Wiry niżowe ściągną gwałtowne załamanie pogody. Cyklony umiarkowanych szerokości nadchodzą. Pojawią się silne opady, większy wiatr i burze w Polsce

Wiry niżowe zepsują pogodę w drugiej części Europy. Spodziewane jest przejście cyklonów wchodzących głównie w skład cyrkulacji strefowej. Warunki pogodowe w drugiej części mijającego tygodnia okażą się zmienne. Będą silne opady, zmieni się kierunek wiatru, wzrośnie również jego prędkość. Spodziewane są burze. Szczególnie gwałtowne przed frontem chłodnym oraz na froncie atmosferycznych.

Wiry niżowe zmienią warunki pogodowe w Polsce

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 7.09.2022 według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych sugerują dominacje pogody niżowej w Polsce i Starym Kontynencie. Stabilny wyż będzie obecny głównie na wschód od naszego kraju

Wiry niżowe ściągną gwałtowne załamanie pogody. Cyklony umiarkowanych szerokości nadchodzą. Pojawią się silne opady, większy wiatr i burze w Polsce
Niżowa pogoda w Polsce

Z dużą uwagą obserwujemy wyliczenia modeli numerycznych na drugą połowę bieżącego tygodnia. Wynika z nich jasno, że przed nami zmiana wzorca pogodowego. Stabilna blokada antycyklonalna zostanie zastąpią cyklonami umiarkowanych szerokości geograficznych. Wyraźny wzrost dynamiki w pogodzie zaobserwujemy już w czwartek. Modele zakładają wkroczenie jutro w godzinach popołudniowych i wieczornych strefy chłodnego frontu atmosferycznego, na którym rozwinie się płytki niż.

Sytuacja synoptyczna na 8.09.2022, 12 UTC (14 czasu lokalnego) dla Europy i obszarów przyległych według DWD

załamanie pogody przed nami

Wiry niżowe, front chłodny i burze w Polsce już w czwartek

Chłodny front atmosferyczny przemieszczać ma się z zachodu na wschód, północny-wschód. Przejściu frontu towarzyszyć mają większe opady deszczu, wzrost prędkości wiatru, jak i też zmiana kierunku. Prognozowane są również burze, które mogą być ostatnimi tak aktywnymi w tym sezonie burzowym. Zjawiska o charakterze burzowym nieść mogą opady gradu i groźne porywy wiatru. Gdzieniegdzie dojdzie nawet do większej akumulacji opadów o charakterze konwekcyjnym.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 8.09.2022, 15 UTC dla Polski według ECMWF

zmiana aury przed nami
Opady i burze pojawią się w Polsce

Należy dodać, że w obszarze obniżonego ciśnienia, w zasięgu frontu atmosferycznego rozwinie się wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. Zatem stabilna pogoda dobiegnie końca i druga część mijającego tygodnia przyniesie zmienne warunki pogodowe. Od piątku ochłodzi się wyraźnie w całym kraju, zmieni się także kierunek wiatru.

Prognoza pola ciśnienia na 9.09.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

niże zepsują pogodę w Polsce
Niżowa pogoda w kolejnych dniach. Pojawi się nawet płytki niż nad Polską w obrębie frontu

Wir niżowy znad Wysp Brytyjskich na krótko przyniesie ocieplenie w ciepłym wycinku niżu. W drugiej części dnia wkroczy jednak strefa frontowa z opadami i burzami, która ma przesuwać się na wschód

Dane z modeli pogodowych, zobrazowania radarowe wskazują wyraźnie, że w najbliższych godzinach opady mogą wystąpić w rejonach górskich i podgórskich. Ponadto dane z sieci POLRAD ujawniają, że pada na Pomorzu Zachodnim. W pobliżu naszej granicy państwowej występują burze w ciepłej masie powietrza. Punktowo w kolejnych godzinach może grzmieć na zachodzie, południowym-zachodzie naszego kraju. Opady i burze na wcześniej wymienionych obszarach są związane z przemieszczającym się frontem ciepłym i przejściową adwekcją cieplejszej masy w ciepłym sektorze niżu. Na pogodę zaczyna mieć coraz większy wpływ niż baryczny o imieniu Peggy, który lokuje się w pobliżu Wysp Brytyjskich. Szczególnie jednak dynamiczne warunki pogodowe wystąpią wieczorem i w nocy z czwartku na piątek. Wtedy to aktywna strefa frontowa z płytkim niżem wtórnym przejdzie z zachodu na wschód, północny-wschód.

Orientacyjna prognoza zachmurzenia, ciśnienia i opadów na 8.09.2022, 18 UTC dla Polski według ECMWF

istotne pogorszenie warunków pogodowych
Zmiana aury przed nami

Modele numeryczne jasno sugerują, że czwartek będzie ostatnim tak ciepłym dniem w mijającym tygodniu. Przed nacierającym frontem chłodnym, w ciepłym wycinku niżu termometry w zachodniej, południowej, południowo-zachodniej i centralnej części Polski pokażą do 23°C / 28°C. Następnie u schyłku dnia zacznie wkraczać aktywna strefa frontowa, która wyprze cieplejsze powietrze z południa. W wielu regionach nie padało od wielu tygodni. Następnie tym razem aktywny front chłodny z płytkim niżem w jego obrębie przyniesie większe opady na przeważającym obszarze naszego kraju. W drugiej części nocy z czwartku na piątek i nad ranem w piątek opady zaczną docierać do wschodniej połowy Polski.

