Pogoda na noc z soboty na niedzielę dla Polski. Groźne burze w naszej części Europy, większe opady konwekcyjne miejscami, pozostaną z nami umiarkowane oraz wysokie temperatury jak na trzecią dekadę sierpnia.
Pogoda na noc. Burze utrzymać mogą się miejscami przez całą noc
Polska w dalszym ciągu pozostaje w układzie siodłowym, który charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem dwóch niżów i wyżów. Zasadniczo jesteśmy w obszarze obniżonego ciśnienia, nad zachodnią połową kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny. W obrębie tego falującego frontu występują zbieżności wiatru, w której gromadzi się więcej wilgoci. Pod wpływem siły wyporu tworzą się burze, które okazują się groźne i powodujące spore szkody.
Sytuacja synoptyczna na 20.08.2022, 12 UTC z widocznym układem siodłowym nad Europą i obszarami przyległymi
Front rozdziela dwie fizycznie zróżnicowane masy powietrza. Aura jest miejscami niebezpieczna
Strefa frontowa rozdziela dwie różne termicznie i wilgotnościowo masy powietrza. Gorące, upalne i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego po wschodnie stronie frontu od chłodniejsze powietrza polarnego morskiego znad Atlantyku. Dlatego stwarza to sprzyjające warunki do inicjacji głębokiej konwekcji. Formowaniu się burz i intensywnych opadów, w tym z opadami dużego gradu. Od kilku dni dynamiczne zjawiska pogodowe nawiedzają naszą część Europy, przynosząc lokalne szkody. Także w przyszłym tygodniu musimy spodziewać się intensywnych zjawisk pochodzenia burzowego i wysokich teperatura.
Co ważne. Blokada antycyklonalna znad wschodnich obszarów Starego Kontynentu przyczynia się do tego, że bruzda wraz z frontem pozostaje niemal stacjonarna. Intensywniejsze zjawiska konwekcyjne przemieszczają się wzdłuż niej na północ. Dlatego, że przepływ mas powietrza jest równoległy, bądź prawie równoległy do linii frontu. Skutkuje to miejscami dużą akumulacją opadów konwekcyjnych.
Groźne zjawiska konwekcyjne szczególnie w pierwszej części nocy. Jednak miejscami burze mogą trwać do rana
Noc z soboty na niedzielę przyniesie na na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotny deszcz oraz burze. Zjawiska burzowe występować mają zwłaszcza w pierwszej połowie nocy. Podczas przechodzenia burz możliwe są intensywne opady burzowe. Spodziewana suma opadów w pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i zachodnią część Mazowsza po Małopolskę, Górny Śląsk, Opolszczyznę oraz zachodnią część Dolnego Śląska punktowo od 30 mm do 40 mm, lokalnie na południu do 60 mm.
Groźna aura, dlatego że zalega ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze
W pierwszych godzinach po zachodzie słońca możliwe opady gradu. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 15°C, 16°C na północnym zachodzie, krańcach wschodnich oraz w kotlinach karpackich do 17°C, 20°C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków wschodnich, na pozostałym północno-zachodni. Dlatego też jedynie w czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, tylko początkowo możliwe lokalnie do 90 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h. Z uwagi na groźną sytuacje. Zalecamy śledzić dynamiczną pogodę i burze online na radarach i detektorach.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 21.08.2022, 03Z według modelu ICON EU – RUC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC