Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Mróz pojawi się w Polsce. Gdzieniegdzie pojawi się śnieg. Od południa zbliżać ma się następny niż śródziemnomorski.
Pogoda na noc. Rozległa zatoka chłodu nad Europą rozciąga się aż z Arktyki na dalekie południe
Aurę nad rozległymi obszarami Atlantyku i kontynentu, a w szczególności nad Europą Centralną i Polską kształtują trzy główne układy baryczne. Pozornie poza zasięgiem naszej uwagi powinien być potężny wyż nad Atlantykiem, która rozciąga się od Grenlandii po Zatokę Biskajską. Zdecydowanie bliższy jest nam wkraczający nad kraje Beneluksu i Niemcy niż znad Morza Północnego i głęboki niż, który nad Włoch jutru od południa wkroczy nad obszar naszego kraju i szybko przemieszczać się będzie na północny wschód.
Topografia baryczna 500 hPa, 28.11.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pierwszy z dwóch niżów śródziemnomorskich oddalił się nad państwa bałtyckie i Rosję
Minionej doby i w nocy z piątku na soboty przez Polskę przechodził niż śródziemnomorski. W wielu miejscach występowały intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, szczególnie w południowej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju. Po wschodniej stronie niżu płynęło w ciepłym wycinku zdecydowanie cieplejsze powietrze, dlatego też tam rozkład temperatury w dolnej troposferze sprzyjał opadom deszczu. Dla wielu osób pierwszy większy śnieg na nizinach okazał się zaskoczeniem. Jednak należy podkreślić, że już w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o sporym prawdopodobieństwie opadów zimowych na koniec miesiąca. Należy wspomnieć, że w miejscach gdzie pojawił się pierwszy jesienny śnieg. Drogi i chodniki są śliskie. Wiele wskazuje jednak, że pokrywa śnieżna nie utrzyma się długo z uwagi na utrzymującą się temperaturę dodatnią w ciągu dnia. Śnieg szybko topi się nie tylko z powodu dodatniej temperatury w wielu regionach, ale także z uwagi na ciepły grunt.
Prognozy numeryczne wskazują, że przed nami przełom miesięcy z dużą dynamiką w pogodzie. Wystąpi więc kilka dni z aurą z pogranicza jesieni i zimy. Temperatura będzie na ogół typowa dla przedzimia. Widzimy dużą dynamikę procesów pogodowych, szczególnie w obszarze rozległej górnej zatoki niżowej sięgającej od Arktyki aż po Morze Śródziemne i Afrykę.
Pogoda. Sobota z pokrywa śnieżną. Noc będzie z przymrozkami, lokalnie oblodzenie dróg i chodników
W sobotę na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie wystąpiły opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Szczególnie na zachodzie i północy. Opady nie wystąpiły głównie na krańcach zachodnich. W najcieplejszym momencie dnia było od 0°C na północnym wschodzie do 5°C na południowym wschodzie. Gradient baryczny był nieco bardziej zwiększony po południowej stronie niżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, z kierunków zmieniających się. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h.
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południowy zachodzie. Szczególnie na północy, południu i lokalnie w centrum okresami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy będzie od -3°C do 0°C, nad morzem do 2°C, lokalnie w rejonach podgórskich Sudetów spadek temperatury do -6°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. W Karpatach wiatr silniejszy, w porywach do 80 km/h i powodujący zawieje śnieżne. Gdzieniegdzie dojdzie do oblodzenia dróg i chodników, dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza według ICON nad ranem w niedzielę na obszarze Polski. Gdzieniegdzie wartości będą niższe od prognozowanych, ale dużo zależeć będzie od skali rozpogodzeń, które lokalnie mogą się zdarzyć. Wtedy też spadki temperatury mogą okazać się większe od wyliczanych przez model niemiecki.
SZERZEJ O KOLEJNEJ ŚNIEŻYCY TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC