Pogoda w regionie mocno się zmieniła. Silny antycyklon z północy po wielu dniach odpuścił. Do głosu dochodzą niże pochodzenia atlantyckiego. To właśnie na jeden z takich niżów zwracam dziś uwagę. Na ten moment wygląda on bardzo niebezpiecznie. Niesie ze sobą wichurę z wiatrem ponad 150 km/h. Sprawdzimy, czy cyklon ten ma szanse dotrzeć do Europy i czy wpłynie to jakkolwiek na pogodę w naszym kraju.
Cyklon Danielle to ex huragan. Pierwszy w tym sezonie
Na początku września wspominaliśmy o pierwszym w tym sezonie huraganie, który powstał na Atlantyku. Danielle, bo o tym układzie niżowym mowa osiągnął 1 kategorię w skali Saffira-Simsona. Widać, że nie był to jeszcze huragan silny, jednak wiatr jaki niósł przekraczał w pewnym momencie siłę 200 km/h. Taki cyklon to już naprawdę silne zjawisko pogodowe niosące zniszczenie.
Powyżej sytuacja baryczna na godziny południowe w piątek 9 września. Widać, że cyklon jest już coraz bliżej naszego kontynentu. Ciśnienie w centrum niżu spadło poniżej 990 hPa. Obecnie niesie on wiatr o silne przekraczającej 150 km/h. Wiatr o takiej sile powoduje fale wysokości kilkunastu metrów. Ośrodek ten powoli zaczyna wypełniać się, a ciśnienie w jego centrum powoli rośnie.
Cyklon odsuwa się od gorących wód Atlantyku, nasuwając się nad wody coraz chłodniejsze. Tym samym utracił on główne „źródło zasilania” dla huraganów i cyklonów jakim są rozgrzane wody zachodniego Atlantyku. W zachodniej części Oceanu temperatura powierzchni Oceanu sięga 26-27 stopni Celsjusza. Im bliżej Europy tym Ocean jest chłodniejszy. W związku z tym cyklon Danielle wkrótce osłabnie. Zanim dotrze do północno zachodnich granic Europy nie będzie w żaden sposób wpływać na pogodę na naszym kontynencie. Jednak nie oznacza to wcale spokojnej aury na naszym kontynencie. Pogoda w naszej części Europy ulega zmianom. Do głosu dochodzą niże przynosząc znaczny wzrost dynamiki w pogodzie. Tak jest choćby podczas dzisiejszej doby.
Pogoda w Polsce dynamiczna. Jednak to nie przez cyklon Danielle
W kraju rozpoczynamy dobę z bardzo dynamiczną pogodą. Dziś po południu, wieczorem w nocy i w piątek prognozowane są burze nad Polską. Głównym ryzykiem ze strony burz będą dziś nawalne opady deszczu. W mniejszym stopni burze niosły będą zagrożenie gradem i silnym wiatrem. O tym jak dzisiejsze zjawiska mogą być groźne niech świadczy poranny incydent z Gorzowa Wielkopolskiego. Miasto zostało dosłownie zalane przez poranną burzę. Część Gorzowa dotknięta została powodzią błyskawiczną. Duża dynamika w pogodzie nad Polską wynika z innego niżu atlantyckiego. Otóż po osłabnięciu wyżu QUINTIN z północy kontynentu, w regionie otworzyła się droga dla zachodniej cyrkulacji atlantyckiej. Do Europy Centralnej zbliżył się niż PEGGY, który od kilku dni przynosi załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich.
To właśnie z tym niżem związany jest front atmosferyczny, który dziś dotarł do kraju. Dodatkowo, na froncie dojdzie do rozwoju płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia. Skutkowało będzie to rozwojem burz, które lokalnie będą w najbliższych godzinach dość silne. Już podczas pisania tego wpisu widać, że z regionu Czech na Dolny Śląsk wkraczaj dobrze zorganizowane w strukturę liniową burze. Prawdopodobnie niosą ze sobą uderzenie silnego wiatru a także nawalne opady deszczu.
W kolejnych godzinach burz nad Polską będzie przybywać. Prawdopodobnie opracujemy jeszcze wpis ostrzegawczy opisujący sytuację bieżącą w kolejnych godzinach popołudnia. Widać zatem, że cyklon (niż) Peggy przynosi całkiem mocno odbija piętno na pogodzie w naszym kraju.
Więcej dynamiki w pogodzie do końca września
Z prognoz długoterminowych wynika, że strefowa, zachodnia cyrkulacja powietrza zostanie z nami na dłużej. Oznacza to, że zwiększona dynamika pozostanie z nami również w kolejnych dniach września. Wydaje mi się, że burze tak silne jak te, które dziś przed nami raczej już we wrześniu nie będą występowały. Nie oznacza to jednak, że w pogodzie będzie całkowicie spokojnie. Z prognoz wynika, że w naszym kierunku znad Atlantyku docierały będą kolejny cyklony. Czeka nas (w końcu) sporo opadów deszczu, co jakiś czas przez region przechodziły będą również wichury. Więcej o pogodzie długoterminowej na cały wrzesień napisze dla Was Arkadiusz. Widziałem, że zabrał się on za analizowanie danych z modeli długoterminowych. Oznacza to nowy wpis z prognozą długoterminową na wrzesień. Spodziewamy się go na stronie dziś wieczorem lub jutro przed południem (w zależności od rozwoju aktualnej sytuacji pogodowej).
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
4 komentarze do “Potężny cyklon sunie w naszym kierunku. Ex-huragan Danielle niesie wiatr ponad 150 km/h. Dynamiczna pogoda w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.