywach do 65 km/h.
Pogoda. Prognozowana temperatura minimalna na wysokości 2 metrów, 8 września 2022, 02Z według modelu ICON
Pogoda. Temperatura minimalna przy gruncie w godzinach porannych, w czwartek na obszarze Polski według SWISS-HD
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC