Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężny cyklon sunie w naszym kierunku. Ex-huragan Danielle niesie wiatr ponad 150 km/h. Dynamiczna pogoda w Polsce

Cyklon sunie do Europy. Wichura i silny wiatr. Burze i ulewy

Pogoda w regionie mocno się zmieniła. Silny antycyklon z północy po wielu dniach odpuścił. Do głosu dochodzą niże pochodzenia atlantyckiego. To właśnie na jeden z takich niżów zwracam dziś uwagę. Na ten moment wygląda on bardzo niebezpiecznie. Niesie ze sobą wichurę z wiatrem ponad 150 km/h. Sprawdzimy, czy cyklon ten ma szanse dotrzeć do Europy i czy wpłynie to jakkolwiek na pogodę w naszym kraju.

Cyklon Danielle to ex huragan. Pierwszy w tym sezonie

Na początku września wspominaliśmy o pierwszym w tym sezonie huraganie, który powstał na Atlantyku. Danielle, bo o tym układzie niżowym mowa osiągnął 1 kategorię w skali Saffira-Simsona. Widać, że nie był to jeszcze huragan silny, jednak wiatr jaki niósł przekraczał w pewnym momencie siłę 200 km/h. Taki cyklon to już naprawdę silne zjawisko pogodowe niosące zniszczenie.

Cyklon Danielle zbliża się do Europy
Cyklon Danielle zbliża się do Europy

Powyżej sytuacja baryczna na godziny południowe w piątek 9 września. Widać, że cyklon jest już coraz bliżej naszego kontynentu. Ciśnienie w centrum niżu spadło poniżej 990 hPa. Obecnie niesie on wiatr o silne przekraczającej 150 km/h. Wiatr o takiej sile powoduje fale wysokości kilkunastu metrów. Ośrodek ten powoli zaczyna wypełniać się, a ciśnienie w jego centrum powoli rośnie.

Cyklon odsuwa się od gorących wód Atlantyku, nasuwając się nad wody coraz chłodniejsze. Tym samym utracił on główne „źródło zasilania” dla huraganów i cyklonów jakim są rozgrzane wody zachodniego Atlantyku. W zachodniej części Oceanu temperatura powierzchni Oceanu sięga 26-27 stopni Celsjusza. Im bliżej Europy tym Ocean jest chłodniejszy. W związku z tym cyklon Danielle wkrótce osłabnie. Zanim dotrze do północno zachodnich granic Europy nie będzie w żaden sposób wpływać na pogodę na naszym kontynencie. Jednak nie oznacza to wcale spokojnej aury na naszym kontynencie. Pogoda w naszej części Europy ulega zmianom. Do głosu dochodzą niże przynosząc znaczny wzrost dynamiki w pogodzie. Tak jest choćby podczas dzisiejszej doby.

Pogoda w Polsce dynamiczna. Jednak to nie przez cyklon Danielle

W kraju rozpoczynamy dobę z bardzo dynamiczną pogodą. Dziś po południu, wieczorem w nocy i w piątek prognozowane są burze nad Polską. Głównym ryzykiem ze strony burz będą dziś nawalne opady deszczu. W mniejszym stopni burze niosły będą zagrożenie gradem i silnym wiatrem. O tym jak dzisiejsze zjawiska mogą być groźne niech świadczy poranny incydent z Gorzowa Wielkopolskiego. Miasto zostało dosłownie zalane przez poranną burzę. Część Gorzowa dotknięta została powodzią błyskawiczną. Duża dynamika w pogodzie nad Polską wynika z innego niżu atlantyckiego. Otóż po osłabnięciu wyżu QUINTIN z północy kontynentu, w regionie otworzyła się droga dla zachodniej cyrkulacji atlantyckiej. Do Europy Centralnej zbliżył się niż PEGGY, który od kilku dni przynosi załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich.

Cyklon Peggy przynosi pogorszenie aury
Peggy przynosi pogorszenie aury

To właśnie z tym niżem związany jest front atmosferyczny, który dziś dotarł do kraju. Dodatkowo, na froncie dojdzie do rozwoju płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia. Skutkowało będzie to rozwojem burz, które lokalnie będą w najbliższych godzinach dość silne. Już podczas pisania tego wpisu widać, że z regionu Czech na Dolny Śląsk wkraczaj dobrze zorganizowane w strukturę liniową burze. Prawdopodobnie niosą ze sobą uderzenie silnego wiatru a także nawalne opady deszczu.

Burze wkraczają do Polski
Burze wkraczają do Polski

W kolejnych godzinach burz nad Polską będzie przybywać. Prawdopodobnie opracujemy jeszcze wpis ostrzegawczy opisujący sytuację bieżącą w kolejnych godzinach popołudnia. Widać zatem, że cyklon (niż) Peggy przynosi całkiem mocno odbija piętno na pogodzie w naszym kraju.

Więcej dynamiki w pogodzie do końca września

Z prognoz długoterminowych wynika, że strefowa, zachodnia cyrkulacja powietrza zostanie z nami na dłużej. Oznacza to, że zwiększona dynamika pozostanie z nami również w kolejnych dniach września. Wydaje mi się, że burze tak silne jak te, które dziś przed nami raczej już we wrześniu nie będą występowały. Nie oznacza to jednak, że w pogodzie będzie całkowicie spokojnie. Z prognoz wynika, że w naszym kierunku znad Atlantyku docierały będą kolejny cyklony. Czeka nas (w końcu) sporo opadów deszczu, co jakiś czas przez region przechodziły będą również wichury. Więcej o pogodzie długoterminowej na cały wrzesień napisze dla Was Arkadiusz. Widziałem, że zabrał się on za analizowanie danych z modeli długoterminowych. Oznacza to nowy wpis z prognozą długoterminową na wrzesień. Spodziewamy się go na stronie dziś wieczorem lub jutro przed południem (w zależności od rozwoju aktualnej sytuacji pogodowej).