Pogoda na noc 8/9 września 2022. Gwałtowne burze osłabną. Opady deszczu i lokalne mgły w wielu regionach Polski

Pogoda na noc z czwartku na piątek. Burze będą słabnąć, lecz lokalnie na wschodzie mogą występować do godzin porannych w piątek. Spodziewane są w wielu regionach opady po długim okresie bezopadowej aury.

Pogoda. Zmiany w pogodzie postępują. Przechodzimy do niżowego wzorca pogody w naszej części Europy

Na przełomie sierpnia i września obserwowano cyrkulacje północną. Co więcej było to spowodowane dominacją antycyklonu na północy, ściągając w ten sposób do Polski wychłodzone powietrze arktyczne i polarne z wysokich szerokości geograficznych. Jednak w ostatnich dniach na krótko dotarło do Polski cieplejsze polarne z południa. Czwartek okazał się najcieplejszym dniem w pierwszej dekadzie września. Postępują jednak zmiany i płynnie przechodzimy do dominacje pogody niżowej. Tylko dziś północno-wschodnie krańce znajdować się będą pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Estonii.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura na 8.09.2022, 8:00-20:00 według danych z sieci pomiarowej IMGW-PIB

Pogoda na noc 8/9 września 2022. Gwałtowne burze osłabną. Opady deszczu w wielu regionach Polski
Dzień gorący w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Po dłuższym okresie wyżowej pogody pojawiły się większe opady w drugiej części mijającego tygodnia. Niestety miejscami okazały się rekordowe i spowodowały poważne podtopienia. Najbardziej w pamięci zostanie dzisiejsza poranna burza z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic, o której pisaliśmy na łamach naszego portalu.

Blokada wyżowa została zlikwidowana. Zastępują ją cyklony i fronty, który wpłyną na pogodę w kolejnych dniach

W czwartek Polska była początkowo pod wpływem rozległego ośrodka niżowego znad Wysp Brytyjskich. Ustąpiła blokada wyżowa z naszej części Starego Kontynentu. Co więcej w czwartek dodatkowo utworzył się wtórny ośrodek niżowy nad Niemcami. Towarzyszy mu układ frontów atmosferycznych. Dlatego też przejściowo znaleźliśmy się w ciepłym wycinku niżu. Chmury burzowe tworzą się dziś nad Polską głównie na przedfrontowej linii zbieżności wiatru, na której występuje wymuszenie ruchów wstępujących. Pojawił się nawet układ burzowy w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego, który ulega w pierwszej części nocy wyraźnej dezintegracji według danych z zobrazowań radarowych.

Burze możliwe w kolejnych godzinach zaczną tracić na intensywności

Prognozuje się, że na skutek obecności zbieżności wiatru i przesuwającego się frontu chłodnego będą dogodne warunki do występowania konwekcji we wschodniej połowie kraju. Niewykluczone wydaje się dotarcie mezoskalowego układu konwekcyjnego do wschodniej części kraju. Inicjacja nowych burz może zachodzić również na przedpolu dezintegrującego się układu burzowego, na tzw. outflow boundary.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut na obszarze Polski według detektorów Blids

Burze nad Polską, dynamiczna pogoda

Burze okażą się mniej intensywne niż w ciągu dnia. Pogoda okaże się najbardziej dynamiczna we wschodniej połowie kraju

W nocy z czwartku na piątek od zachodu płynąć będzie dość ciepłe powietrze polarne morskie. Komórki burzowe będą tworzyć się szczególnie na południu, częściowo centrum i wschodzie kraju. Rozwój burz może zachodzić również na skutek dynamicznych wymuszeń (stref wypływu) na czele rozpadającego się mezoskalowego układu konwekcyjnego. Prognozuje się, że największa aktywność burz przypadać będzie na pierwszą połowę nocy. W burzach możliwe są opady deszczu do około 15-30 mm oraz porywy wiatru do 65-70 km/h. Niewykluczone są również opady drobnego gradu. Prognozuje się, że strefa opadów konwekcyjnych w drugiej połowie nocy przesunie się na północny wschód kraju. Jednak w pasie od woj. pomorskiego, przez Mazowsze, po woj. lubelskie i podkarpackie wciąż będą występować opady około 15-20 mm, ale bez burz (opady wielkoskalowe).

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże. Tylko na krańcach północno-wschodnich umiarkowane. Miejscami opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym, oraz początkowo burze, możliwy grad. Wyliczana przez modele wysokość opadów miejscami od 25 mm do 35 mm, lokalnie 40 mm. Gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do około 300 m. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 10°C do 15°C. Niższe wartości na wschodzie i północy, miejscami od 6°C do 9°C, cieplej na Śląsku i w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu, w centrum i na wschodzie okresami dość silny i porywisty, w porywach około 60 km/h, nad morzem porywy do 75 km/h, południowo-wschodni i wschodni; na zachodzie i południu skręcający na południowo-zachodni. W czasie burz w porywach do 70 km/h.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 02Z, 9 września według modelu ICON