Prognozowana maksymalna temperatura na 8.09.2022, 12 UTC według modelu ECMWF

krótko gorąco w Polsce
Polska na krótko w ciepłym wycinku niżu

W nocy z czwartku na piątek front kontynuować ma pochód na wschód

Prognozuje się, że wieczorem i w pierwszej części nocy z czwartku na piątek lokalnie nad Polską będą występować burze. Strefa frontowa z opadami i lokalnymi burzami migrować ma znad dzielnic dzielnic zachodnich w kierunku wschodnim, północno-wschodnim. Zjawiska burzowe aktywne mają być zwłaszcza w pierwszej części nocy. Szczególnie duża akumulacja opadów związana z aktywnością strefy frontowej i burzami spodziewamy się na zachodzie, południowym-zachodzie naszego kraju.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 8.09.2022, 21 UTC według modelu ECMWF

niże zepsuja pogodę
Dynamiczna pogoda niżowa

Aktywny front chłodny przejdzie przez całą Polskę, przynosząc umiarkowane, miejscami silne opady atmosferyczne. Z uwagi na przechodzenie zatoki, płytkiego niżu i frontu chłodnego wzrośnie prędkość wiatru. Prędkość wiatru w porywach może sięgać do 50-65 km/h, lokalnie w zasięgu burz. Zwłaszcza w początkowej fazie może sięgać do 70-90 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w obrębie konwekcji, ale także w Sudetach i miejscami na północy naszego kraju. Stwarzać będą tylko zagrożenie w zasięgu konwekcji.

Wir niżowy i front z opadami nad Polską. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 9.09.2022, 3 UTC według modelu ECMWF-HRES

wiry niżowe. Zmiana pogody spowodowane cyklonami
Cyklony przyniosą zmianę pogody w Polsce. Przejdzie aktywny front chłodny

Znaczny wzrost dynamiki w pogodzie przed nami. Stabilny wyż już ustępuje pod naporem cyrkulacji atlantyckiej

Stabilne warunki pogodowe odejdą więc szybko w niepamięć. Blokada wyżowa ustąpi pod naporem atlantyckich cyklonów i stref frontowych z nimi związanych. Napłynie wilgotna masa pochodzenia polarnomorskiego. Z powodzeniem w tym powietrzu występować będą opady, jak i też lokalne burze. Także w nadchodzący drugi weekend września. Z powodu uaktywnienia się zachodniej cyrkulacji atmosfery zmniejszą się dobowe amplitudy temperatury. W wyżu, w ostatnich dniach dobowe wahania temperatury potrafiły sięgać nawet 15-20 stopni. Za dnia ta masa szybko się nagrzewała od podłoża na skutek promieniowania długofalowego i krótkofalowego bezpośrednio od Słońca. Po zachodzie jednak przy pogodnym niebie, słabym wietrze i napływie chłodnej masy powietrza z północy występowała silna radiacja ciepła. Wygląda na to, że noc ze środy na czwartek będzie ostatnią w mijającym tygodniu, która przyniesie przymrozki we wschodniej części kraju. Następne noce i poranki już bez przymrozków na nizinach. Poprawić powinna się za to sytuacja hydrologiczna z uwagi na wystąpienie opadów.

Jeśli prognozy się sprawdzą, to do niedzieli największe sumy opadowe powinny zostać zanotowane na zachodzie, południu i częściowo południowym-wschodzie Polski. Nieco mniej popada w centrum i na wschodzie, natomiast w mniejszym stopniu strefa frontowa może zaznaczyć się na północnym-wschodzie.

Wiry niżowe ściągną opady. Prognozowana akumulacja opadów za okres od 7.09.2022, 00Z do 11.09.2022, 06 UTC według modelu ARPEGE

wiry niżowe. niżowa pogoda w Polsce
Zmiana pogody przed nami

Podczas przejścia frontu, który już jutro wkroczy do Polski akumulacja opadów może sięgnąć do 10-45 mm, lokalnie w zasięgu burz sumy opadowe mogą być wyższe. Cieszyć może fakt, że najwięcej popada na zachodzie i południu, gdzie susza hydrologiczna jest szczególnie dotkliwa. Na szczęście na początku drugiej dekady września padać ma codziennie w różnych regionach naszego kraju. Mogą także występować lokalne burze, o których będziemy informować na bieżąco.

Prognozowana wstępnie wysokość opadów za okres od 7.09.2022, 12Z do 11.09.2022, 18 UTC

zacznie padać częściej, a nawet codziennie
Wiry niżowe przyniosą opady i burze w Polsce